DSÖ Genel Direktörü, COVID-19 Salgınına Karşı Yapılan Mücadeleyi ve Aşı’yı anlattı.

DSÖ Genel Direktörü, COVID-19 Salgınına Karşı Yapılan Mücadeleyi ve Aşı’yı anlattı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’nün Cenevre Merkez Ofisinde, 23 Kasım 2020 tarihinde Dünya’nın çeşitli ülkelerinden Basın mensuplarının katıldığı toplantıda; DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhonam Ghebreyesus önemli açıklamalarda  bulundu.

  • Artık denenmiş ve test edilmiş aşıların – diğer halk sağlığı önlemleriyle birlikte pandemiyi sona erdirmeye yardımcı olacağına dair gerçek bir umut var. 
  • Aşıların geliştirilmesindeki aciliyet, onları adil bir şekilde dağıtmak için aynı aciliyetle eşleştirilmelidir. 
  • Yalnızca finansman ve yaklaşımdaki temel bir değişiklik ACT Accelerator’ın tüm vaadini gerçekleştirecektir. Aşıların, testlerin ve tedavilerin toplu tedarikini ve dağıtımını desteklemek için derhal 4,3 milyar ABD Doları gerekmektedir. Önümüzdeki yıl 23,8 milyar ABD dolarına daha ihtiyaç duyulacak. 
  • Bu hayırseverlik değil, pandemiyi sona erdirmenin ve küresel ekonomik iyileşmeyi sağlamanın en hızlı ve en akıllı yoludur. 

———-

Günaydın, iyi günler ve iyi akşamlar.

Aşı denemelerinden gelen son olumlu haberlerle birlikte, bu uzun, karanlık tünelin sonundaki ışık daha da parlaklaşıyor.

Artık denenmiş ve test edilmiş aşıların diğer halk sağlığı önlemleriyle birlikte pandemiyi sona erdirmeye yardımcı olacağına dair gerçek bir umut var.

Bu bilimsel başarının önemi abartılamaz.

Tarihte hiçbir aşı bu kadar hızlı geliştirilmemiştir. Bilimsel topluluk, aşı geliştirme için yeni bir standart belirledi.

Şimdi uluslararası toplum, erişim için yeni bir standart belirlemelidir.

Aşıların geliştirilmesindeki aciliyet, onları adil bir şekilde dağıtmak için aynı aciliyetle eşleştirilmelidir.

Her hükümet haklı olarak halkını korumak için elinden gelen her şeyi yapmak ister.

Ancak şu anda en yoksul ve en savunmasız olanların aşı izdihamında ayaklar altına alınma riski var.

Bu nedenle, Nisan 2020 ayında, DSÖ, birden fazla ortağın desteğiyle, COVID-19 Araç Hızlandırıcısına Erişim’i (ACT Accelerator) kurdu.

ACT Accelerator, aşılar, teşhisler ve terapötikler geliştirmek için tarihteki en hızlı, en koordineli ve başarılı küresel çabayı desteklemiştir.

50’den fazla teşhis testi değerlendiriliyor ve düşük ve orta gelirli ülkeler için yeni hızlı antijen teşhisleri sunuluyor;

Hayat kurtaran deksametazon tedavileri yaygınlaştırılıyor ve monoklonal antikorlar dâhil yeni ilaçlar test ediliyor;

Ve tüm ülkeler için mümkün olan en iyi fiyatları, hacimleri ve zamanlamayı sağlamak için aşıların tedariki ve yaygınlaştırılması konusunda işbirliği yapmak için COVAX kuruluşuna şu anda 187 ülke katılıyor.

Daha da önemlisi, COVAX ayrıca 4 dört bölgede haritalanan aşıların ve diğer COVID-19 araçlarının dağıtımı için sistemleri analiz ediyor ve destekliyor.

Sağlık çalışanları için kişisel koruyucu ekipmanların doğru kullanımı konusunda DSÖ Akademisi’nin yeni artırılmış gerçeklik kursu gibi diğer araçları da kullanıma sunuyoruz.

Ancak, yalnızca finansman ve yaklaşımdaki temel bir değişiklik ACT Accelerator’ın tüm vaadini gerçekleştirecektir.

Aşıların, testlerin ve tedavilerin toplu tedarikini ve dağıtımını desteklemek için derhal 4,3 milyar ABD Doları gerekmektedir. Önümüzdeki yıl 23,8 milyar ABD dolarına daha ihtiyaç duyulacaktır.

Bu hayırseverlik değil, pandemiyi sona erdirmenin ve küresel ekonomik iyileşmeyi sağlamanın en hızlı ve en akıllı yoludur.

Uluslararası Para Fonu, tıbbi çözümlerin daha hızlı ve daha yaygın olarak sunulması halinde, bunun 2025 sonuna kadar küresel gelirde yaklaşık 9 trilyon ABD doları tutarında kümülatif bir artışa yol açabileceğini tahmin ediyor.

Asıl soru, dünyanın aşıları ve diğer araçları paylaşmaya gücünün yetip yetmeyeceği değil; bunu göze alamayacağıdır.

21 Kasım 2020 Cumartesi günkü G20 Liderler Zirvesi’nde, dünya liderlerinin DSÖ’ye desteklerini ve ACT Hızlandırıcıya olan bağlılıklarını ifade ettiklerini duymak çok cesaret vericiydi. Teşekkür ederim!

Eylül 2020 ayında DSÖ, COVID-19’u yenmek için gerekli araçları en çok ihtiyaç duyan kişilerin ellerine teslim etmek için üst düzey siyasi bağlılıktan yararlanmak üzere ACT Hızlandırıcı için bir Kolaylaştırma Konseyi kurdu.

Bugün, ACT Hızlandırıcı Kolaylaştırma Konseyi’nin iki eş başkanının katılmasından onur duyuyoruz: Ekselansları Dag-Inge Ulstein, Norveç Uluslararası Kalkınma Bakanı ve Güney Afrika Sağlık Bakanı Dr. Zweli Mkhize’dir.

Desteğiniz ve bağlılığınız için teşekkür ederiz Ekselansları. ACT Accelerator’ın vaadini gerçekleştirmek için bu kritik dönemde ikinizle birlikte çalışmayı dört gözle bekliyorum.

Tekrar çok teşekkür ederim.

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir