DSÖ İhsan Doğramacı Aile Sağlığı Vakfı Ödülü Ummanlı Doktora verildi.

DSÖ İhsan Doğramacı Aile Sağlığı Vakfı Ödülü Ummanlı Doktora verildi.

Kadın bilim insanı yol gösteriyor: İhsan Doğramacı Aile Sağlığı Vakfı Ödülü’nün 2024 yılı kazananı Ummanlı Dr. Jamila Taiseer Yasser Al Abri

Profesör Nynke van den Broek (Liverpool Tropikal Tıp Okulu Anne ve Yenidoğan Sağlığı Merkezi Eski Başkanı) ile anne ölümleri ve anne ölümlerine ilişkin ulusal eğitim çalıştayı. Fotoğrafta: Umman Sağlık Bakanlığı/Umman Sultanlığı Planlama Müsteşarı ve DSÖ Doğu Akdeniz Maskat/Umman Sultanlığı eski Bölge Direktörü HE Dr. Ahmed Al Mandhari, Umman’daki çeşitli hastanelerden çok sayıda kadın doğum uzmanı, doktor ve ebeyle birlikte görülüyor. © Sağlık Bakanlığı, Umman

Dr. Jamila Taiseer Yasser Al Abri, Umman’da kadın sağlığı konusunda geniş deneyime ve liderliğe sahip tanınmış bir kadın doğum uzmanı jinekologdur. Halen Umman’da Kadın ve Çocuk Sağlığı Departmanı Direktörü olarak görev yapmaktadır. HIV, frengi ve insan papilloma virüsünün anneden çocuğa bulaşmasıyla mücadele için aile sağlığı alanında yoğun bir şekilde çalıştı; HIV ve çeşitli bulaşıcı hastalıkların yönetimi; birinci basamak ve üçüncü basamak sağlık hizmetlerinde anne sağlığı ve yenidoğan, çocuk ve ergen sağlığı konularında çalışmalar yapmaktadır.

Prof. Dr. İhsan Doğramacı (3 Nisan 1915-25 Şubat 2010)

Dr. Al Abri’nin liderliği, göğüs kanseri, zihinsel sağlık ve otizm spektrum bozuklukları da dahil olmak üzere ulusal sağlık programlarını yönetirken öğrencilere eğitim verme çalışmalarında örnek olarak gösteriliyor.

Umman’ın uzun vadeli vizyonu olan Sağlık Vizyonu 2050’nin bir parçası olarak kadın ve çocuk sağlığına yönelik stratejik planlara katkıda bulunmada önemli bir rol oynamıştır. Dr. Al Abri, çeşitli kuruluşların ve bunların teknik komitelerinin çalışmalarına danışman olarak rehberlik etmeye yardımcı olmuştur. Arap Devletleri’ndeki kadınların sağlık hizmetlerine yönelik sosyal korumayı geliştirmek amacıyla altı ülkede uygulanan bir teknik yardım projesine öncülük etmek ve HIV’in anneden çocuğa bulaşmasını ortadan kaldırmak için DSÖ ile işbirliği yapmaktadır.

İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen 77. Dünya Sağlık Asamblesi’nin 5. Gününde (31 Mayıs 2024); 1983 yılından beri Dünya Sağlık Örgütü tarafından düzenlenen ve her iki yılda bir düzenlenen Prof. Dr. İhsan Doğramacı Aile Sağlığı Vakfı Ödülü töreninde konuşan;

77. Dünya Sağlık Asamblesi’nde halk sağlığı alanında sekiz ödül verildi. Ödül alanlardan toplu fotoğraf (Cenevre, 31 Mayıs 2024)

Prof. Dr. Tomris Türmen ödülü takdim ederken şunları söyledi: “İhsan Doğramacı Aile Sağlığı Vakfı Ödülü’nün 20’nci sahibi olan Dr. Jamila Taiseer Yasser Al Abri, anne ve çocuk sağlığının yanı sıra kadın sağlığı ve üreme sağlığı alanlarında da geniş deneyime sahiptir. Bir kadın bilim insanı olarak bölgedeki kadın meselelerinde liderlik gösterdi.”

Ödülü alırken Dr. Al Abri şunları söyledi: “Anne ve çocuk sağlığı, toplum sağlığına yansıyan aile sağlığının temel direğidir. Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşmak için bir yol haritası görevi gören Küresel Kadın, Çocuk ve Ergen Sağlığı Stratejisi’nin (2016-2030) lansmanının üzerinden yaklaşık dokuz yıl geçmesine rağmen, dünyada anne ve çocuk ölüm oranları kabul edilemeyecek kadar yüksek olmaya devam ediyor. Oysa bu ölümlerin çoğu önlenebilir. Bu, hepimizi, özellikle mevcut kanıtlanmış müdahalelerle, annelerin ve çocukların sağlığını geliştirmek için daha fazla çaba göstermeye çağırıyor. Bunun başarılabileceğine inancım tamdır” dedi.

İhsan Doğramacı Aile Sağlığı Vakfı Ödülleri (1983-2024) hakkında detaylı bilgi için

Dünya Sağlık Asamblesi’nde halk sağlığı alanında sekiz ödül verildi

Dünya Sağlık Örgütü tarafından, 31 Mayıs 2024 Cuma günü Cenevre’de düzenlenen 77. Dünya Sağlık Asamblesi sırasında gerçekleştirilen ödül töreninde, halk sağlığına olağanüstü katkılarından dolayı dünyanın dört bir yanından kişi ve kurumlara halk sağlığı ödülleri verildi.

2024 yılında ödüle layık görülen sekiz kişi, ödüllerini 77. Dünya Sağlık Asamblesi Başkanı Botswana’dan Dr. Edwin Dikoloti’nin yanı sıra bu halk sağlığı ödüllerini ve ödüllerini oluşturan vakıfların üst düzey temsilcileri ve DSÖ Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus’un elinden aldılar.

Dünya Sağlık Örgütü Yönetim Kurulu, Ocak 2024’te, kendi ülkelerinde ve dünya çapında halk sağlığına yönelik benzersiz rollerini kutlamak amacıyla sekiz ödül sahibini bulmaya karar vermişti.

Ödül kazananalar DSÖ’nün Afrika, Doğu Akdeniz, Güneydoğu Asya ve Batı Pasifik Bölgesine bağlı üye ülkelerden geldiler. Üçü bireysel çalışmaları ve üçü ödüllü program veya kurumların liderleri olmak üzere altı kadın ödül aldı.

Dr. Lee Jong-wook Halk Sağlığı Anma Ödülü

Herkes için aşılar konusunda: Ummanlı Dr. Bader Al-Rawahi, Halk Sağlığı 2024 yılı Anma Ödülü’nü aldı.

Sasakawa Sağlık Ödülü

Başarılı programlar, toplulukların katılımı ve güçlendirilmesi anlamına gelir: Botswana’dan Dr. Doreen Ramogola-Masire, Sasakawa Sağlık Ödülü’nün 2024 kazananı oldu.

Birleşik Arap Emirlikleri Sağlık Vakfı Ödülü

İyileşen ölüm verileri, daha iyi sağlık hizmetleriyle sonuçlanıyor: Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı Ulusal Ölüm Kayıt Sistemi, 2024 Birleşik Arap Emirlikleri Sağlık Vakfı Ödülü’nü kazandı.

Majesteleri Şeyh Sabah Al-Ahmad Al-Jaber Al-Sabah Yaşlılara Yönelik Sağlık Hizmetleri ve Sağlığın Teşviki ve Geliştirilmesi Araştırma Ödülü

Mükemmeliyet ve inovasyon merkezi ve birinci basamak sağlık hizmetleri şampiyonu, 2024 Majesteleri Şeyh Sabah Al-Ahmad Al-Jaber Al-Sabah Yaşlılara Yönelik Sağlık Hizmetleri ve Sağlığın Geliştirilmesi Araştırma Ödülü’ne layık görüldü.

267 milyon yaşlı insanın sağlığını koruyun ve iyileştirin: Çin Geriatri Derneği, 2024 Majesteleri Şeyh Sabah Al-Ahmad Al-Jaber Al-Sabah Yaşlılara Yönelik Sağlık Hizmetleri ve Sağlığın Geliştirilmesi Araştırma Ödülü’ne layık görüldü.

Yaşlı bakımının temel sağlık hizmetlerine entegre edilmesi: Umman’dan Dr. Ahmed Hamed Saif Al Wahaibi, 2024 Majesteleri Şeyh Sabah Al-Ahmad Al-Jaber Al-Sabah Yaşlılara Yönelik Sağlık Hizmetleri ve Sağlığın Geliştirilmesi Araştırma Ödülü’ne layık görüldü.

Nelson Mandela Sağlığın Geliştirilmesi Ödülü

Afrika’dan ünlü bir bilim insanı ve Hindistan’dan önde gelen bir sağlık kurumu, 2024 Nelson Mandela Sağlığın Geliştirilmesi Ödülü’nü ortaklaşa kazandı.

Birinci basamak ruh sağlığı hizmetlerinde gençlerin ve çocukların korunması: Hindistan’ın Bangalore kentindeki Ulusal Ruh Sağlığı ve Sinir Bilimleri Enstitüsü (NIMHANS), 2024 Nelson Mandela Sağlığın Teşviki ve Geliştirilmesi Ödülü’nü kazandı.

Sağlığa kârın üstünde öncelik verecek politikayı şekillendirin: Botswana’dan Profesör Bontle Mbongwe, 2024 Nelson Mandela Sağlığın Teşviki ve Geliştirilmesi Ödülü’nü kazandı

Kaynak: 77. Dünya Sağlık Asamblesi, Cenevre, 31 Mayıs 2024

Dünya Sağlık Asamblesi’nde halk sağlığı alanında sekiz ödül verildi

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir