DSÖ Genel Direktörü, “2022 Dünya Sağlık Zirvesi” açılış konuşması

DSÖ Genel Direktörü, “2022 Dünya Sağlık Zirvesi” açılış konuşması

DSÖ Genel Direktörü “Yeni bir sağlık için çok taraflılığa, ortaklığa ve eşitliğe çağrı yaptı.”

Ekselansları Bakanı Budi, keşke bugün bizimle olsaydınız, ama tamamen anlıyorum,

Genel Sekreter Patricia İskoçya,

Bayan Angela Kartal,

Profesör Thabrany,

Philippe Denton,

Ve önümdeki ekranda arkadaşım Kıdemli Bakan Tarman’ı görebiliyorum; Tarman’a toplantıya katıldığınız için teşekkürler,

Sayın Bakanlar, Ekselansları, sevgili meslektaşlarım ve dostlarım ve tüm protokol,

2022 Dünya Sağlık Zirvesi için hepinizi DSÖ Genel Merkezinde şahsen ve sanal ortamda ağırlamaktan onur ve ayrıcalık duyuyorum.

Değerli arkadaşım Alan’a 2022 Dünya Sağlık Zirvesi’ndeki sürekli liderliği ve G20’nin gündemindeki yorulmak bilmez sağlığı savunuculuğu için teşekkür ederek sözüme başlamak istiyorum.

Çalışmanızı çok takdir ediyoruz ve sürekli desteğimizin sürmesi bilmenizi isterim.

Ayrıca, Endonezya’nın etkin liderliğini tanımak, diğerleri arasında FIF’in kurulması gibi net sonuçlar elde etmek ve Başkan Widodo, Bakan Budi, Maliye Bakanı, Dışişleri Bakanı ve diğerlerinden başlayarak Endonezya’ya liderliklerinden dolayı teşekkür etmek istiyorum.

Son beş yıldır, G20 Sağlık ve Kalkınma Ortaklığı’nın Sağlık 20 Zirvesi, dünyanın dört bir yanından sağlık, finans ve diğer sektörlerden küresel sağlık düşünce liderlerini ve paydaşları bir araya getirdi.

2022 Dünya Sağlık Zirvesi’nin halkların sağlığı ve ekonomiler arasındaki bağlantıyı göstermeye yönelik desteği ve savunuculuğu, G20 ve G7 tartışmalarındaki anlatıyı etkilemeye yardımcı oluyor.

Sağlıktan bir maliyet olarak bahsetmek yerine, artık genellikle bir yatırım olarak görülüyor.

Sağlık, araştırma ve erişimin iyileştirilmesine yönelik stratejik yatırımların önemli bir getirisi olduğu konusunda özellikle Maliye Bakanlıklarında farkındalığı artırmadaki önemli rolü için Sağlık 20 Zirvesi ve etkilerine minnettarım.

Hepimizin deneyimlediği gibi, COVID-19 salgını bir sağlık krizinden çok daha fazlası oldu. Tüm ülkelerde ekonomik, sosyal ve sağlık eşitsizliklerini derinleştirdi. Zaten savunmasız gruplar en çok zarar gördü.

Şimdi birçok eşzamanlı zorlukla karşı karşıyayız. Alan bunları daha önce sıralamıştı: çatışma ve insani krizler, derinleşen yoksulluk, artan gıda ve enerji fiyatları, kuraklık, kıtlık, iklim değişikliği ve siyasi bölünme.

Salgın, sağlığın kalkınmanın merkezinde olduğunu açıkça ortaya koydu.

Bu birçok zorluk karşısında, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinde evrensel sağlık kapsamına ve diğer sağlıkla ilgili hedeflere giden yolda ilerlemeleri için ülkeleri desteklemeliyiz.

Mevcut ilerleme, 2030 yılına kadar Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşmak için gerekenin dörtte biri.

Ülkeleri bu önemli sağlık sorunlarına çözüm bulmaları ve küresel sağlık güvenliğini güçlendirmeleri için desteklemek için acil eylem gereklidir.

Bu küresel zorlukların üstesinden gelmek için DSÖ, ülkeleri desteklemek için çalışmalarımızda beş stratejik değişiklik uyguluyor:

Birincisi, hastalıkların temel nedenlerini ele alarak ve çok sektörlü işbirliği yoluyla, örneğin cinsiyet eşitliğini artırarak ve hava kirliliği ve iklim değişikliğini ele alarak iyi sağlık ve esenlik için koşullar yaratarak sağlığı teşvik etmek.

İkincisi, evrensel sağlık sigortasının temeli olarak sağlık sistemlerini birinci basamak sağlık hizmetlerine yönlendirerek sağlığın sağlanmasıdır.

Üçüncüsü, yasal olarak bağlayıcı yeni bir uluslararası anlaşma ve yeni bir Mali Aracılık Fonu da dâhil olmak üzere, sağlık acil durum hazırlığı ve müdahalesi için küresel mimariyi güçlendirerek sağlığı korumak ve daha önce de söylediğim gibi, Endonezya’ya G20 Başkanlığı altında FIF’deki liderliği için teşekkür ediyorum.

Dördüncüsü, bilim, araştırma, yenilik, veri ve dijital teknolojiler aracılığıyla sağlığı güçlendirmek. Gelecek dijitaldir.

Beşincisi, küresel sağlık mimarisinin merkezinde, küresel sağlık konusunda lider ve yönlendirici otorite olarak daha güçlü bir DSÖ inşa ederek sağlık için performans ve ortaklık yapmak.

Önümüzdeki iki gün için programınızın bu zorlukların çoğunu içerdiğini ve en üst düzeydeki politika tartışmalarına değerli katkılar sağladığını görmekten memnuniyet duyuyorum. Bu konularda aynı fikirde olduğumuzu görmekten memnunum.

Çok taraflılığa, ortaklığa ve eşitliğe ve daha sağlıklı, daha güvenli, daha adil bir dünyaya olan bağlılığınız için hepinize teşekkür ederiz.

Hepinize verimli tartışmalar ve çok başarılı bir toplantı diliyorum.

Çok teşekkür ederim.

Kaynak:

Dünya Sağlık Örgütü Cenevre Merkezi, 1 Eylül 2022

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir