DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Ghebreyesus Asamble öncesi basın açıklaması

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Ghebreyesus Asamble öncesi basın açıklaması

Günaydın, iyi günler ve iyi akşamlar,

Kaliteli, güvenli ve etkili ilaç ve aşılara erişimi nasıl iyileştirdiğimiz konusunda bazı önemli ilerlemelere işaret ederek başlamak istiyorum.

DSÖ, ilaçların ve aşıların kalitesi, güvenliği ve etkinliğine ilişkin düzenleyici uygulamalarda en yüksek standartları karşılamasıyla tanınan, DSÖ Listeli Yetkililer olarak 33 ulusal ve bölgesel düzenleyici otoriteyi atamıştır.

DSÖ Listesindeki Yetkililer olarak bu kuruluşlara, ilaçların ve aşıların kalitesini ve güvenliğini sağlamak, süreçleri kolaylaştırmak, kaynakları optimize etmek ve ilaç ve aşılara erişimi hızlandırmak konusunda güvenilebilir.

Bu, girişimin başlatıldığı Mart 2022’den bu yana 34 Üye Devletten listelenen toplam otorite sayısını 36’ya çıkarıyor.

Yeni onaylanan listedeki yetkililer arasında ABD Gıda ve İlaç İdaresi ve Avrupa İlaç Düzenleme Ağı yer alıyor.

Onay, jenerik ve yeni ilaçlar, biyoterapötikler ve aşılara ilişkin tüm düzenleyici işlevleri kapsıyor.

Daha önce listelenen bir otorite olarak belirlenen Singapur Sağlık Bilimleri Otoritesi, artık tüm düzenleyici işlevleri kapsayan piyasa gözetimi ve kontrolünü de içeren genişletilmiş bir kapsam için onay aldı.

Önde gelen düzenleyici otoritelerin listemize katılmasıyla, milyonlarca insanın daha kaliteli, güvenli ve etkili ilaç ve aşılara erişimini iyileştirmek için daha güçlü ve daha bir aradayız.

===

Daha sonra, yeni veriler cinsel yolla bulaşan hastalıkların çoğu bölgede yükselişte olduğunu gösteriyor.

15-49 yaş arası yetişkinler arasında yeni frengi vakaları 2022’de yaklaşık 1 milyon artarak 8 milyona ulaştı. Ve 230.000 frengiye bağlı ölüm yaşandı.

En yüksek artışlar Amerika Kıtası Bölgesi ve Afrika Bölgesinde meydana geldi.

Yeni veriler aynı zamanda çoklu dirençli bel soğukluğunda da bir artış olduğunu gösteriyor.

2023 yılı itibariyle, gelişmiş belsoğukluğu antimikrobiyal direnç sürveyansının yürütüldüğü 87 ülkeden dokuzu, belsoğukluğuna yönelik son tedavi yöntemine karşı yüksek düzeyde direnç bildirdi.

DSÖ, bu çok dirençli belsoğukluğu türünün yayılmasını azaltmak için önerilen tedaviyi güncelledi.

===

Gelecek hafta dünyanın dört bir yanından liderler Dünya Sağlık Asamblesine katılacak.

Küresel salgını ve müdahale aygıtlarını güçlendirmek için hükümet öncülüğünde yürütülen iki yıllık müzakerelerin gündemin üst sıralarında yer alması nedeniyle bu yıl, 76 yıllık tarihimizin en önemli yıllarından biri olabilir.

Ve önemli ilerlemeler var.

Üye Devletler prensip olarak Uluslararası Sağlık Tüzüğü‘nün güçlendirilmesine yönelik bir değişiklik paketi üzerinde anlaşmışlardır.

Bu değişiklikler, ülkelerin Uluslararası Önem Arz Eden Halk Sağlığı Acil Durumlarına hazırlanma, bunları tespit etme ve bunlara yanıt verme yöntemlerini iyileştirmeyi amaçlamaktadır ve Asamble’ de sunulan bir paketin parçası olacaktır.

Bu süreç, salgının önlenmesi, hazırlık ve müdahaleye ilişkin tamamlayıcı bir uluslararası anlaşma etrafındaki müzakerelere paralel olarak yürüyor.

Uluslararası Sağlık Tüzüğü, ülkelerin uluslararası risk oluşturan halk sağlığı olaylarını tespit etme ve bunlara yanıt verme kapasitelerini artırmaya odaklanmaktadır.

Pandemi anlaşması, kişisel koruyucu ekipmanlara, aşılara, terapötiklere ve teşhislere adil erişim temelinde pandemilere uluslararası müdahale için koordinasyonun güçlendirilmesine odaklanıyor.

Güçlendirilmiş Uluslararası Sağlık Düzenlemeleri ile birlikte pandemi anlaşması, bir dahaki sefere bir virüs ortaya çıktığında kritik sağlık araçlarını insanlara hızlı, etkili ve adil bir şekilde ulaştırmak için bir planımız olduğundan emin olmak için en iyi şansımız ve aslında nesilsel fırsatımız olmaya devam ediyor.

Bu hayat kurtaracak ve ülke liderlerinden önümüzdeki hafta bu çizgiyi aşmak için son bir büyük çaba göstermelerini istiyorum.

===

Ayrıca, Genel Kurul’da DSÖ, 194 Üye Devlet ve ortakla ortaklaşa geliştirilen ve dünyanın sağlıkla ilgili Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşma yolunda yeniden ilerlemesine yönelik bir rota belirleyen yeni bir küresel sağlık stratejisini başlatacak.

İklim ve sağlık, DSÖ’nün sağlıkla ilgili acil durumlardaki çalışmaları, dönüştürücü araçlara erişim, bulaşıcı hastalıklar, bulaşıcı olmayan hastalıklar, akıl sağlığı, kadın sağlığı ve DSÖ’nün reformu gibi bir dizi sağlık önceliği konusunda önemli kararlar alınması bekleniyor.  

DSÖ 26 Mayıs 2024 tarihinde, Ocak ayında DSÖ Yürütme Kurulunun onayladığı, DSÖ için yeni bir mekanizma olan ilk Yatırım Turumuzu başlatacak.

Yatırım Turu, şu anda finansmanımızın çoğunluğunu oluşturan gönüllü katkıların daha öngörülebilir, esnek ve sürdürülebilir olmasını sağlamak için tasarlandı.

Yeni Yatırım Senaryomuz, küresel sağlıkta ilerleme ve milyonlarca hayatın kurtarılması için DSÖ’yü desteklemenin neden ve nasıl gerekli olduğunu özetlemektedir.

28 Mayıs’taki Meclis sırasında lansmanı yapılacak.

===

Şimdi durumun felaketin ötesinde olduğu Gazze’ye gelelim.

Gazze’nin kuzeyindeki El Avda hastanesi Pazar gününden bu yana kuşatma altında.

İçeride aralarında idarecilerin, sağlık çalışanlarının, temizlikçilerin ve gönüllülerin de bulunduğu 148 hastane çalışanı ile 22 hasta ve refakatçisi mahsur kaldı.

Bu, çatışmaların başlangıcından bu yana Al-Awda Hastanesi’nin ikinci kez kuşatılması.

Savaş sırasında hastane, 14 çalışanın ölümü ve onlarca kişinin yaralanması da dahil olmak üzere önemli kayıplara uğradı.

Kamal Adwan Hastanesinin yakınındaki yoğun çatışmalar, hastanenin bakım sağlama kabiliyetini tehlikeye attı ve hastaların erişimini zorlaştırdı.

Bunlar, Gazze’nin kuzeyinde kalan işlevsel iki hastane olduğundan, bunların sağlık hizmetleri sunma kabiliyetinin sağlanması zorunludur.

Refah’ta ağır askeri saldırılar devam ediyor ve kayıplar artıyor.

İnsanlara, saldırıya uğrayan bir yerde kalmak ya da güvenli olmayan başka bir yere taşınmak gibi imkânsız bir seçenek sunuldu.

Şu anda 800.000’den fazla insan kaçtı ama yüz binlercesi kaldı.

Refah’taki hastaneler dolup taştı ve An-Najjar Hastanesi de kapanmak zorunda kaldı; bu da yaralı ve hastalar için 220 daha az hastane yatağının olduğu anlamına geliyor.

Mısır’dan Gazze’ye geçişler iki hafta boyunca kapalı kaldı ve Gazze’ye acil sağlık malzemeleri sağlayan ana boru hattı kesildi.

Saldırıların ve tahliye emirlerinin etkisi Gazze’nin her yerinde hissediliyor.

Altı hastane ve dokuz birinci basamak sağlık merkezi etkilendi. Artık 70’ten fazla barınak tıbbi noktalarına erişimi kaybetti.

Günlük muayeneler %40’a yakın, bağışıklama oranları ise %50 oranında azaldı.

Aksi takdirde tıbbi bakım için başka bir yere tahliye edilecek olan yaklaşık 700 ciddi hasta hasta, savaş bölgesinde mahsur kaldı.

Gazze halkının açlıkla karşı karşıya olduğu bir dönemde İsrail’i ablukayı kaldırmaya ve yardımların geçişine izin vermeye çağırıyoruz.

DSÖ bazı malzemeleri depolara ve hastanelere önceden yerleştirdi, ancak Gazze’ye daha fazla yardım gitmeden hastanelere ve halka hayat kurtaran desteğimizi sürdüremeyiz.

DSÖ ve ortakları son günlerde hastanelere küçük miktarlarda yakıt göndermeyi başardı ancak bu, sağlık operasyonları için her gün ihtiyaç duyulan 50 ila 60 bin litre yakıtın çok altında kalıyor.

Yakıt olmadan ambulanslar hastalara ulaşamaz ve diyaliz gibi hayat kurtaran hizmetler sürdürülemez.

Şu anda her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulan şey ateşkes ve Gazze’ye yardım akışı sağlanmasıdır.

Kaynak: DSÖ Haber, Cenevre, 21 Mayıs 2024

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir