DSÖ, Joe Biden’ın Covid-19 Zirvesinde verdiği küresel taahhütler ve atılan adımları önemsiyor

DSÖ, Joe Biden’ın Covid-19 Zirvesinde verdiği küresel taahhütler ve atılan adımları önemsiyor

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden’in ev sahipliğinde düzenlenen Küresel COVID-19 Zirvesi’nde ortaya konan küresel destek gösterisi beni çok yüreklendirdi” dedi.

“Başkan Biden tarafından gösterilen liderlik övgüye değerdir ve aşılara erişimi hızla genişletmek, teşhis testlerini büyütmek, oksijen ve diğer hayat kurtaran araç tedarikini tüm ülkelerde, özellikle de en savunmasız durumda bulunan topluluklarda genişletmek için küresel çabalara çok ihtiyaç duyulan bir destek sağlamaktadır. COVID-19 pandemisinin üstesinden geleceksek, sürekli üst düzey taahhüt gereklidir” diyen Ghebreyesus, “Zirvede verilen taahhütler, Dünya Sağlık Örgütü ve ortaklarının 2021 yılı sonuna kadar tüm ülkelerin nüfusunun yüzde 40’ını ve gelecek yılın ortasına kadar yüzde 70’ini aşılamak için belirlediği hedeflere ulaşma vaadi sunuyor. Bu yılki hedefimize ulaşmak için şu anda düşük ve orta gelirli ülkeler için 2 milyar doza ihtiyacımız var. Başkan Biden’dan alıntı yapmak gerekirse, ‘bunu yapabiliriz” diye konuştu.

DSÖ Genel Direktörü, özellikle beş eylemin, insanları güvende tutmak, savunmasızlara hizmet etmek ve sağlığı geliştirmek için dünyanın ortak yöneliminin merkezinde yer alması gerektiğini belirterek, bunları şöyle açıkladı:

“-COVID-19 aşılarının karşılanması, sırayla, pandemiyi sona erdirmenin önündeki en büyük engeli temsil eden aşı eşitsizliğini ele almayı hedefliyor.

-Pandemiye yanıt vermek için küresel ihtiyaçların tam ve esnek bir şekilde finanse edilmesi. Buna COVAX’ı kullanmak, teşhisler, tedaviler ve ihtiyaç sahibi ülkelere KKD aracılığıyla aşılara erişim sağlamak için COVID-19 Araçlarına Erişim (ACT) Hızlandırıcı dâhildir. ACT-Accelerator’ın finansman ihtiyacının sadece yüzde 50’si taahhüt edilmiş ve daha da azı serbest bırakılmıştır. 2021 için bu girişimin tam olarak finanse edilmesi, hükümetlerin teşvik paketlerine harcadıkları miktarın yüzde 0,1’inden daha azını gerektirecektir. Ayrıca, DSÖ Stratejik Hazırlık ve Müdahale Planı ilkeleri bu araçları ve COVID-19’a yanıt vermek için gereken halk sağlığı önlemlerini uygulamalarını desteklemek için 1 milyar dolara ihtiyaç vardır. Fon verenlerin özel ve esnek destek sağlaması özellikle önemlidir, böylece kaynaklar hayat kurtarmak için nerede, ne zaman ve nasıl ihtiyaç duyulursa kullanılabilir.

-Sağlık sistemlerinin dayanıklılığının yanı sıra sağlık acil durum hazırlığı ve müdahalesine yönelik kronik yetersiz yatırımı gidermek için gelecekteki acil durumlar için finansman. DSÖ, dünyayı bir sonraki pandemi ve diğer acil durumlara hazırlayacak bir sağlık tehditleri finansmanı kurulu oluşturmak ve ihtiyaç duyulan güçlendirmeyi desteklemek için yeni finansal mekanizma ile bağlantı kurmak için G20 Başkanlığı tarafından yönetilen süreçle birlikte çalışmaya kararlıdır. Bu tür yeni platformlar, mevcut sistemleri çoğaltmamalı, küresel halk sağlığı ekosistemini daha fazla kırmamalı – güçlendirmeli. Zirvede söylediğim gibi, küresel sağlık mimarisinin merkezinde daha güçlü, sürdürülebilir bir şekilde finanse edilen ve yetkilendirilmiş bir DSÖ’ye ihtiyacımız var.

-Pandemi ve salgın hastalıkların önlenmesi ve ele alınmasına yönelik küresel işbirliğini güçlendirmek amacıyla en üst düzeyde siyasi taahhüdü garanti eden uluslararası bir anlaşma, sözleşme veya antlaşma biçiminde hazırlık ve müdahaleye yönelik küresel bir taahhüt. Bu, bir alt küme tarafından değil, zengin ve fakir, büyük ve küçük tüm ülkeler tarafından ortaklaşa sahiplenilmelidir.

-Aşıların güvenliğinden hayat kurtaran halk sağlığı önlemlerine kadar COVID-19 müdahalesinin tüm cephelerinde yanlış bilgileri ve yanlış bilgileri ortadan kaldırmak için uyumlu bir kampanya yürütülmelidir. Acımasız kötü niyetli ve yanlış bilgi akışı, pandeminin devam eden gücünün önemli bir itici gücüdür.

Zirveye katılan liderlerin taahhütleri için minnettarım ancak taahhütlerin tek başına hayat kurtarmayacağı, bulaşmayı durdurmayacağı, insanları bağışık kılmayacağı, üretim kapasitesini artırmayacağı ve dünyayı gelecekteki sağlık acil durumlarını önlemeye hazırlayamayacağı açıktır. Şimdi ihtiyaç duyulan şey – nihayet – taahhütlerin pandemiyi adil bir şekilde sona erdirmek için acil eylemlere dönüşmesidir.”

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir