DSÖ, IFRC acil sağlık ekipmanları hakkında mutabakat zaptı imzaladı

DSÖ, IFRC acil sağlık ekipmanları hakkında mutabakat zaptı imzaladı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) 12 Aralık 2020, insani krizler sırasında acil tıbbi ve sağlık hizmetlerinin sunumunu güçlendirmek için yeni bir işbirliği başlattı.

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus ve IFRC Genel Sekreteri Jagan Chapagain, Acil Tıp Ekibi (EMT) girişiminin uygulanmasında işbirliği yapmak için bir mutabakat zaptı imzaladı.

Dr. Tedros, “EMT (Acil Tıp Ekibi) Girişimi’nin başlangıcından itibaren verdiği destek için IFRC’ye teşekkür ediyoruz ve acil durumlarda bakım kalitesini iyileştirmek için bu ortaklığın devam etmesini sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi. “Covid-19 salgını ve dünya çapında acil durumların önemli ölçüde artmasıyla, bu anlaşma daha iyi bir zamanda olamazdı.”

IFRC Genel Sekreteri Chapagain, IFRC’nin insani acil durumlardan etkilenen topluluklara hayat kurtaran sağlık hizmetleri sağlamada DSÖ ile yan yana çalışmaya kararlı olduğunu söyledi.

Chapagain, “Bu Mutabakat Muhtırası, acil sağlık müdahalesi çalışmamızı standartlaştırmamıza ve acil durum müdahalesinde çok önemli bir rol oynayan Ulusal Kızılhaç ve Kızılay Derneklerine daha fazla destek sağlamamıza izin verecek” dedi. “Toplumların kriz zamanlarında çaresizce ihtiyaç duydukları kaliteli acil sağlık hizmetlerini sağlamak için DSÖ ile birlikte çalışmaya son derece kararlıyız.”

Kırmızı Kanal/yol Anlaşması olarak da bilinen Mutabakat zaptı (MoU), IFRC ve WHO Acil Tıp Ekibi Girişimi arasında yıllarca süren işbirliğinin sonucudur.

Yeni anlaşma, özellikle teknik standartlar, hesap verebilirlik ve koordinasyon alanlarında iki uluslararası kuruluş arasında sağlık acil durum müdahalesine daha fazla sinerji getirecektir.

IFRC’nin sistemini DSÖ Acil Tıp Ekipleri küresel sınıflandırma sistemi ile uyumlu hale getirerek IFRC’nin Acil Durum Müdahale Birimlerini EMT’ler olarak tanır ve EMT (Acil Tıp Ekibi) IFRC ekiplerinin ve Ulusal Kızılhaç ve Kızılay Derneklerinin kapasite geliştirme çabalarına katılımını arttıracaktır..

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir