DSÖ Genel Direktörü, 73. DSÖ Afrika Bölge Komite Toplantısı açılışında konuştu.

DSÖ Genel Direktörü, 73. DSÖ Afrika Bölge Komite Toplantısı açılışında konuştu.

Ekselansları Başkanınız Mokgweetsi Masisi,

Ekselansları First Lady Neo Masisi,

Sayın Bakan Dr. Edwin Dikoloti,

Togo Cumhuriyeti Sayın Sağlık Bakanı Profesör Mustafa Mijiyawa,

Kendisini ve Başkan Yardımcısını temsilen Uganda Sağlık Bakanı Dr. Jane Ruth Aceng,

BM Mukim Koordinatörü Zia Choudhury,

Afrika CDC Genel Müdürü, kardeşim Dr. Jean Kaseya,

Afrika Bölge Müdürü Dr. Tshidi Moeti,

Sayın Bakanlar ve heyet başkanları,

Değerli meslektaşlarım ve dostlarım,

Dumelang, hepinize günaydın;

Bu toplantıya ev sahipliği yaparken gösterdiğiniz misafirperverlikten dolayı Ekselansları Başkan Masisi’ye, ayrıca Botswana Hükümetine ve halkına teşekkür ediyorum.

Ben de kız kardeşim Afrika Bölge Direktörü Dr. Moeti’ye ve tabii ki ağabeyim Jean’e, son yıllarda Botswana’da sağlık alanında, özellikle de HIV’e karşı gösterdiğiniz mücadelede gösterdiğiniz başarılardan dolayı sizi tebrik ediyorum. Bu, Herkes için Sağlık konusuna olan güçlü bağlılığınızdan kaynaklanmaktadır. Botswana’da evrensel sağlık sigortasının uygulandığını görüyorsunuz. Dün Julia Sağlık Merkezini ziyaret ettim ve elbette Botsvana’daki sağlık hizmeti sunumundan haberdarım ve evrensel sağlık sigortasına olan bağlılığınız için çok teşekkür ederim.

DSÖ 2021’de, Botsvana’yı anneden çocuğa HIV bulaşmasını ortadan kaldırma yolunda gümüş kademeye ulaştığı için sertifikalandırdı ve 2022’de Botsvana HIV’in test edilmesi, tedavisi ve viral olarak baskılanması için 95-95-95 hedeflerine ulaştı; beş ülke bunu birlikte yapacaklar.

Rahim ağzı kanseriyle mücadelede Botsvana, bölgede HPV aşısını uygulayan ilk ülkeler arasında yer aldı.

Botsvana ve Güney Afrika aynı zamanda SARS-CoV-2’nin Omicron varyantını tespit eden ve dünyayı uyaran ilk ülkeler oldu. Her ne kadar bazı ülkeler hepimizin hatırladığı gibi haksız seyahat yasakları uygulayarak karşılık verdi.

Bu sabahki açılış töreninin ardından, Omicron’ un tanımlandığı Botsvana Ulusal HIV Referans Laboratuvarı’nın DSÖ İşbirliği Merkezi olarak kurulmasına yönelik imza törenine katılmayı sabırsızlıkla bekliyorum. Ve bu, merkezin mükemmelliğinin tanınması anlamına gelir. Ve bölgede sahip olduğumuz 25 merkezden biri olacak, 25 ise çok az. Bu, merkezin mükemmelliğinin bir takdiridir ve merkezle yakın çalışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Bu merkezin sunduğu mükemmel hizmetten dünyanın yararlanacağını biliyorum. Bu yeni işbirliği merkezi, küresel olarak katkıda bulunmak için küresel bir ağa katılıyor.

Ayrıca Letsile Tebogo’nun Budapeşte’deki Dünya Atletizm Şampiyonası’ndaki başarılarından dolayı tüm Botswana’yı içten tebriklerimi sunuyorum. Bunun sizin için büyük bir ulusal gurur kaynağı olduğunu biliyorum ve öyle de olmalı. Bu fırsatı kendi ülkemi de tebrik etmek için kullanmak istiyorum, çok şey başardıklarını düşünüyorlar, özellikle de federasyonun şu anki başkanı muhteşem bir hanımefendi.

===

Ekselansları,

Bildiğiniz gibi, bu yılın mayıs ayında, uluslararası önemi haiz halk sağlığı acil durumları olarak hem COVID-19’un hem de mpox (maymun çiçeği)’un sona erdiğini ilan ettim.

Her ikisi de küresel bir sağlık acil durumunu temsil etmese de her ikisi de sağlık için bir tehdit oluşturmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz birkaç hafta içinde, ülkelerin her iki hastalığı da uzun vadede yönetmelerini desteklemek için sürekli tavsiyelerde bulundum.

Tüm Üye Devletleri bu tavsiyeleri uygulamaya ve özellikle SARS-CoV-2’nin yeni varyantlarının riskini değerlendirebilmemiz için sürveyans, sıralama ve raporlamayı güçlendirmeye çağırıyorum.

Her ne kadar DSÖ’nün erişebildiği veriler azalmaya devam etse de bazı ülkelerde hastaneye yatışlar, yoğun bakıma kabuller ve COVID-19’dan kaynaklanan ölümlere ilişkin raporların arttığını gördük.

Vaka ve ölümlerde ani artışa neden olabilecek yeni ve daha tehlikeli bir varyantın ortaya çıkması riski de sürüyor. Bu nedenle uyanık olmaya devam etmemiz gerekiyor.

===

Ekselansları,

DSÖ son altı yılda, tarihinin en önemli dönüşümünü yaşadı.

Süreçlerimizde, çalışma modelimizde, finansmanımızda, ortaklık yaklaşımımızda, iş gücümüzde ve kültürümüzde büyük değişiklikler yaptık.

Ve bunların hepsi Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini temel alan yeni ve cesur bir strateji olan 13. Genel Çalışma Programına dayandırılmıştır.

Bildiğiniz gibi, 2025-2028 yılları için 14. Genel Çalışma Programını geliştirmek üzere şu anda Üye Devletlerle birlikte çalışıyoruz ve Afrika Bölgesindeki tüm Üye Devletleri bu sürece aktif olarak katılmaya çağırıyorum.

Geçen yıl Bölge Komitesine yaptığım konuşmada, şu anda 14. Genel Çalışma Programı’nın temeli haline gelen beş önceliğin (Beş P) ana hatlarını çizmiştim:

Sağlığı teşvik etmek, sağlamak, korumak, güçlendirmek ve gerçekleştirmek.

Her birine birkaç dakika ayırmama izin verin.

Birinci öncelik, sağlığı geliştirmek ve kök nedenlerini ele alarak hastalıkları önlemektir.

Bu, tütün kullanımını ve zararlı alkol kullanımını azaltmaya yönelik eylemleri de içermektedir;

Tuz ve şeker alımını azaltarak beslenmeyi daha sağlıklı hale getirmek için;

Fiziksel aktiviteyi arttırmak için;

Suyu, sanitasyonu ve hijyeni iyileştirmek;

Ve hava kirliliği ve iklim değişikliğiyle mücadele etmek.

Sağlık ve refahı teşvik etmeye yönelik Bölgesel çok sektörlü stratejiyi ve bu hafta ele alacağınız küresel alkol eylem planının uygulanmasına yönelik çerçeveyi memnuniyetle karşılıyorum.

Ayrıca Bölge Direktörünün raporunda bazı Üye Devletlerin bu alanlarda cesaret verici ilerlemeler kaydettiğini belirtmekten memnuniyet duyuyorum.

Kapsamlı bir tütün kontrolü yasasını çıkardığı için Sierra Leone’yi ve 2000’den fazla tütün çiftçisini alternatif geçim kaynaklarına taşıyan Kenya’yı tebrik ediyorum.

Ayrıca karayolu güvenliği stratejisini tamamladığı için Eswatini’yi ve Sürdürülebilir Gıda Sistemlerinden Sağlıklı Diyetler için Eylem Koalisyonuna katıldığı için Etiyopya, Gana, Nijer, Nijerya ve Zambiya’yı da takdir ediyoruz.

Bu yılki Dünya Sağlık Asamblesi’nde başlatılan, Afrika’da iklim değişikliğinin sağlık üzerindeki etkileriyle mücadeleye yönelik bölgesel girişimi özellikle memnuniyetle karşılıyorum.

İklim krizi bir sağlık krizidir; bu nedenle Üye Devletleri, ilk kez sağlığa adanmış bir günün yer alacağı Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki COP28’e aktif olarak katılmaya teşvik ediyorum.

Sağlık sistemleri, bulaşıcı ve bulaşıcı olmayan hastalıklar açısından iklim değişikliğinin sonuçlarıyla ve daha sık ve daha şiddetli aşırı hava olaylarının etkileriyle giderek daha fazla mücadele ediyor.

Sağlık sistemlerini karbondan arındırmak için çalışırken bile Sahra Altı Afrika’daki sağlık tesislerinin en az %15’inin elektriğe erişimi yok ve çok daha fazlasının erişimi güvenilmez durumda.

Bu, ameliyatların ve doğumların karanlıkta yapıldığı, aşıların güvenli bir şekilde saklanamadığı ve hayati önem taşıyan tıbbi ekipmanların çalışamadığı anlamına geliyor.

DSÖ Sekreterliği, Afrika Üye Devletlerini sağlık tesislerinin merkezi olmayan güneş enerjisi sistemleri aracılığıyla elektrifikasyonu konusunda desteklemektedir.

===

İkinci öncelik, sağlık sistemlerini, evrensel sağlık güvencesinin temeli olarak temel sağlık hizmetlerine radikal bir şekilde yeniden yönlendirerek sağlığın sağlanmasıdır.

Bu hiçbir yerde bizim kıtamızda olduğundan daha önemli değil.

Bölge genelinde yüz milyonlarca insan temel sağlık hizmetlerine erişemiyor ya da cepten yapılan korkunç harcamalar nedeniyle yoksulluğa itiliyor.

Bu boşlukların kapatılması her Üye Devlet için yapılacaklar listesinin başında yer almalıdır.

Kıtamızda anne ve çocuk sağlığı da büyük bir sorun olmaya devam ediyor.

Anne ölümlerinin üçte ikisi kıtamızda meydana geliyor ve son tahminler bölgedeki anne ölüm oranının Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi hedefinin yedi katından fazla olduğunu gösteriyor.

Dün, cinsel sağlık ve üreme sağlığı da dahil olmak üzere temel sağlık hizmetlerini ve entegre sağlık hizmetlerini güçlendirmek amacıyla Susan Thompson Buffet Vakfı ile DSÖ Afrika Bölge Ofisi arasında bir ortaklık başlatmak amacıyla toplantıya katıldım. Buffet Vakfı’na, özellikle Dr. Senait’e bu alandaki cömert desteği için teşekkür ediyorum ve dün Bakanlardan Buffer Vakfı’nın Bölge Ofisimizle ortaklık içinde sağladığı bu büyük fırsatı kullanmalarını istedim ve elbette CDC (Salgın Hastalıklarla Mücadele) Afrika’ da bunun bir parçası olacak.

Karşılaştığımız muazzam zorluklara rağmen olumlu işaretler de var.

Şu anda 1,5 milyondan fazla çocuğa RTS,S sıtma aşısı yapıldı, bu da ciddi sıtmaya bağlı hastaneye yatışlarda yüzde 30, aşıya uygun çocuklar arasında ölüm oranında ise yüzde 10 azalma sağladı.

Geçtiğimiz yıl yedi ülke en az bir ihmal edilen tropikal hastalığı ortadan kaldırdı.

Bölgedeki HPV kapsamının 2021’de %26’dan bu yıl %33’e çıktığını belirtmekten memnuniyet duyuyorum.

Yine de aşılama kapsamındaki kalıcı boşluklar devam ediyor ve pandemi sırasında kaybettiğimiz zeminin acilen telafi edilmesine ihtiyaç var.

UNICEF ve GAVİ ile birlikte, salgından en çok etkilenen ülkelerin yetişmesini, iyileşmesini ve aşılama altyapılarını güçlendirmesini desteklemek amacıyla “Büyük Yakalama” kampanyasını başlattık.

Elbette hizmet kapsamının güçlendirilmesi, bu hizmetleri sunan sağlık sistemlerinin güçlendirilmesine bağlıdır.

Dolayısıyla, hemşire ve ebelerin ortalama bölgesel yoğunluğunun 2015’ten bu yana %40 oranında artmasıyla bölgenin sağlık iş gücünde iyileşmeler görmek memnuniyet verici.

Toplum sağlığı çalışanlarının rolü, sağlık sistemlerinin birinci basamak sağlık hizmetlerine yeniden yönlendirilmesinde özellikle önemlidir.

Temel tıbbi ürünlere erişimin iyileştirilmesi ve düzenleyici sistemlerin güçlendirilmesi yönünde ilerleme görmeye devam ediyoruz.

Şu ana kadar 26 Afrika Birliği üyesi ülke Afrika İlaç Ajansı anlaşmasını onayladı ve geri kalan ülkeleri de bu anlaşmayı takip etmeye çağırıyoruz.

Pek çok olumlu işaret var, ancak evrensel sağlık sigortasına giden yolda önümüzde hâlâ uzun bir yolculuğumuzun olduğunu hepimiz biliyoruz.

Bu nedenle, bu hafta tartışacağınız Evrensel Sağlık Sigortasına (UHC) ulaşmak ve sağlık güvenliğini teşvik etmek için dayanıklı sağlık sistemlerini sürdürmeye yönelik çerçevenin yanı sıra teşhis ve laboratuvar hizmetleri ve sistemlerine ilişkin bölgesel stratejiyi de memnuniyetle karşılıyorum.

===

Üçüncü öncelik, ülkeleri sağlık risklerini azaltmaya ve hem akut hem de uzun süreli sağlık acil durumlarını hızlı bir şekilde tespit edip yanıt vermeye hazırlayarak sağlığın korunmasıdır.

Hepimiz bu bölgenin taşıdığı sağlık acil durumlarının yükünün acı bir şekilde farkındayız.

Dünya çapında 360 milyondan fazla insan, çoğu kıtamızda olmak üzere, insani yardıma ihtiyaç duyuyor.

Bu arada, COVID-19’un açığa çıkardığı güvenlik açıkları da devam ediyor.

İşte bu nedenle DSÖ, sağlıkta acil durumlara hazırlık ve müdahale için özünde eşitliğin yer aldığı daha eşitlikçi, kapsayıcı ve tutarlı bir küresel mimariye yönelik bir plan geliştirmiştir.

Zaten bu mimarinin birçok parçası inşa ediliyor.

Dünya Bankası ile Pandemi Fonu’nu kurduk ve ayrıca DSÖ Pandemi ve Salgın İstihbarat Merkezi’ni kurduk; DSÖ BioHub Sistemi, Evrensel Sağlık ve Hazırlık İncelemesi; mRNA Teknoloji Transfer Merkezi, DSÖ Akademisi ve diğerleri.

Ayrıca Küresel Salgın Uyarısı ve Müdahale Ağı veya GOARN, Pandemik Grip Hazırlık Çerçevesi, ACT Hızlandırıcı, Araştırma ve Geliştirme Planı ve diğerleri dahil olmak üzere üzerine inşa edilecek mevcut yapılarımız da var.

Daha da önemlisi, bu yeni küresel mimarinin en fazla güce, paraya ve nüfuza sahip olanlar tarafından tasarlanamaması, inşa edilememesi veya yönetilememesi.

Tüm Üye Devletler ve ortaklar tarafından gerçekten kapsayıcı bir süreçle tasarlanmalı, inşa edilmeli ve yönetilmelidir.

Uluslararası Sağlık Düzenlemeleri, uluslararası düzeyde yayılan hastalıkların tespit edilmesi ve bunlara müdahale edilmesinin temel taşıdır, ancak COVID-19 salgınının açıkça ortaya koyduğu gibi, uyum ve uygulama konusunda ele alınması gereken ciddi boşluklar bulunmaktadır.

Amaca uygun bir  Uluslararası Sağlık Tüzüğü (IHR)’ne ihtiyacımız var.

Şu anda Üye Devletler tarafından tartışılmakta olan önerilen değişiklikler, uyum, işbirliği ve daha etkili iletişim dahil olmak üzere birçok önemli alanı ele almaktadır.

Küresel tehditlerin, dayanışma ve hakkaniyete dayanan, tutarlı işbirliği mekanizmalarına dayanan küresel bir yanıt gerektirdiğini söyleyen COVİD-19 dersini öğrenmeliyiz.

Şu anda Hükümetler arası Müzakere Organı tarafından müzakere edilen pandemi anlaşmasının amacı budur.

Ancak müzakerelerin çok yavaş ilerlemesinden ve anlaşmanın gelecek yıl yapılacak Dünya Sağlık Asamblesi için zamanında kabul edilemeyebileceğinden endişe duyuyorum.

Tüm Üye Devletleri, en zor ve tartışmalı konuların çözümüne özel olarak odaklanarak, aciliyet duygusuyla çalışmaya davet ediyorum. Bunu yaparsak Mayıs 2024’e kadar anlaşmayı bitirmek için zamanımız var.

Bu, pandemi sırasında öğrenilen tüm dersleri ele alan ve eşitlik konusuna özellikle vurgu yapan kapsamlı bir anlaşmayı hayata geçirmek için kaçırmamamız gereken eşsiz bir fırsat.

Bu bölgenin güçlü bir anlaşmadan diğerlerinden daha fazla kazanacağı şey var. Bu nedenle, Afrika’nın ihtiyaçlarının ve beklentilerinin dikkate alındığından emin olmak için sizi müzakerelere aktif olarak katılmaya devam etmeye çağırıyorum.

===

Dördüncü öncelik Sağlığın geliştirilmesi, sağlanması ve korunması 14. Genel Çalışma Programında tüm Üye Devletler için üç temel öncelik olarak önerilmektedir.

Diğer iki P (sağlık için güç vermek ve performans göstermek) ilk üçünün etkinleştiricileridir.

Sağlığı güçlendirmek, bilimin, araştırma ve geliştirmenin, verinin ve dijital teknolojilerin gücünden yararlanmak anlamına gelir.

Yapay zekâ da dahil olmak üzere dijital teknoloji, sağlığın iyileştirilmesi ve erişim açığının daraltılması konusunda büyük umut vaat ediyor.

Ancak bu aynı zamanda dijital araçların eşitsizliğin başka bir nedeni haline gelmesini önlemek için etik ve eşitlik açısından da bir zorluk teşkil ediyor.

DSÖ Küresel Dijital Sağlık Stratejisi, hastaları güçlendiren ve evrensel sağlık sigortasına giden yolda ülkeleri destekleyen insan merkezli, kanıta dayalı ve kapsayıcı çözümleri savunmaktadır.

Sadece iki hafta önce DSÖ, insan merkezli, kanıta dayalı çözümlere dayanan, tutarlı küresel standartlar, en iyi uygulamalar ve dijital sağlık dönüşümüne yönelik kaynaklar için Dijital Sağlık Küresel Girişimi’ni başlattı.

===

Ve son öncelik, yani sağlık için yapılan performans, DSÖ Sekreteryası olarak sizi daha iyi desteklemek için yaptığımız çalışmalarla ilgilidir.

Dönüşümümüzün bir parçası olarak son altı yılda zaten büyük değişiklikler yaptık.

Ayrıca Dr. Moeti’ye bölgesel dönüşümdeki liderliğinden dolayı kutluyor ve  teşekkür ediyorum.

Uzun yoldan geldik. Ancak organizasyonun her üç düzeyinde de yapacak daha çok işimiz var.

Özellikle, ikinci dönemimin geri kalan kısmındaki ana odak noktalarımdan biri, ülke ofislerimizi, çekirdek ülke varlığı, yetki devri ve yeterli mali ve insan kaynakları ile güçlendirmektir.

Bu çalışmaları desteklemek amacıyla bütçemizden ülke ofislerine aktarmak üzere 100 milyon ABD doları ayırdım.

Gelecek iki yıla ait Program Bütçemiz aynı zamanda iki yıllık toplam bütçenin yarısından fazlasının ülke ofislerine tahsis edileceği ilk bütçe olma özelliği taşıyor.

Ülke ofislerini güçlendirmeye yönelik çalışmalarımız, bu yılki Dünya Sağlık Asamblesi’nde onayladığınız Yatırım Turu ve değerlendirilen katkılardaki %20’lik artıştan büyük fayda sağlayacaktır. Desteğiniz ve geldiğiniz seviye için size teşekkür etmek istiyorum. DSÖ’ye olan güven. Değerlendirilen katkıdaki bu düzeydeki artış, kuruluşun tarihinde bir ilktir. Çok teşekkür ederim.

Ayrıca iş ortaya koyduğumuz tavrımızı güçlendirmek, her düzeyde cinsiyet eşitliğini sağlamak ve her türlü cinsel istismara karşı sıfır toleransı sadece bir slogan olarak değil, gerçeğe dönüştürmek için de çabalarımızı sürdürüyoruz.

===

Ekselansları,

Her biri için özel taleplerle birlikte beş P (önceliği)’ yi yeniden vurgulayarak bitirmeme izin verin.

Öncelikle, tüm Üye Devletleri tütün kontrolü, daha sağlıklı beslenme, daha güvenli yollar ve özellikle iklim değişikliği konusunda harekete geçerek sağlığı geliştirmek için kararlı adımlar atmaya çağırıyorum.

Özellikle, tüm Üye Devletleri Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki COP28’deki özel sağlık gününe katılmaya teşvik ediyorum.

İkinci olarak, tüm Üye Devletleri, sağlık sistemlerinizi evrensel sağlık güvencesinin temeli olan temel sağlığa yeniden yönlendirerek sağlık sağlamak için kararlı adımlar atmaya çağırıyorum.

Özellikle, cinsel sağlık ve üreme sağlığı hizmetlerine erişimi genişleterek aşı kapsamındaki boşlukları kapatmak ve kabul edilemeyecek kadar yüksek anne ölümleri yükünü azaltmak için “Büyük Yakalama” konusunda bizimle birlikte çalışmanızı rica ediyorum.

Üçüncüsü, tüm Üye Devletleri sağlıkla ilgili acil durumlara karşı savunmanızı güçlendirerek sağlığı korumak için harekete geçmeye çağırıyorum.

Özellikle sizden, hayatta bir kez karşılaşabileceğiniz bu fırsattan aktif olarak yararlanmanızı ve hem pandemik anlaşmayı hem de UST reformlarını Mayıs 2024’e kadar eşitliğe dayanan ve küresel sağlık mimarisindeki kritik boşlukları ele alan nesiller arası bir taahhüt olarak gerçekleştirmenizi rica ediyorum.

Dördüncüsü, tüm Üye Devletleri bilimin, araştırma ve geliştirmenin, verinin ve dijital teknolojilerin gücünden yararlanarak sağlığı güçlendirmek için harekete geçmeye çağırıyorum.

Özellikle, tüm Üye Devletlerden, ülkeleri evrensel sağlık sigortasına ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine yönelik yolculuklarında destekleme konusunda muazzam bir potansiyele sahip olan yeni Dijital Sağlık Küresel Girişimi’ne katılmalarını rica ediyorum.

Ve beşincisi, tüm Üye Devletlerin, ihtiyaç duyduğunuz ve hak ettiğiniz daha etkili ve verimli bir organizasyon olması için DSÖ’nüzü destekleme kararlılığını bekliyorum.

Özellikle 14.Genel Çalışma Programının geliştirilmesi sürecine proaktif olarak katılmanızı rica ediyorum .

Misafirperverliğiniz ve yurt içinde, bölgesel ve küresel düzeyde sağlık konusundaki liderliğiniz için Sayın Başkan Masisi’ye bir kez daha teşekkür ediyorum. Birçok kişinin gelip Botsvana’yı ziyaret etmesini isterim. Botsvana her şeyin mümkün olduğunu gösteren bir model. Barış mümkün, istikrar mümkün, demokrasi mümkün, büyüme mümkün. Bu ülkelerin olasılığıdır. Afrika büyüyebilir, Afrika istikrarlı olabilir. Afrika barış içinde olabilir. Afrika demokratik bir kıta olabilir. Burada görebilirsin.

Gençlerimizin gelip kıtamızda her şeyin mümkün olduğunu görmesi gerektiğini düşünüyorum.

Teşekkür ederim.

Kaynak:

DSÖ Cenevre Merkezi ve DSÖ 73. Afrika Bölge Komite Toplantısı Gaborone, Botswana Cumhuriyeti, 28 Ağustos 2023

Haber ve gayri resmi tercüme Bekir Metin, 28.8.2023

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir