DSÖ Genel Direktörünün Üye Devletler COVID-19 hakkında 2021’in ilk bilgilendirme konuşması

DSÖ Genel Direktörünün Üye Devletler COVID-19 hakkında 2021’in ilk bilgilendirme konuşması

Günaydın, iyi günler ve iyi akşamlar ve 2021’deki ilk Üye Devlet brifingimize hoş geldiniz.

“Mutlu Yıllar” ifadesi hiç bu kadar önemli olmamıştı. Milyonlarca insan için 2020 mutlu bir yıl değildi; belirsizlik, korku ve keder yılıydı.

Önümüzdeki yıl da zorlu geçecek, ancak 2021’in daha fazla kesinlik, rahatlık ve rahatlama getireceğini ummak için de nedenler var.

Bu yüzden Mutlu Yıllar demek istiyorum ve bugün Noel’i olanlara Mutlu Noeller.

Aşılar, pandemiyi önümüzdeki 12 ay içinde kontrol altına almak için bize gerçek bir umut veriyor.

DSÖ’nün bu virüsle ilgili ilk Hastalık Salgın Haberini yayınlamasından bir yıl sonra, 42 ülke yüksek riskli popülasyonlarını çeşitli COVID-19 aşıları ile aşılamaya başladı.

42 Ülkeden 36’sı yüksek gelirli ve altısı üst orta gelirli ülkelerdir.

Bu açıkça bir sorundur ve bu sorun daha da kötüye gitmektedir çünkü bazı ülkeler daha yüksek fiyatlar sunan COVAX dışında yeni anlaşmalar peşindedir.

Bu, eşit erişim için kolektif taahhüdümüzü tehlikeye atmaktadır.

Bunu çözmek için harekete geçmeliyiz.

COVAX Kuruluşunu (Tesisini) taahhüt eden 190 ülke (Türkiye dâhil 5 Ülke bu kuruluşa başvuruda bulunmadı) ve ekonomi ve tüm paydaşların aşıların tüm ülkelere mümkün olduğunca hızlı ve adil bir şekilde dağıtılmasını sağlamalarını bekliyoruz

Bunu gerçeğe dönüştürmek için kolektif bir sorumluluğumuz var.

Düşük ve orta gelirli ülkeleri ihtiyaç duydukları saatte başarısızlığa uğratırsak tarih bizi nazikçe yargılamayacaktır ve paylaşım her ülkenin çıkarına olacaktır.

Küresel bir topluluk olarak ancak paylaşarak daha hızlı iyileşebiliriz.

Yeni Yıl tatili- Noel Bayram dönemi boyunca, personele, ilk bağışları en geç Ocak 2021 ayı sonu veya Şubat ayı başında almak amacıyla yeni COVAX Tesisi Doz Paylaşımı ilkelerini uygulamak için Avrupa Komisyonu ve birden fazla Üye Devlet ile birlikte çalıştıkları için takdir ediyorum.

Ayrıca, bildiğiniz üzere, bir COVID-19 aşısı için ilk COVID-19 Acil Kullanım Listemizi yayınlamamıza yol açan Pfizer / BioNTech aşısını da hızla değerlendirdik.

Ayrıca, ülkelerin herhangi bir COVAX aşısını güvenli bir şekilde kullanıma sunmak için mümkün olan en iyi araçlara sahip olduğundan emin olmak için iki otomatik imha şırıngasının Acil Kullanım Listesini hızla değerlendirip yayınladık.

Bu hafta, Pfizer / BioNTech aşısının kullanımına yönelik politika önerilerini tartışmak için DSÖ’nün Aşılama Uzmanları Stratejik Danışma Grubunu bir araya getirdik.

DSÖ’nün önceki tavsiyesine uygun olarak SAGE, sağlık çalışanlarına aşılama için öncelik verilmesini ve ardından yaşlıların öncelik vermesini önermiştir.

Bu, sağlık sistemlerini istikrara kavuşturmanın, temel sağlık hizmetlerini eski haline getirmenin ve gerçekten küresel bir ekonomik iyileşmeyi teşvik etmenin en hızlı yoludur.

DSÖ, UNICEF ve Dünya Bankası tarafından yürütülen yüz yüze girişim, 100’den fazla ülkeyi hızlı hazırlık değerlendirmeleri yapmak ve aşılar ve diğer COVID-19 araçları için ülkeye özgü planlar geliştirmek için destekliyor.

Şimdiye kadar 90’dan fazla ülke değerlendirmeleri tamamladı ve ekiplerimiz Hükümetlerin ve Sağlık Sistemlerinin küresel aşı uygulamasına hazır olmasını sağlamak için gece gündüz çalışıyor.

Ayrıca, COVAX Kuruluşu için Bağımsız Aşı Grubunun hızla kurulması için bir adaylık çağrısı yaptık. Özellikle bunu size vurgulamak ve mümkün olan en kısa sürede Üye Devlet adaylarını sormak istiyorum.

Ayrıca, Noel Bayramı döneminde tüm önemli üreticilerle hızlandırılmış düzenleyici incelemelerimizi geliştirdik ve haritalandırdık.

Her birimize, vakaları olabildiğince çabuk azaltmak için mümkün olan her şeyi yapmaya ve aynı zamanda aşı üretimini ve dağıtımını artırmaya davet ediyorum.

===

Pandemiyi sona erdirmeyi dört gözle beklediğimiz gibi, kökenlerini anlamak için de geriye dönüp bakmaya devam ediyoruz.

Bildiğiniz gibi, bu hafta COVID-19 virüsünün kökeniyle ilgili uluslararası bilim ekibinin üyeleri, kararlaştırıldığı gibi Çin’e seyahat etmeye başladı.

Salı günü (5 Ocak 2021) Çinli yetkililerin ekibin Çin’e gelmesi için gerekli izinleri henüz tamamlamadığını öğrendik. Uluslararası misyonun daha fazla gecikmeden ilerleyebilmesi için Çinli meslektaşlarımızla birlikte çalışıyoruz.

===

Çalışmalarımız pandeminin çok ötesine geçiyor ve ayrıca 13. Genel Çalışma Programında  belirlenen hedeflere ulaşmamızı sağlamak için çalışmalarımıza hız veriyoruz.

Son birkaç ayda önemli ilerleme kaydedildi ve çabaların en iyi şekilde nasıl ölçeklendirileceğine dair önemli kararlar alacak olan İcra Kurulunu dört gözle bekliyoruz.

Üye Devletlere Hasta Güvenliği Günü etrafında Hasta Güvenliği konusundaki tüm savunuculuk ve eylemler ve bir sonraki aşamaya geçmemize yardımcı olacak Eylem Planının benimsenmesi çalışması için minnettarız.

Çocuk felcinden geçiş konusunda, siyasi ve yönetişim düzeyinde ilerleme sağlanmıştır.

Şimdi, çocuk felcinin ortadan kaldırılması ve geçiş arasında daha yakın bir uyum sağlamalı ve temel halk sağlığı işlevlerini sürdürmek için tek tek ülkelerde bir eylem planı yürütmeliyiz.

Bu, çocuk felci programı tarafından geliştirilen mükemmel çocuk felci varlıklarından yararlanmanın yanı sıra mevcut yurtiçi finansmanın gözden geçirilmesi ve herhangi bir dış finansman ihtiyacının belirlenmesi anlamına gelecektir.

Bu, yüksek öncelikli bir konudur ve Üye Devletlerin bu konuda desteğini bekliyoruz.

Çocuk felci programını mevcut varlıklar, altyapı ve uzmanlık yoluyla COVID-19 aşısının uygulanmasını ve uygulanmasını desteklemeye ve aynı zamanda çocuk felcini tarih kitaplarına emanet etmemizi sağlamaya adamış olan Polio Gözetim Kurulu açıklamasını görmekten memnun oldum.

Ayrıca, sağlığın sosyal belirleyicileri önemli bir maddedir ve Üye Devletler tarafından nasıl ölçeklendirileceğine dair İcra Kurulundan rehberlik almak istiyoruz.

Teşekkür ederim.

Kaynakça:

DSÖ Haber Merkezi, Cenevre, 8 Ocak 2021

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir