DSÖ Genel Direktörünün 155. Yürütme Kurulu açılış konuşması

DSÖ Genel Direktörünün 155. Yürütme Kurulu açılış konuşması

155. DSÖ Yürütme Kurulu toplantısı, 77. Dünya Sağlık Asamblesi sonrası 3-4 Haziran 2024 tarihleri arasında Cenevre’de toplantı. Dr. Tedros Adhonam Ghebreyesus açılış konuşması yaptı.

Dr. Hanan Al Kuwari (Katar Halk Sağlığı Bakanı),

Yeni Başkan Büyükelçi Matthew Wilson (Barbados Temsilcisi)

Ekselansları, DSÖ yönetim Kurulu (EB) Üyeleri, sevgili meslektaşlarım ve dostlarım,

Öncelikle, Başkan olarak seçildiğiniz için Büyükelçi Wilson’u tebrik ediyorum. Gelecek yıl (2025) sizinle çalışmayı sabırsızlıkla bekliyorum.

Ve kız kardeşim Dr. Hanan Al Kuwari’ye geçen yılki liderliğinden dolayı derin teşekkürlerimi sunuyorum. Çok teşekkür ederim. Şükran jazeelan.

Yönetim Kurulunun 12 yeni üyesine hoş geldiniz diyorum ve gelecek yıl boyunca sizinle ve tüm yönetim kurulu üyeleriyle birlikte çalışmayı sabırsızlıkla bekliyorum.

Çok başarılı ve tarihi bir Dünya Sağlık Asamblesi’nin hazırlanması ve yürütülmesindeki çalışmaları için Kurul’a teşekkür ediyorum.

14. Genel Çalışma Programının kabul edilmesi, dünya insanlarının sağlığını geliştirme, sağlama ve koruma taahhüdüyle önümüzdeki dört yıl için küresel sağlık için bir rota çiziyor.

DSÖ Yatırım Turu, bu stratejiyi uygulamak için gereken esnek ve öngörülebilir fonları harekete geçirmeyi amaçlamaktadır.

Pek çok ülke şimdiden destek sözü verdi ve katkıda bulunmaya başladı.

Ayrıca, Üye Devletlerin Uluslararası Sağlık Tüzüğüne ilişkin kabul ettiği değişiklik paketi tarihi bir başarıdır ve çok taraflılığın canlı ve iyi durumda olduğuna dair güçlü bir sinyaldir.

Üye Devletler ayrıca Pandemi Anlaşması için ileriye dönük bir yol üzerinde de anlaştılar;

Ve AMR’den organ nakline ve çok daha fazlasına kadar pek çok önemli sağlık konusunda kararlar alındı, ancak diğer büyük gündem maddeleri nedeniyle birçok karar maskelendi, ancak bu Asamble sırasında üzerinde anlaşmaya varılan birçok önemli gelişme sağlandı.

Kız kardeşim Hanan’a bu tarihi yıldaki görev süresi için teşekkür etmek istiyorum ve siz de bu tarihi başarılarla bağlantılı olacaksınız. Liderliğiniz için tekrar çok teşekkür ederim.

Dolayısıyla Üye Devletler çok şey başardılar ve kendilerine yapacak çok görevler verdiler. Bütün bunlar aynı zamanda daha fazla çalışmayı da beraberinde getiriyor.

DSÖ Sekretaryası, aslında tüm Üye Devletlerin bu işi yapmalarını desteklemeye kararlıdır.

Ayrıca DSÖ’yü daha etkili, verimli ve hesap verebilir kılmak için dönüşüm yolculuğumuzu sürdürmeye de kararlıyız.

Reforma ilişkin Sekretarya Uygulama Planının yanı sıra Çevik Üye Devletler Görev Grubunun tavsiyelerini uygulama konusunda ilerlemeye devam edeceğiz.

Özellikle önümüzdeki yıllarda odak noktamız, ülkelerin halklarının sağlığını geliştirmek, sağlamak ve korumak için ihtiyaç duyduğu desteği sağladığımızdan emin olmak amacıyla ülke ofislerimizi güçlendirmektir.

Bu haftaki çalışmalarınız, Üye Devletlere daha iyi hizmet verme çabalarımızda bize rehberlik etmesi açısından önemlidir.

Sağlık Asamblesi’nin sonuçlarını değerlendirmenin yanı sıra, Sağlıkta Acil Durum Hazırlık ve Müdahale Daimî Komitesi olan PBAC’ın raporunu, ev sahipliği yapılan ortaklıkları ve DSÖ ile resmi ilişkiler içinde olan devlet dışı aktörleri de dikkate alacaksınız.

DSÖ’ye ve temel bir hak olarak tüm insanlar için ulaşılabilir en yüksek sağlık standardına ilişkin ortak vizyonumuza verdiğiniz destek ve bağlılığınız için hepinize bir kez daha teşekkür ederiz.

Tartışmamızı ve rehberliğinizi sabırsızlıkla bekliyorum.

Sayın Başkan, teşekkür ediyorum ve sözü size bırakıyorum.

Kaynak:

DSÖ Yönetim Kurulu Toplantısı, DSÖ Genel Direktör Konuşması, 3 Haziran 2024

Haber Bekir Metin, 5.6.2024

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir