DSÖ İstanbul Acil Durum Ofisi’nin Açılışı Yapıldı

DSÖ İstanbul Acil Durum Ofisi’nin Açılışı Yapıldı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Coğrafi Ayrık İstanbul Ofisinin açılışı, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ve DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge’nin katılımıyla yapıldı. İstanbul Mecidiyeköy’deki Ofisin açılış törenine Dr. Kluge Kopenhag’tan, Bakan Dr. Fahrettin Koca ise Van’dan telekonferans yöntemiyle katıldı.

Açılış törenine Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Temsilcisi Irshad Shaikh, Sağlık Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdür Yardımcısı Arif Çetin, Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Müdür Yardımcısı Eray Çınar da katıldı.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Van ziyareti sırasında DSÖ İstanbul Ofisi’nin açılışına görüntülü olarak sanal ortamda katıldı. 10 Eylül 2020

Sağlık Bakanı Dr. Koca, Van’dan katıldığı törende sözlerine DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Dr. Kluge ile yine önemli bir sağlık girişimi kapsamında bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladı.

Sağlık alanında en yakın partnerleri olan DSÖ ile ilişkilerin her zamankinden daha katmanlı ve çok yönlü gelişmeye devam ettiğini dile getiren Dr. Koca, “Ülkemizin Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde son 20 yılda sağlık alanında kazanmış olduğu başarılar ile gerek bölgesel gerekse küresel sağlıktaki rolümüz daha da artmaktadır. Geçmiş tecrübelerimizden kazanılan dersler ışığında güçlü bir şekilde yeniden inşa edilen sağlık sistemimiz ve dış politikamızın mihenk taşı olan insani diplomasimiz, bölgesel ve küresel sağlıktaki bu aktif rolümüzün en önemli iki sütunu olmuştur. Su süreçte en yakın partnerimiz olan DSÖ ile ilişkilerimiz ise karşılıklı fayda temelinde gelişerek devam etmiştir” diye konuştu.

Bu iş birliğinin en somut örneklerinden olan ve Temmuz 2020 ayında mali anlaşmasını imzaladıkları İnsani ve Sağlık Acil Durumlarına Hazırlık DSÖ İstanbul Ofisi’nin bu kez açılışını yapmaktan memnuniyet duyduğunu aktaran Dr. Koca, şunları kaydetti:

“2013’ten bu yana çalışması devam eden ofis, DSÖ teknik uzmanlığını, ülkemizin insani ve sağlık acil durumlarındaki öncü rolüyle harmanlayarak bölge ve küresel sağlığa katkı sağlamayı hedeflemektedir.

Bu ofis dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 başta olmak üzere, Avrupa bölgesinde insani krizlere müdahale, acil durumları önleme ve yanıt, risk yönetimi ve kapasite geliştirme gibi alanlarda faaliyet gösterecektir. Bunun yanı sıra alanında tek olması ve sadece insani ve sağlık acil durumlara yönelik finansman ve teknik kapasiteyle donatılmış şekilde çalışmalarını yürütecek olması sebebiyle ofisin, Kovid-19 pandemisine yönelik çalışmaları, pandemiyle mücadeleye de ışık tutacaktır. Bütün bu çalışmalarıyla İstanbul Ofisi ülkemizin insani ve sağlık acil durumlardaki öncü rolü ve kurmuş olduğu ağların daha da gelişmesine katkı sağlayacak ve ülkemizi bu alanda bir merkez haline getirecektir. Ofisin sadece bölgemizin ihtiyaçlarına yönelik değil, küresel çapta çıktılar sunan bir ofis olmasını temenni ediyor ve küresel ve bölgesel sağlığa hayırlı olmasını diliyorum”

Kopenhag’tan katıldığı törende yaptığı konuşmada, bugünün çok önemli olduğunu belirten Dr. Hans Kluge, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu merkezi biz, dünya daha evvel benzeri görülmemiş bir pandemi yaşarken açıyoruz. Yüz yılda ancak insanların başına gelebilecek bir sağlık acil durumundan bahsediyoruz ki, dünya çapında bir milyon can kaybına ve yaklaşık 30 milyon enfeksiyona yol açtı. Ancak bu zorluğun karşısında bu coğrafi ayrık ofisimizin açılışı aynı zamanda insani direncin, umudun ve birlikte umut etmenin ne kadar mühim olduğunu da ortaya koyuyor. Bunun yanında tabii ki küresel ve bölgesel dayanışmanın da ne kadar önemli olduğunu bize gösteriyor. Bu şekilde biz zaten bu virüsü yeniyor olacağız.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür

Konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etmek istediğini de dile getiren DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge, “Sayın Erdoğan, öyle bir vizyon ortaya koydu ki, BM ofisinin kurulmasına vesile oldu. Ben de Sayın Bakana bunu iletmiştim zaten, bir dahaki sefer Türkiye’yi ziyaret ettiğimde kendisine bizzat teşekkür etmek istiyorum bu konuda” diye konuştu.

Covid-19 ile mücadele başta olmak üzere sağlık acil durumları ve salgın hastalıklar konusunda da faaliyet gösterecek olan Ofisin açılmasına ve ilişkin nihai anlaşma Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ve DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge tarafından 9 Temmuz 2020 tarihinde Ankara’da imzalanmıştı.

Konuşmaların ardından Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Temsilcisi Irshad Shaikh, Sağlık Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdür Yardımcısı Arif Çetin, Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Müdür Yardımcısı Eray Çınar ofisin açılış kurdelesini kesti.

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir