DSÖ, İsrail ve işgal altındaki Filistin’ de “sağlık ve insani yardıma erişim” çağrısında bulundu

DSÖ, İsrail ve işgal altındaki Filistin’ de “sağlık ve insani yardıma erişim” çağrısında bulundu

DSÖ, İsrail ve işgal altındaki Filistin topraklarındaki çatışmaların 4. gününde sağlık ve insani yardıma erişim çağrısında bulundu

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), İsrail ve Gazze Şeridi’nde 7 Ekim 2023 sonrası tarifsiz acılara neden olan ve yüzlerce kişinin yaşamını yitirdiği ve yaralandığı Hamas saldırısı sonrası, düşmanlıkların sona ermesi çağrısını bir kez daha yineliyor.

Hamas’ın 7 Ekim 2023 Cumartesi günü İsrail’de düzenlediği korkunç şiddet eylemlerinin ardından 1000’den fazla kişi öldü ve çok daha fazlası da yaralandı.

İsrail’in Gazze’yi bombaladığı günlerde 900 kişi öldü, çok daha fazlası da yaralandı. Bu kadar çok ailenin acısı dayanılmaz olmalı.

DSÖ hem İsrail’deki hem de işgal altındaki Filistin topraklarındaki sağlık görevlilerine yardım teklifinde bulundu.

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, 9 Ekim 2023 tarihinde Mısır Devlet Başkanı Abdel Fattah El-Sisi ile bir araya geldi ve Sisi, DSÖ’nün sağlık ve diğer insani malzemelerin Refah kapısı aracılığıyla Gazze’ye DSÖ’den ulaştırılmasını kolaylaştırma talebini kabul etti. Bu tür insani koridorların korunması gerekiyor.

Gazze Şeridi’ndeki hastaneler yedek jeneratörlerle çalışıyor ve yakıtın önümüzdeki günlerde bitmesi bekleniyor. Gerilimin tırmanmasından önce DSÖ’nün önceden konumlandırdığı malzemeleri tükettiler.

Hayat kurtaran sağlık müdahalesi artık yeni malzemelerin ve yakıtın mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde sağlık tesislerine ulaştırılmasına bağlı.

DSÖ, talebi karşılamak için tıbbi malzemeleri yerel olarak tedarik etmek için acilen çalışıyor ve malzemeleri Dubai, BAE’deki Küresel Tıbbi Lojistik Merkezinden hazırlıyor.

DSÖ ayrıca, 7 Ekim 2023 günü saldırılarında Hamas tarafından İsrail’den ele geçirilen aralarında yaşlı sivillerin de bulunduğu rehinelerin sağlık ve refahından ciddi şekilde endişe duymaktadır. Rehinelerin sağlık ve tıbbi ihtiyaçlarının derhal karşılanması gerekiyor ve onların güvenli bir şekilde serbest bırakılması çağrısında bulunuyoruz.

Kaynak:

DSÖ Cenevre Merkezi, 10 Ekim 2023 

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir