DSÖ Genel Direktörü, G7 Sağlık ve Maliye Bakanları toplantısında konuştu.

DSÖ Genel Direktörü, G7 Sağlık ve Maliye Bakanları toplantısında konuştu.

Küresel Sağlık Finansmanının Güçlendirilmesi

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhonam Ghebreyesus, yaklaşan 75. Dünya Sağlık Asamblesi hazırlıkları sırasında, 20 Mayıs 2022 tarihinde G7 Sağlık ve Maliye Bakanlarına hitap etti. DSÖ’nün içinde bulunduğu çalışmalar ve sorunlarına çözüm yolları konusunda bilgi verdi.

Covid-19 pandemisinden alınan en önemli derslerden birinin, ulusal ve küresel olarak, sağlık acil durumuna hazırlık, müdahale ve dayanıklılık için finansmanın yetersiz olduğunu dile getirdi. Bunun sadece sağlığı değil, sosyal ve ekonomik istikrarı da tehdit ettiğini söyledi.

Dr. Ghebreyesus, bugün ve gelecek için üç finansman önceliğini sayın bakanlarla paylaştı.

Birincisi kararlı işbirliği ve eylem zamanıdır.

Pandemi bitmedi. 70’den fazla ülkede bulaşma artıyor, test yapma ve sıralama azalıyor ve 1 milyar insan aşılanmamış durumda. Geçen hafta ABD, Belize, Almanya, Endonezya ve Senegal’in ortak ev sahipliğinde düzenlenen Küresel COVID-19 Zirvesi sırasında verilen son taahhütler de dâhil olmak üzere, ACT Hızlandırıcısına (Adil Erişimi Hızlandırmak için Küresel İşbirliği) yönelik cömert desteğiniz için tüm G7 ülkelerine teşekkür ediyorum.

Bu destek, DSÖ ve Aşıya Adil Erişimi Hızlandırmak için Küresel İşbirliği ortaklarımızın 1,5 milyar doz aşı, 159 milyon tanı testi, 200 milyon dolardan fazla tedavi ve oksijen malzemeleri ve 550 milyon dolardan fazla Kişisel Koruyucu Donanım (KKD) desteğine olanak sağladı.

Aşı arzı iyileşirken, aşının adil dağılımı ve temini yeterince sağlanamadı. DSÖ sahada, UNICEF, Dünya Bankası, GAVİ Aşı İttifakı ve diğer ortaklarla birlikte çalışarak, en fazla risk altındaki gruplara odaklanarak, aşıların mümkün olduğunca çabuk yapılması için çalışmaktadır ve henüz % 70 aşı kapsamına ulaşmamış ülkeleri desteklemek için çaba sarf etmektedir. Testler ve yeni terapötikler (terapi amaçlı, terapide kullanılan) için sorunlar arz yönlü, fonlar yetersiz ve aşıya erişim yetersizdir.

İkincisi, daha güvenli bir gelecek inşa etmektir.

DSÖ ve Dünya Bankası, küresel sağlık güvenliğini güçlendirmek için her yıl 31 milyar ABD dolarına ihtiyaç olduğunu tahmin ediyor. Bunun üçte ikisi mevcut kaynaklardan gelebilir, ancak bu, yılda 10 milyar ABD doları açık anlamına geliyor.

DSÖ, katalitik ve boşluk doldurma finansmanı sağlamak için Dünya Bankası’nda bir Mali Aracılık Fonu kurulmasını desteklemektedir.

G20 liderlerinin önerdiği gibi, DSÖ, küresel sağlık güvenliğine yatırımları yönlendirmek ve Uluslararası Sağlık Tüzüğünü uygulamak için ülke kapasitelerini artırmak amacıyla teknik çalışmalarına öncülük ederek fonun yürütülmesinde merkezi bir rol oynayacaktır.

Ortak bir Maliye ve Sağlık Bakanları Komitesi, aracı fon da dâhil olmak üzere ulusal ve uluslararası hazırlık finansmanı için gözetim ve koordinasyon sağlayacaktır.

Ayrıca, acil müdahaleler için hızla ölçeklenebilir finansman sağlamak amacıyla DSÖ Acil Durumlar için Acil Durum Fonu’nun genişletilmesini öneriyoruz.

Üçüncüsü, sürdürülebilir bir şekilde finanse edilen bir DSÖ ortaya koymak

Önümüzdeki hafta (22-28 Mayıs 2022), 75. Dünya Sağlık (Genel Kuru Toplantısı) Asamblesi, değerlendirilen katkıların önümüzdeki 10 yılda temel bütçemizin % 50 artırılmasına yönelik bir tavsiyeyi ele alacak. DSÖ’nün finansman tabanını genişletmek ve daha esnek finansman sağlamak için bir yenileme modeli önerisini de memnuniyetle karşılıyorum.

Bu öneriler benimsendiği takdirde, DSÖ’nün ülkelerin haklı olarak bizden beklediği yüksek beklentileri karşılama becerisini değiştirecektir. Bu çabaya öncülük ettiği için özellikle Almanya’ya minnettarız. DSÖ, yönetimimizi, hesap verebilirliğimizi ve verimliliğimizi güçlendirmeye devam etmeye kararlıdır.

Küresel sağlık güvenliği için daha adil, kapsayıcı, tutarlı ve sürdürülebilir bir şekilde finanse edilen bir mimari inşa etmek için G7 ülkelerinin liderliğini ve katkılarını bekliyoruz.

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhonam Ghebreyesus son olarak;

“Geçen yıl 1 Eylül 2021 tarihinde kurulan ve açılışını Almanya Federal Şansölyesi Angela Merkel ile birlikte yaptıkları “DSÖ Pandemi ve Salgın İstihbarat Merkezi” ni G7 Ülkeleri Sağlık ve Maliye Bakanlarının ziyaret etmelerini isteyerek, Almanya Sağlık Bakanı Karl Lauterbach’a ve Almanya’ya bu Merkeze yaptıkları yatırım için teşekkür etmek istiyorum. Ayrıca, tüm G7 ülkelerini Dünya Sağlık Örgütü ile yakın çalışmaya davet ve teşvik etmek istiyorum” diyerek sözlerini bitirmiştir.

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir