DSÖ; Gençleri korumak için okulda sigara ve elektronik sigarayı yasaklayın…

DSÖ; Gençleri korumak için okulda sigara ve elektronik sigarayı yasaklayın…

Dünya Sağlık Örgütü, 26 Eylül 2023 tarihinde birçok ülke, çocukların sağlığını tam zamanında okula dönüş döneminde korumaya yardımcı olmak amacıyla “Tütün ve nikotinden kurtulmak: okullar için rehber” ve “Nikotin ve tütünsüz okul araç seti” adlı iki yeni yayın yayınladı.

Tütün endüstrisi, tütün ve nikotin ürünleriyle amansızca gençleri hedef alıyor ve bu da e-sigara kullanımının artmasına ve her 10 kişiden 9’unun sigaraya 18 yaşından önce başlamasına neden oluyor. Ayrıca tek kullanımlık sigara satışı yoluyla ürünler gençler için daha uygun fiyatlı hale getirildi ve genellikle sağlık uyarıları bulunmayan e-sigaralar piyasaya sürüldü.

Geçtiğimiz ay ABD’deki düzenleyiciler, şirketleri okul malzemelerine, çizgi film karakterlerine ve hatta oyuncak ayılara benzeyerek gençlerin ilgisini çeken yasa dışı e-sigaraları satmayı bırakmaları konusunda uyarmıştı.

Dünya Sağlık Örgütü Sağlığın Geliştirilmesi Direktörü Dr. Ruediger Krech

Dünya Sağlık Örgütü Sağlığın Geliştirilmesi Direktörü Dr. Ruediger Krech, “Sınıfta otururken, dışarıda oyun oynarken veya okul otobüsü durağında beklerken, gençleri ölümcül ikinci el sigara dumanından (pasif içicilik) ve toksik e-sigara emisyonlarından ve ayrıca bu ürünleri tanıtan reklamlardan korumalıyız” dedi.

Yeni kılavuz ve araç seti, okulların nikotin ve tütün içermeyen kampüsler oluşturmasına yönelik adım adım kılavuzlardır, ancak öğretmenleri, personeli, öğrencileri, ebeveynleri vb. içeren bir “okulun tamamı” yaklaşımını benimser. Kılavuz ve araç seti şunları içerir: Öğrencilerin sigarayı bırakmalarının nasıl destekleneceği, eğitim kampanyaları, politikaların uygulanması ve bunların nasıl uygulanacağı gibi konular.

Kılavuzda gençlere nikotin ve tütün içermeyen bir ortam sağlamanın dört yolu vurgulanıyor:

  • Nikotin ve tütün ürünlerinin okul kampüslerinde yasaklanması;
  • Okulların yakınında nikotin ve tütün ürünlerinin satışının yasaklanması;
  • Okulların yakınında nikotin ve tütün ürünlerinin doğrudan ve dolaylı reklam ve tanıtımlarının yasaklanması;
  • Tütün ve nikotin endüstrileriyle sponsorluğu veya etkileşimi reddetmek.

Yayında dünya çapındaki ülkelerin tütün ve nikotinsiz kampüsleri destekleyen politikaları başarıyla uyguladıkları vurgulandı:

Hindistan, Endonezya, İrlanda, Kırgızistan, Fas, Katar, Suriye, Suudi Arabistan ve Ukrayna.

Yeni DSÖ kılavuzu, çocukların sağlıklı ve güvende kalmasına yardımcı olacak nikotin ve tütün içermeyen okulların oluşturulmasına yardımcı olabilir. Nikotin ve tütün içermeyen politikalar gençlerin sigara içmeye başlamasını engellemeye yardımcı oluyor; daha sağlıklı, daha üretken bir öğrenci topluluğu yaratmak; gençleri pasif içicilikteki zehirli kimyasallardan korumak, sigara çöpünü azaltın ve temizlik masraflarını azaltın ifadeleri kullanılmaktadır.

İnsanların sağlığını korumak için DSÖ, tüm ülkeleri, DSÖ Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi’nin 8. Maddesi uyarınca tüm kapalı halka açık alanları tamamen dumansız hale getirmeye teşvik etmektedir.

DSÖ Haberleri, Cenevre, 26 Eylül 2023 

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir