DSÖ ile IANPHI arasında Ortak Mutabakat Zaptı imzalandı.

DSÖ ile IANPHI arasında Ortak Mutabakat Zaptı imzalandı.

DSÖ ile IANPHI arasında “Halk Sağlığı ve Acil Sağlık Hizmetlerini Güçlendirmek” için Ortak Mutabakat Zaptı imzalandı.

Berlin’de 16 Ekim 2022 tarihinde toplanan Dünya Sağlık Zirvesi’nde, DSÖ ve Uluslararası Ulusal Halk Sağlığı Enstitüleri Birliği (IANPHI), halk sağlığı işlevlerini ve sağlık acil durum hazırlıklarını güçlendirmeye yönelik ortak hedeflerine ulaşmak için ortak çabalarını özetleyen bir Mutabakat Zaptı imzaladı.

DSÖ ve IANPHI, temel halk sağlığı işlevlerinin evrensel sağlık kapsamını, sağlık güvenliğini ve daha sağlıklı popülasyonları ilerletmek için kapsamlı ve uygun maliyetli bir yaklaşım olduğu konusunda aynı vizyonu paylaşmaktadır.

COVID-19 salgını, ulusal halk sağlığı enstitülerinin kilit rolünün altını çizdi. Bu enstitüler, kendi ülkelerinde hazırlık, tespit ve müdahale çabalarının ön saflarında yer almaktadır. Bu yeni anlaşma ile DSÖ ve IANPHI, özellikle acil duruma hazırlık ve müdahalede ulusal enstitülerin rolünü oluşturmak veya güçlendirmek için birlikte çalışacaklar.

IANPHI Başkanı Profesör Duncan Selbie, DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus ile imza töreninde yaptığı konuşmada “Bugünkü anlaşma her iki kuruluş için de tarihi bir andır. Bunu resmileştirmek, ulusal halk sağlığı kapasitesini ve önleme ve teşvik önlemleri ile acil duruma hazırlık ve müdahale yoluyla sağlık kazanımları sağlama kapasitesini güçlendirmeyi amaçlıyor” dedi. IANPHI, üye ulusal halk sağlığı enstitüleri ile halk sağlığı için gerçek bir fark yaratan bu anlaşmayı dört gözle bekliyor.”

IANPHI için imza törenine ayrıca IANPHI Yönetim Kurulu üyeleri, Santé Publique France CEO’su Prof. Geneviève Chêne ve Pakistan Ulusal Sağlık Enstitüsü Genel Müdürü Prof. Aamer Ikram ile Dr. Neil katıldı. Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı’nda Küresel Halk Sağlığı Direktörü Squires, IANPHI’nin Stratejik Danışmanı Dr. Quentin Sandifer, IANPHI’de Kıdemli Danışman olan Sadaf Lynes ve IANPHI’da Program Yöneticisi olan Juliette Fugier katıldı.

DSÖ ve IANPHI arasındaki güçlendirilmiş ittifak, küresel ve bölgesel yapıların ulusal ve yerel kapasiteleri destekleyecek ve işbirliği ve koordinasyon için doğru yolları sağlayacak şekilde tasarlanmasını sağlamak için kritik öneme sahiptir. DSÖ ve IANPHI birlikte, temel halk sağlığı işlevlerini ve ulusal düzeyde acil durum hazırlığını güçlendirmek ve nihayetinde insanların sağlığını ve esenliğini teşvik etmek ve korumak için birbirlerinin kapasitelerinden yararlanabilir.

IANPHI, 94 ülke ve bölgede 111 üyeden oluşan bir ağdır. Halk sağlığından sorumlu devlet kurumlarını birbirine bağlar ve güçlendirir. IANPHI, sağlam halk sağlığı sistemleri oluşturmak, evrensel sağlık kapsamını teşvik etmek, bulaşıcı ve bulaşıcı olmayan hastalıkları ele almak ve hazırlık ve müdahaleyi güçlendirmek için üyelerinin uzmanlığından yararlanır. IANPHI, her ülkede mevcut ulusal halk sağlığı enstitülerinin güçlendirilmesini ve yenilerinin geliştirilmesini desteklemektedir.

Haber Bekir Metin, 16 Ekim 2022

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir