DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros, Ukrayana Sağlık Bakanı ve halkına seslendi.

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros, Ukrayana Sağlık Bakanı ve halkına seslendi.

Rusya’nın, 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya saldırması sonucu savaşa dönüşen ve 74 gündür savaş halinin sürmesi nedeniyle; DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus ve DSÖ Acil Durum Programı Direktörü Dr. Mike Ryan, Kiev’e önceden duyurulmadan 5-6 Mayıs 2022 tarihleri arasında bir ziyaret gerçekleştirdi.

Dr. Mike Ryan, Kiev’de düzenlenen basın toplantısında, sağlık tesislerine saldırmaktan kaçınmanın savaşan tarafların açık sorumluluğu olduğunu, ancak DSÖ’nün ülkedeki hastanelere ve kliniklere yapılan 200 saldırıyı belgelediğini ifade etti.

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyes, 7 Mayıs 2022 tarihinde Cenevre’den Basın mensuplarının da katıldığı zoom toplantısında Ukrayna Sağlık Bakanı Viktor Liashko ‘ya hitap etmiştir.

Ukrayna Sağlık Bakanı Viktor Liashko

Ekselansları Bay Viktor Liashko ve Medya mensupları,

İyi akşamlar ve bu akşam bize katıldığınız için hepinize teşekkür ederiz.

Son iki günümü (5-6 Mayıs 2022) Ukrayna’da geçirdim. Gördüklerim ve duyduklarım beni derinden etkiledi.

Ayrıca, Başbakan Denis Anatoliyoviç  Schmyhal, Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Dzhaparova ve diğerleriyle görüşme onuruna da sahip oldum.

Ukrayna’daki sağlık durumunu ve DSÖ’nün Sağlık Bakanlığı’nı çatışma bölgelerinde sağlık hizmeti sağlamanın yanı sıra Ukrayna genelinde ihtiyacı olanlara sağlık hizmeti sürdürmede en iyi şekilde nasıl destekleyebileceğini tartıştık.

Burada geçirdiğim zaman beni kişisel olarak çok etkiledi. Bir savaş alanında büyümüş biri olarak, Ukrayna halkının nasıl hissettiğini çok iyi anlıyorum – aile ve arkadaşlar için endişe, korku, kayıp duygusu vb.

Etkisini bildiğim için, savaşın yıkımını ilk elden biliyorum. Ve Rusya Ukrayna’yı işgal ettiğinde çok ama çok üzüldüm çünkü bunun etkisini ve yıkımını biliyorum.

Ancak, olağanüstü bir dayanıklılık gördüm-kayıp ve yıkıma uğramış ama pes etmemiş insanlar. Hayatlarında daha derin yaralar açan bu yıkımı durdurmak için temel hizmetleri onarmaya devam ettiler.

Sağlık yapılarına verilen zararı gördüm, sağlık çalışanlarına verilen fiziksel ve zihinsel zararın sonuçlarını dinledim. Bunlar, birincil motivasyonu sağlığı ve yaşamı korumak olan insanlardır.

DSÖ, savaşın başlamasından bu yana Ukrayna’da sağlık hizmetlerine yönelik 200 saldırıyı doğruladı. Bu saldırılar durdurulmalı. Sağlık asla bir hedef olmamalıdır.

Büyük ıstırabı görüp öğrenirken, aynı zamanda cesaret, mizah, nezaket gördüm ve insanların birbirlerine yardım etmek ve korumak için buldukları spontane gelişmelerle, genellikle dahice yolların hikayelerini duydum.

Bahsettiğim kişilerden bazıları, evlerini kaybetmiş olmalarına rağmen, aileleri için endişe duyan, günlük belirsizliklerle uğraşan ve Ukrayna halkının sağlık ihtiyaçlarını desteklemek için çalışmaya devam eden bizim DSÖ personelimizdir.

Ukrayna’daki ekibimiz, savaştan önce ülkeyi daha da güçlü bir sağlık sistemi inşa etmesi için desteklemek amacıyla çok çalışıyordu. Ve bu çalışma devam edecek.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana DSÖ, 15.000’den fazla ameliyatta kullanılmak üzere travma ve acil durum malzemeleri ile 650.000 kişiye sağlık hizmeti vermeye yetecek kadar ilaç ve sağlık ekipmanı sağladı.

Ayrıca hastanelere ve sağlık tesislerine elektrik sağlamak için 15 dizel jeneratör sağladık – bazıları bu öğleden sonra ziyaret ettiğim Kiev bölgesindeki yeni erişilebilir bölgelerde 8 Mayıs 2022 tarihinde 20’den fazla ambulans teslim ediyoruz.

DSÖ ayrıca Ukrayna’da ve mültecilere ev sahipliği yapan komşu ülkelerde 50’den fazla Acil Sağlık Ekibini destekledi ve koordine etti ve geçtiğimiz aylarda binlerce Ukraynalı sağlık hizmeti sağlayıcısını toplu kayıpların nasıl ele alınacağı konusunda eğitti.

Buna çatışma ortamlarında hastane kan nakli, travmatik uzuv yaralanmaları, acil hemşirelik hizmetleri ve temel yanık bakımı konularında da eğitim verdik.

Ayrıca, tıbbi tahliyeleri desteklemek için batı Ukrayna’da üç sağlık merkezi kurduk ve Ukrayna dışında tedavi için kanser hastaları da dâhil olmak üzere hastaların güvenli tıbbi tahliyesini sağladık. Bunlar yaptığımız çalışmalardan sadece birkaç örnek.

Ukrayna halkının direnci, Ukrayna sağlık çalışanlarının cesareti, DSÖ personelimizin özverisi ve Bakanın liderliğindeki Sağlık Bakanlığı’nın ve Ukrayna Hükümeti’nin bu alanlarda sağlığı koruma konusundaki kararlılığından çok etkilendim.

Tüm Ukrayna halkına mesajım, DSÖ’nün yanınızda olduğudur. Hükümeti yaralıları tedavi etme, sağlık hizmetlerini sürdürme ve Ukrayna’nın sağlık sistemini onarma ve güçlendirme çabalarında desteklemek için elimizden gelen her şeyi yapacağız.

Ancak DSÖ’nün sağlayamadığı ve Ukrayna’nın en çok ihtiyaç duyduğu bir ilaç var, o da barış. Bu yüzden Rusya Federasyonu’na bu savaşı durdurması için çağrıda bulunmaya devam ediyoruz ve edeceğiz.

Kaynak:

DSÖ Cenevre

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir