DSÖ Genel Direktörü “Küresel Sağlık Ödüllerini” kimlerin aldığını açıkladı

DSÖ Genel Direktörü “Küresel Sağlık Ödüllerini” kimlerin aldığını açıkladı

DSÖ Genel Direktör’ün Küresel Sağlık Ödülü, Barbados Başbakanına ve COVID-19 için mRNA aşısı geliştiricilerine verildi

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, 77. Dünya Sağlık Asamblesi’nde Küresel Sağlık Ödülünü Barbados Başbakanı ve iki bilim insanına küresel sağlığın geliştirilmesine yaptıkları katkılardan dolayı takdim etti.

2019’da verilen Küresel Sağlık Genel Direktörü Ödülü, iklim eylemi ve sağlık alanındaki liderliği ve Antimikrobiyal Direnç Küresel Liderler Grubu Başkanı olarak yaptığı çalışmalar nedeniyle Barbados Başbakanı Ekselansları Mia Mottley‘e verildi.

“Başbakan Mottley’nin daha eşitlikçi, adil ve sürdürülebilir bir dünya için mücadeledeki örnek liderliği ilham verici. DSÖ, iklim değişikliğini insanlığın karşı karşıya olduğu en büyük sağlık tehdidi olarak görüyor. İklim eylemi için yorulmak bilmeyen çabaları, şimdi ve gelecekte tüm halkların sağlığının korunmasına yardımcı oluyor” dedi DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus. Başbakan Mottley, ödülü 26 Mayıs 2024’de Dünya Sağlık Asamblesi öncesinde aldı.

ABD Pensilvanya Üniversitesi‘nden Profesör Katalin Karikó ve Profesör Drew Weissman da 27 Mayıs’ta Dünya Sağlık Asamblesi’nin açılışında COVID-19 için mRNA aşılarının geliştirilmesine yaptıkları olağanüstü katkılardan dolayı ödüllendirildi.

Dr. Tedros, “Profesör Karikó ve Weissman, COVID-19’un yükünü hafifletmede kilit bir rol oynadılar ve salgın sırasında hayat kurtardılar” dedi. “Bu alandaki liderlikleri, dünya çapında sağlığın iyileştirilmesinde kritik bir rol oynama potansiyeline sahiptir.”

Başbakan Mia Mottley, Barbados’un 8. Başbakanıdır. 2018 yılında ülke tarihindeki en büyük çoğunluğa sahip olarak yüksek makama gelen ilk kadın oldu. Başbakan Mottley 2022’de yeniden seçildi ve Meclis Meclisi’ndeki 30 sandalyenin tamamını ikinci kez kazandı. Başbakan Mottley şu anda aynı zamanda Maliye, Ekonomik İşler ve Yatırım Bakanı görevlerinde de bulunuyor. Başbakan Mottley, çok sayıda bölgesel ve uluslararası görevinin yanı sıra, aynı zamanda Dünya Sağlık Örgütü’nün Antimikrobiyal Direnç Konusunda Küresel Liderler Grubunun da Başkanıdır. İklim değişikliği ve diğer küresel zorluklar bağlamında sürdürülebilir politikalar lehine güçlü sesi nedeniyle birçok ödül aldı.

Profesör Karikó ve Weissman, 2023 yılında Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü’ne layık görüldü. Nobel ödül paneli, onların keşfinin “mRNA’nın bağışıklık sistemimizle nasıl etkileşime girdiğine dair anlayışımızı temelden değiştirdiğini” yazdı.

Profesör Karikó, Macaristan’daki Szeged Üniversitesi’nde profesör ve Pensilvanya Üniversitesi Perelman Tıp Fakültesi’nde nöroşirürji alanında yardımcı profesördür. 2013-2022 yılları arasında çalıştığı BioNTech SE, Mainz, Almanya’nın eski kıdemli başkan yardımcısıdır. Kırk yıldır araştırmaları, protein tedavisi için in vitro kopyalanmış mRNA geliştirme hedefiyle RNA aracılı mekanizmalara odaklanıyor.

Profesör Drew Weissman, Aşı Araştırmalarında Roberts Ailesi Profesörü ve Penn RNA İnovasyon Enstitüsü Direktörüdür. Pennsylvania Üniversitesi Perelman Tıp Fakültesi Tıp Bölümünde Profesör ve Enfeksiyon Hastalıkları Bölümünde Aşı Araştırma Direktörüdür.

Profesör Weissman, alana büyük katkıları olan bir doktor, bilim adamı ve immünoloji biliminin öncüsüdür. Özellikle Profesör Weissman, Profesör Karikó ile birlikte, olumsuz immünolojik tepkiyi atlayan, nükleosidle değiştirilmiş yeni bir mRNA platformu keşfetti.

Kaynak. DSÖ Haber bülteni, Cenevre, 27 Mayıs 2024 

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir