DSÖ Genel Direktöründen korkutan Omicron açıklaması

DSÖ Genel Direktöründen korkutan Omicron açıklaması

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Cenevre’de 29 Aralık Salı günü düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada; “Omicron’un daha bulaşıcı olması, Delta ile aynı anda dolaşımda olması, bunun bir vaka tsunamisine yol açmasından oldukça endişeliyim” dedi.

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Dünya genelinde corona virüsü salgınının son durumunu değerlendirdi. Dr. Ghebreyesus, “Şu anda Delta ve Omicron, vakaları rekor rakamlara çıkaran iki tehdit ve bu da yine hastaneye yatışlarda ve ölümlerde ani artışlara yol açıyor” ifadelerini kullanarak mutasyonlara dikkat çekti.

Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus’un uyarısı, ABD ve Avrupa genelinde rekor vakaların bildirildiği bir dönemde geldi.

Fransa’da iki gün üst üste 208 binle Avrupa’da bu zamana kadar görülen vaka sayısı kayıtlara geçti

Johns Hopkins’e göre ABD’de de geçen hafta ortalama günlük 265.427 rekor vaka sayısı görüldü.

Danimarka, Portekiz, İngiltere ve Avustralya’da da rekor vaka sayısı ortaya çıktı.

Polonya’da Çarşamba günü 794 kişi hayatını Covid-19 nedeniyle hayatını kaybederken, kurbanların dörtte üçünden fazlasının aşısız olduğu kaydedildi.

Dr. Ghebreyesus, “Omicron’un daha bulaşıcı olması, Delta ile aynı anda dolaşımda olması, bunun bir vaka tsunamisine yol açmasından oldukça endişeliyim” dedi. “Bu, çöküşün eşiğindeki bitkin sağlık çalışanları ve sağlık sistemleri üzerinde muazzam bir baskı oluşturmaya devam ediyor ve oluşturmaya devam edecek. Toplu müdahaleyi iyileştirmezsek bu virüs gelişmeye ve sağlık sistemlerimizi tehdit etmeye devam edeceğini” belirtti..

Aşılanmamış kişilerde ölüm riski çok yüksek

Dr. Ghebreyesus, sağlık sistemleri üzerindeki baskının yalnızca hastaneye yatmayı gerektiren yeni Covid-19 hastaları nedeniyle değil, aynı zamanda çok sayıda sağlık çalışanının hastalanmasından ve bitkin düşmesinden kaynaklandığını belirtti.

Dr. Ghebreyesus, “Omicron o kadar hızlı hareket ediyor ki aşıya ek olarak enfeksiyon dalgasını önlemek, sağlık çalışanlarını ve sistemlerini korumak ve çocukları okulda tutmak için halk sağlığı sosyal önlemlerine de ihtiyaç var. Aşılanmamış olanların her iki mutasyonda da ölme riskinin aşılanmış kişilere göre çok daha yüksek olduğuna vurgu yaptı ve aşı olmayan kitlelerin ikna edilmeleri ve Devletlerin sıkı tedbirlerle aşı olmalarının sağlanması gerekir” dedi.

“DSÖ’ne üye 194 üye Devlet’ten 92’si aşılama hedefini tutturamadı”

G7 ve G20’de ülke liderlerine 2021 sonuna kadar nüfusların yüzde 40’ını, 2022’nin ortasına kadar yüzde 70’inin aşılanmasını sağlamalarını söylediğini belirten Dr. Ghebreyesus, “194 üye devletten 92’si yüzde 40 hedefini tutturamadı. Bunun nedeni, yılın büyük bir bölümünde düşük gelirli ülkelere giden sınırlı tedarik, son kullanma tarihine yakın ve şırıngalar gibi kilit öneme sahip parçaları olmadan gelen sonraki aşıların birleşimidir” dedi.

Yaklaşık 20 ülkede tedarik zinciri ve dağıtım sorunlarının da olumsuz etkisinin olduğunu belirten Dr. Ghebreyesus, “Yüzde 40’ı yapılabilirdi. Bu sadece bir utanç değil, insanların yaşamlarını kaybetmelerine mal oldu ve virüse kontrolsüz dolaşım ve mutasyona dönüşme fırsatı verdi”  ifadesinde bulundu.

Hükümetlere aşı ve üreticilere aşı tedariki çağrısı

DSÖ Genel Direktörü Dr. Ghebreyesus, Hükümet ve aşı sektörü sanayicilerinii, hem tutarlı tedarik sağlayarak hem de aşıların insanlara fiilen ulaşmasına yardımcı olarak aşı eşitliği konusunu ele almaya çağırdı. Dr. Ghebreyesus, “Zengin ülkelerin ve üretim sektörünün liderlerini Alfa, Beta, Gama, Delta ve şimdi de Omicron’dan ders almaya ve dünya nüfusunun aşılanmasında yüzde 70 oranına ulaşmak için birlikte çalışmaya çağırıyorum” dedi.

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir