DSÖ Genel Direktörü’nün COVID-19 hakkındaki basın açıklaması

DSÖ Genel Direktörü’nün COVID-19 hakkındaki basın açıklaması

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Örgütün İsviçre’nin Cenevre kentindeki merkezinde video konferans yöntemiyle 01 Mart 2021 tarihinde bir basın toplantısı düzenleyerek; Korona virüs salgını ve aşılama konularını Dünya kamuoyu ile paylaştı.

Bugün (1 Mart 2021) Gana ve Fildişi Sahili, sağlık çalışanlarını COVID-19’a karşı aşılamaya başladı ve COVAX aracılığıyla sağlanan dozlarla aşılama kampanyalarına başlayan ilk ülkeler oldu. Bu hafta 11 milyon doz daha aşı verilecek.

Bugünden (1 Mart 2021) Mayıs 2021 ayının sonuna kadar, 237 milyon doz aşı, COVAX’ın 142 katılımcı ülkeye tahsis edilecek. 2 Mart 2021 tarihinde, COVAX, COVAX Oluşumuna katılan ülkelerin çoğunu kapsayan ilk tahsis işlemini yayınlayacak.

Geçen hafta (22-26 Şubat 2021), rapor edilen COVID-19 vakalarının sayısı 7 hafta içinde ilk kez arttı. DSÖ’nün 6 Bölge Ofisinden dördünde bildirilen vakalar arttı: Bu bölgeler; Amerika, Avrupa, Güney Doğu Asya ve Doğu Akdeniz Bölge Ofisleridir.

Bugün Sıfır Ayrımcılık Günü – insanlar ve ihtiyaç duydukları sağlık hizmetleri arasındaki sayısız engele dikkat çekmek için bir oluşturulan bir gün. Ve “Daha adil, daha sağlıklı bir dünya inşa etmek” temasıyla bu yıl Dünya Sağlık Günü için sağlıkta eşitliğe odaklanmamızın zamanında hatırlatılması.

————————————————–

Günaydın, iyi günler ve iyi akşamlar.

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus

Bugün (1 Mart 2021) Gana ve Fildişi Sahili, sağlık çalışanlarını COVID-19’a karşı aşılamaya başladı ve COVAX aracılığıyla sağlanan dozlarla aşılama kampanyalarını başlatan ilk ülkeler oldu.

Bu hafta 11 milyon doz daha verilecek.

Bugünden (1 Mart 2021) Mayıs ayının sonuna kadar, 237 milyon doz aşı, COVAX’ daki 142 katılımcı ülkeye tahsis edilecek.

2 Mart 2021 tarihinde, COVAX, COVAX Oluşumuna katılan ülkelerin çoğunu kapsayan ilk tahsis işlemini yayınlayacak.

Düşük gelirli ülkelerde sağlık çalışanlarının aşılanmaya başladığını görmek cesaret verici, ancak bunun en zengin ülkelerden bazılarının aşılama kampanyalarına başlamasından neredeyse üç ay sonra gelmesi üzücü.

Ve bazı ülkelerin, sağlık çalışanları ve başka yerlerdeki yaşlıların önüne geçerek, kendi toplumlarında daha düşük hastalık riski taşıyan daha genç, daha sağlıklı yetişkinleri aşılamaya devam etmeleri üzücü.

Ülkeler birbirleriyle yarışmıyor, bu virüse karşı ortak bir yarış.

Ülkelerden kendi insanlarını riske atmalarını istemiyoruz. Tüm ülkelerden virüsü her yerde bastırmak için küresel bir çabanın parçası olmalarını istiyoruz.

DSÖ ve COVAX’ taki ortaklarımız, bu yılın ilk 100 günü içinde her ülkede aşılamanın başladığını görme vizyonumuz için gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz. Şimdi 40 günümüz kaldı.

Bu vizyonu ancak tüm ortakların desteği ve işbirliği ile gerçekleştirebiliriz.

Aşılar yayılmaya devam ederken bile, tüm hükümetleri ve bireyleri, aşıların tek başına sizi güvende tutmayacağını hatırlamaya çağırıyoruz.

Geçen hafta (22-26 Şubat 2021), rapor edilen COVID-19 vakalarının sayısı 7 hafta içinde ilk kez arttı. Virüsün art arda 6 hafta azaldığını bildirdiğimi hatırlıyorsunuz, ancak 7 hafta sonra ilk defa bir artış var.

DSÖ’nün altı bölgesinden dördünde bildirilen vakalar arttı: Amerika, Avrupa, Güney Doğu Asya ve Doğu Akdeniz – bu nedenle Afrika ve Batı Pasifik’teki artışları rapor etmiyoruz.

Bu hayal kırıklığı yaratıyor, ancak şaşırtıcı değil.

İletimdeki bu artışları daha iyi anlamak için çalışıyoruz.

Bunun bir kısmı, halk sağlığı önlemlerinin gevşemesine, değişkenlerin dolaşımının sürmesine ve insanların nöbetlerini bırakmasına bağlı gibi görünüyor.

Aşılar hayat kurtarmaya yardımcı olacaktır, ancak ülkeler yalnızca aşılara güveniyorlarsa bir hata yapıyorlar.

Temel halk sağlığı önlemleri, müdahalenin temeli olmaya devam etmektedir.

Halk sağlığı yetkilileri için bu, test etme, temas izleme, izolasyon, destekli karantina ve kaliteli bakım anlamına gelir.

Bireyler için kalabalıktan, fiziksel mesafeden, el hijyeninden, maskelerden ve havalandırmadan kaçınmak anlamına gelir.

Bu, tutarlı ve koordineli bir küresel tepki gerektiren küresel bir krizdir.

Ve milyonlarca insan için COVID-19’un günlük olarak karşılaştıkları tehditlerden yalnızca biri olduğunu unutmamalıyız.

Cuma günü (26 Şubat 2021) belirttiğim gibi, bugün İsveç, İsviçre ve Birleşmiş Milletler, acil insani yardıma ihtiyaç duyan 20 milyondan fazla Yemenli için 3,8 milyar ABD dolarından fazla para toplamayı amaçlayan Yemen için Yüksek Düzeyli Bağışlama Etkinliği düzenliyor.

Şu anda 5 milyondan fazla insan kıtlık riski altında. Ve şimdiden beş yaşın altındaki yarım milyon çocuk, acil tedavi görmezlerse önümüzdeki haftalarda açlıktan ölebilir.

Şimdiye kadar katkıda bulunan bağışçılara teşekkür ediyoruz. Bu katkılar sürdürülmelidir.

Ayrıca, Myanmar’da COVID-19’a yanıtı ve diğer temel sağlık hizmetlerinin sunumunu etkileyebilecek rapor edilen sağlık çalışanlarının tutuklanmasından da endişe duyuyoruz.

Ve Etiyopya’da, Tigray bölgesinde devam eden çatışma birçok sağlık kuruluşunu ve hastaneyi çalışma dışı bıraktı.

Yiyecek, temiz su, barınak ve sağlık hizmetlerine erişim eksikliğinden kaynaklanan hastalık riski konusunda derinden endişeliyiz.

===

Son olarak, bugün (1 Mart 2021) Sıfır Ayrımcılık Günü – insanlar ve ihtiyaç duydukları sağlık hizmetleri arasındaki sayısız engele dikkat çekmek için bir gün.

Dünyanın her yerinde, eşitsizlik, damgalanma ve ayrımcılık her türden hastalığın itici güçleridir ve her zaman olmuştur.

Ve “Daha adil, daha sağlıklı bir dünya inşa etmek” temasıyla bu yıl Dünya Sağlık Günü için sağlıkta eşitliğe odaklanmamızın zamanında hatırlatılması.

Sonuçta sağlık sadece bir bilim ve tıp meselesi değil – bir insan hakları meselesidir.

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir