DSÖ Genel Direktörü Hindistan’da, “G20 Sağlık Bakanları Toplantısı” açılış konuşması…

DSÖ Genel Direktörü Hindistan’da, “G20 Sağlık Bakanları Toplantısı” açılış konuşması…

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Hindistan’ın Gandhinagar kentinde, 17-18 Ağustos 2023 tarihinde düzenlenen “DSÖ İlk Geleneksel Tıp Küresel Zirvesi” ile 18-19 Ağustos 2023 tarihler arasında aynı yer ve mekânda düzenlenen “G20 Sağlık Bakanları Toplantısı” nın açılış konuşmalarını yaptı.

Hindistan Sağlık Bakanı Mansukh Mandaviya, G20 Sağlık Bakanları Toplantısı açılış konuşması, Gandhinagar, 18 Ağu. 2023

Hindistan’ın G20 başkanlığı kapsamında, “G20 Sağlık Bakanları Toplantısı” 18 Ağustos 2023 tarihinde resmen başladı. Toplantıda bir konuşma yapan Hindistan Sağlık Bakanı Mansukh Mandaviya, Hindistan’ın Tek Sağlık yaklaşımına vurgu yaptı ve Hindistan’ın bu sağlık hizmetlerine eşit erişim yaklaşımı doğrultusunda Sağlık Acil Durumlarını Önleme, Hazırlık ve Müdahaleye öncelik verdiğini söyledi. Sayın Mandaviya, pandemi sonrası dijital sağlık müdahalelerinin önemini vurguladı ve G 20 ülkelerini, Dijital Sağlık Küresel Girişimi‘ni tamamlamada Hindistan’ı destekledikleri için teşekkür etti. Geleceğin şu anki eylemimize bağlı olduğunu söyleyerek, G 20 ülkelerine herkes için güvenli bir sağlık geleceği sağlamak üzere birleşme kararlılıkları için teşekkür etti.

Açılış oturumunda bir konuşma yapan DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Hindistan’ı Evrensel Sağlık Kapsamını ve Dünyanın en büyük Sağlık Güvencesi girişimi olan Ayushman Bharat Planını ilerletmede attığı adımlar için övdü. Dr. Tedros ayrıca Hindistan’ın tele tıp girişimini sağlık hizmetlerini dönüştürmenin mükemmel bir örneği olarak gösterdi. Konferans, G20 üyesi ülke temsilcileri ile 10 davetli ülke ve 22 Uluslararası Kuruluş’ tan katılım oldu.

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus’us tam konuşma metni

Ekselansları Shri Mansukh Mandaviya,

Ekselansları Bakanım Kato,

Ekselansları, meslektaşlar ve arkadaşlar,

Cömert misafirperverliği ve Sağlık konusunu G20 Başkanlığı’nın önceliği haline getirerek vizyoner liderliği için Hindistan’a teşekkür ediyorum.

Ayrıca Hindistan’ı, özellikle dünyanın en büyük sağlık sigortası programı olan Ayushman Bharat aracılığıyla evde evrensel sağlık sigortası taahhüdü için tebrik ediyorum.

Gujarat’ta, 16 Ağustos 2023 tarihinde 1000 haneye birinci basamak sağlık hizmeti veren bir sağlık ve sağlıklı yaşam merkezini ziyaret etme fırsatım oldu.

Online olarak sağlanan reçeteler ve yerel olarak dağıtılan ilaçlar ile konsültasyon sağlamak için tele tıp kullanımından özellikle etkilendim.

Bu, dijital teknolojilerin yerel ve küresel olarak sağlığı nasıl dönüştürdüğünün yalnızca bir örneğidir.

Resmi olarak 18 Ağustos 2023 tarihinde başlatacağımız Dijital Sağlık Küresel Girişimi’nin geliştirilmesindeki liderliğiniz için Hindistan’a ve tüm G20 ülkelerine teşekkür ediyorum.

Bu önemli girişim, DSÖ Dijital Sağlık Küresel Stratejisini destekleyecek ve Avrupa Komisyonu’nun desteğiyle bu yılın başlarında kurduğumuz DSÖ Küresel Dijital Sağlık Sertifikasyon Ağı dahil olmak üzere diğer girişimleri güçlendirecek ve bu fırsatı size teşekkür etmek için kullanmak istiyorum.

Dijital teknolojilerin marjinal gruplara sağlık hizmetleri sunma, bakım kalitesini artırma ve COVID-19 gibi acil sağlık durumlarını tespit etme, hazırlama, önleme ve müdahale etme potansiyeli kanıtlanmıştır.

COVID-19 artık küresel bir sağlık acil durumu olmasa da küresel bir sağlık tehdidi olmaya devam ediyor.

Daha dün DSÖ, çok sayıda mutasyona sahip yeni bir varyantı, BA.2.86’yı izleme altındaki bir varyant olarak sınıflandırdı ve bir kez daha tüm ülkelerin sürveyansı sürdürmesi gerektiğini vurguladı.

Bu nedenle ACT Accelerator’a (COVİD-19’la mücadelede gerekli her türlü araca hızlı erişim) devam ediyoruz ve bunun için G20 ülkelerinin desteğini aramaya devam ediyoruz.

COVID-19 hepimize önemli bir ders verdi: Sağlık risk altında olduğunda her şey risk altındadır.

Dünyanın pandeminin acı derslerini öğrendiğine dair cesaret verici işaretler var.

Suudi Arabistan Cumhurbaşkanlığı ile başlayan bir dizi görüşme, İtalya’nın Başkanlığı altında Endonezya ve şimdi de Hindistan tarafından kendi Başkanlıkları altında desteklenen “Ortak Finans-Sağlık Görev Gücü” nün kurulmasına yol açtı.

Bildiğiniz gibi, bir Pandemi Anlaşması ve Uluslararası Sağlık Tüzüğünde yapılacak değişikliklerle ilgili müzakereler iyi bir ilerleme kaydediyor.

Her iki süreç de kapsayıcı, tutarlı ve eşitlikçi bir küresel sağlık güvenliği mimarisi için yasal ve operasyonel çerçeveyi oluşturmak için gereklidir.

Eş zamanlı olarak DSÖ, Pandemi Fonu, DSÖ Pandemi ve Salgın İstihbarat Merkezi, DSÖ BioHub Sistemi, Küresel Sağlık Acil Durum Birlikleri ve Evrensel Sağlık ve Hazırlık İncelemesi dahil olmak üzere sağlıkla ilgili acil durum hazırlığını ve müdahalesini güçlendirmeye yönelik çeşitli girişimlere öncülük etmekte veya bunları desteklemektedir.

ACT Accelerator’ın ve G20 ve Johannesburg süreci dahil olmak üzere diğer süreçlerin başarıları ve eksikliklerinden öğrenilen derslere dayanarak, DSÖ, salgın ve pandemik tehditlere yönelik tıbbi karşı önlemlere zamanında ve adil erişimi koordine etmek için geçici bir mekanizma için bir konsept notu geliştirmiştir.

G20 ülkelerinin Hindistan Gandhinagar’da yürüttüğü yapıcı tartışmaları memnuniyetle karşılıyoruz ve bu konudaki liderliği için Hindistan’a teşekkür ediyorum.

Mutabakat oluşturmak ve genişletmek için G20 üyesi olmayan ülkelerle çalışmanızı teşvik ediyoruz ve ilk fırsatta geçici mekanizmayı kurmayı sabırsızlıkla bekliyoruz.

Sizlere dört isteğimi bildirmek istiyorum.

İlk olarak, Dijital Sağlık Küresel Girişiminin uygulanması için taahhüdünüzü istiyorum.

İkinci olarak, tıbbi karşı önlemler için geçici mekanizma konusunda tüm Üye Devletlerle kapsayıcı ve istişari diyalog kurma taahhüdünüzü bekliyorum.

Üçüncüsü, ani dalgalanmalara destek finansmanı ve salgınlara karşı ekonomik kırılganlıklar konusundaki çalışmalarını tamamlamak ve diğer zorlukları ele almak için işbirliğini sürdürmek amacıyla Ortak Finans-Sağlık Görev Gücü’ne sürekli desteğinizi istiyorum.

Ve dördüncüsü, aynı hataları bir daha asla tekrarlamamamız için pandeminin tüm derslerini kapsayan kapsamlı bir Salgın Anlaşması müzakere etme taahhüdünüzü bekliyorum.

2024 yılında Cenevre’de yapılacak olan Dünya Sağlık Asamblesi tarafından ele alınması planlanan Salgın Anlaşması ile zaman geçiyor ve bu alanda anlaşmamız için desteğiniz çok önemlidir.

Hindistan’a, Başbakan Modi ve Sağlık Bakan Mandaviya’ ya liderlikleri için ve hepinize daha sağlıklı, daha güvenli, daha adil bir dünya için ortaklığınız için bir kez daha teşekkür ediyorum.

Kaynak: DSÖ Haberleri, Cenevre, 18 Ağu. 2023

Haber Bekir Metin, Ankara, 18.8.2023

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir