DSÖ Genel Direktörü, “mRNA Teknoloji Transfer Merkezi”nin Açılışında konuştu.

DSÖ Genel Direktörü, “mRNA Teknoloji Transfer Merkezi”nin Açılışında konuştu.

Ekselansları Başkan Macron,

Ekselansları Başkan Macky Sall,

Ekselansları Cumhurbaşkanı Abdel Fattah Al-Sisi,

Ekselansları Başkan Kenyatta,

Ekselansları Başkan Buhari,

Sayın Başkan Said,

Ekselansları Başkan Michel,

Ekselansları Başkan von der Leyen,

Ekselansları, sevgili meslektaşlarım ve dostlarım,

Günaydın, bonjour, burada sizinle birlikte olmak benim için büyük bir onur.

COVID-19’un yayılmaya başlamasından bu yana iki yıldan biraz fazla bir süre sonra, artık ona karşı birden fazla güvenli ve etkili aşı olduğunu ve dünya çapında 10 milyardan fazla dozun uygulandığını düşünmek inanılmaz.

Tabii ki trajedi, milyarlarca insanın bu hayat kurtaran araçlardan henüz yararlanamamasıdır.

Şu anda 116 ülke, bu yılın ortasına kadar her ülkenin nüfusunun % 70’ini aşılamak şeklindeki ortak hedefimiz doğrultusunda istenilen hedefe ulaşılamadı.

Afrika nüfusunun % 80’inden fazlası henüz tek bir doz aşı olamadı.

Bu eşitsizliğin çoğu, küresel olarak aşı üretiminin çoğunlukla yüksek gelirli birkaç ülkede yoğunlaşması gerçeğinden kaynaklanmaktadır.

Bu nedenle, pandeminin en belirgin derslerinden biri, özellikle düşük ve orta gelirli ülkelerde yerel aşı üretiminin acilen artırılması gerektiğidir.

Bu nedenle, geçen yıl Nisan ayında DSÖ, mRNA aşıları için bir teknoloji transfer merkezi kurmak için bir ilgi beyanı çağrısı yayınladı.

Merkezin amacı, düşük ve düşük orta gelirli ülkelerden üreticilerin belirli aşıların nasıl üretileceği konusunda eğitim alabilecekleri bir tesis ve bunu yapmak için lisans sağlamaktır.

Haziran 2021 ayında; DSÖ, Afrigen Biologics, Güney Afrika Biyoloji ve Aşılar Enstitüsü veya Biovac, Güney Afrika Tıbbi Araştırma Konseyi ve Afrika Hastalık Merkezleri arasında bir ortaklık olarak “Güney Afrika’da Kontrol ve Önleme ve İlaç Patent Havuzu Merkezi” kurma kararımızı duyurduk. Hatırlayacağınız gibi, Başkan Macron’un geçen yılki ziyareti bu süreçte bir kilometre taşıydı.

Merkeze Belçika, Kanada, Avrupa Birliği, Fransa, Almanya ve Norveç’ten gelen güçlü desteği çok takdir ediyoruz.

Geçen hafta Belçika Kalkınma, İşbirliği ve Kent Politikası Bakanı ile birlikte Hub’ı (Merkezi) ziyaret etme fırsatına sahip olmaktan onur duydum. Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa ile de görüştük.

Ve Afrigen’in, mevcut bir aşının bileşimi hakkında kamuya açık bilgilere dayanarak kendi mRNA aşısını ürettiğini duyurmasıyla, şimdiden sonuç üretiyor.

Kurumu ziyaret ettikten ve Güney Afrika Devlet Başkanı Ramaphosa ile görüştükten sonra, Ekselansları Ramaphosa’nın güçlü taahhüdü ve liderliği ve ayrıca tüm kurumların güçlü taahhüdü, hub (merkez) için ekosistem çok ama çok güçlü.

Klinik denemelerin bu yılın dördüncü çeyreğinde başlamasını bekliyoruz ve 2024’te onay bekleniyor, ancak bu süreç hızlandırılabilir, merkezin araştırdığı başka seçenekler de var.

Sıtma, tüberküloz ve hatta kanser dâhil olmak üzere diğer hastalıklara karşı aşılar için bir platform oluşturarak bu girişimin faydalarının COVID-19’un çok ötesine geçmesini bekliyoruz. Yani bu sadece COVID için değil, karşılaştığımız tüm büyük sağlık sorunları için stratejik bir yatırım.

Ve merkez sadece Güney Afrika için değil, Afrika ve tüm dünya için olacak, çünkü konuşmacılar tüm dünyaya gönderilecekler.

Bugün, merkezden kendi mRNA aşılarını üretmek için teknoloji alacak ilk altı Afrika ülkesini duyurmaktan mutluluk duyuyorum: Mısır, Kenya, Nijerya, Senegal, Güney Afrika ve Tunus.

DSÖ, ihtiyaç ve kapasitelerine dayalı olarak eğitim ve üretim amacıyla bir yol haritası geliştirmek için her ülkedeki şirketler ve hükümetle birlikte çalışacaktır.

Bugün altı ülkenin Cumhurbaşkanları’nın yanı sıra Fransız Devlet Başkanı Macron, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in de katılmasından büyük onur duyuyoruz.

Avrupa Birliği, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Konseyi’nin liderliği ve desteği, bizi bu noktaya getirmede çok önemliydi. Bu yüzden çok teşekkür etmek istiyorum.

Hepinize teşekkür ediyor ve hepimizin istediği daha sağlıklı, daha güvenli ve daha adil Afrika için bu projeyi başarılı kılma ve hepinizle birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz. Dün bu proje için tek seçeneğimizin başarı olduğunu söylüyordum. Başarısızlık bir seçenek değil ve burada tüm liderlerimizin bağlılığını görebiliyorum.

Kaynak:

DSÖ Cenevre Merkez, 18 Şubat 2022

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir