DSÖ: Küresel sağlık topluluğu, COVID iyileşmesi için iklim eylemi öngörüyor…

DSÖ: Küresel sağlık topluluğu, COVID iyileşmesi için iklim eylemi öngörüyor…

İskoçya’nın Glasgow kentindeki COP26 iklim değişikliği konferansı (31 Ekim-12 Kasım 2021) öncesinde 11 Ekim 2021 Pazartesi günü yayınlanan yeni bir Dünya Sağlık Örgütü Raporuna göre, iddialı ulusal iklim taahhütleri Devletlerin COVID-19 pandemisinden sağlıklı ve yeşil bir iyileşmeyi sürdürmesi için çok önemlidir.

İklim ve sağlık arasındaki sayısız ve ayrılmaz bağlantıyı doğrulayan, giderek artan araştırmalara dayalı olarak, Dünya Sağlık Örgütü’nün DSÖ ) İklim Değişikliği ve Sağlık COP26 Özel Raporu, enerji, ulaşım ve doğadan gıda sistemlerine kadar her sektörde dönüşümsel eylemin altını çiziyor. ve insanları korumak için finansmana ihtiyaç vardır.

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, “COVID-19 salgını insanlar, hayvanlar ve çevremiz arasındaki yakın ve hassas ilişkilere ışık tuttu” dedi. “Gezegenimizi öldüren aynı sürdürülemez seçimler insanları da öldürüyor”.

Acil bir arama

DSÖ Raporu, küresel sağlık iş gücünün üçte ikisinden fazlasının (dünya çapında en az 45 milyon doktoru ve sağlık profesyonelini temsil eden 300 kuruluş) imzaladığı bir açık mektup ile aynı zamanda yayınlandı ve ulusal liderleri ve COP26 ülke delegasyonlarını iklim eylemini hızlandırmaya çağrıda bulundu.

Sağlık uzmanlarından gelen mektupta, “ Dünyanın her yerindeki hastanelerimizde, kliniklerimizde ve topluluklarımızda, iklim değişikliğinin neden olduğu sağlık zararlarına zaten müdahale ediyoruz ” deniyor.

“Her ülkenin liderlerini ve COP26’daki temsilcilerini, küresel ısınmayı 1,5°C ile sınırlayarak yaklaşan sağlık felaketini önlemeye ve insan sağlığını ve eşitliği tüm iklim değişikliğini azaltma ve uyum eylemlerinin merkezine koymaya çağırıyoruz” dendi.

Fosil yakıtlar ‘bizi öldürüyor’

Hem rapor hem de açık mektup, eşi benzeri görülmemiş aşırı hava olaylarının ve diğer iklim etkilerinin herkes üzerinde artan bir zarara yol açması nedeniyle geldi.

DSÖ’ye göre, sıcak hava dalgaları, fırtınalar ve seller binlerce can aldı ve milyonlarca insanı kesintiye uğratırken, aynı zamanda sağlık sistemlerini ve tesislerini en çok ihtiyaç duyuldukları anda tehdit etti.

Hava ve iklimdeki değişiklikler gıda güvenliğini tehdit ediyor ve sıtma gibi gıda, su ve vektör kaynaklı hastalıkları artırıyor, iklim etkileri de ruh sağlığını olumsuz etkiliyor.

“Fosil yakıtların yakılması bizi öldürüyor. DSÖ raporunda iklim değişikliği insanlığın karşı karşıya olduğu en büyük sağlık tehdididir” diyor. Ve hiç kimse iklim değişikliğinin sağlık etkilerinden güvende olmasa da, “en savunmasız ve dezavantajlı kişiler tarafından orantısız bir şekilde hissediliyorlar”.

Dünyayı korumak için 10 öncelik

  1. COVID-19’dan sağlıklı, yeşil ve adil bir iyileşme taahhüdünde bulunun.
  2. Sağlık ve sosyal adaleti tartışmaların merkezine yerleştirerek COP26’yı ‘Sağlık COP’u yapın.
  3. En büyük sağlık, sosyal ve ekonomik kazanımlarla iklim müdahalelerine öncelik verin.
  4. İklime dayanıklı sağlık sistemleri oluşturun ve sektörler arasında sağlık uyumunu destekleyin.
  5. Hava kirliliğinden hayat kurtarmak için yenilenebilir enerjiye geçiş sağlayın.
  6. Sürdürülebilir, sağlıklı kentsel tasarım ve ulaşım sistemlerini teşvik edin.
  7. Doğayı ve ekosistemleri koruyun ve eski haline getirin.
  8. İklim ve sağlık sonuçları için sürdürülebilir gıda tedarik zincirlerini ve diyetleri teşvik edin.
  9. Refah ekonomisine geçiş sağlayın.
  10. İklim eylemi konusunda sağlık camiasını harekete geçirin ve destekleyin.

İklim eylemleri maliyetlerden çok daha ağır basıyor

DSÖ Çevre, İklim Değişikliği ve Sağlık Direktörü Dr. Maria Neira,

Bu arada, iklim değişikliğini de tetikleyen, öncelikle fosil yakıtların yanması sonucu oluşan hava kirliliği, DSÖ’ye göre dünya çapında dakikada 13 ölüme neden oluyor.

Rapor, iddialı iklim eylemlerinin uygulanmasından elde edilen halk sağlığına faydalarının maliyetlerden çok daha ağır bastığını açıkça ortaya koyuyor.

DSÖ Çevre, İklim Değişikliği ve Sağlık Direktörü Dr. Maria Neira, “İklim krizinin hepimizin karşı karşıya olduğu en acil sağlık durumlarından biri olduğu hiç bu kadar net olmamıştı” dedi.

“Hava kirliliğini azaltmak… hava kirliliğinden kaynaklanan küresel ölümlerin toplam sayısını yüzde 80 azaltırken, iklim değişikliğini tetikleyen sera gazı emisyonlarını önemli ölçüde azaltacaktır” dedi.

Dr. Neira, daha besleyici, bitki temelli diyetlere geçişin “küresel emisyonları önemli ölçüde azaltabileceğini, daha esnek gıda sistemleri sağlayabileceğini ve 2050 yılına kadar yılda 5,1 milyona kadar diyetle ilişkili ölümü önleyebileceğini  sözlerine ekledi.

Eylem çağrısı

İklim değişikliğiyle ilgili Paris Anlaşması’nın uygulamada sağlayacağı başarı  hava kalitesini, beslenmeyi ve fiziksel aktiviteyi iyileştirecek ve yılda milyonlarca hayat kurtaracak olsa da, iklimle ilgili karar verme süreçlerinin çoğu şu anda bu sağlık yan faydalarını ve ekonomik değerlendirmelerini hesaba katmamaktadır.

Dr. Tedros, DSÖ’nün tüm ülkelere “küresel ısınmayı 1,5°C ile sınırlamak için COP26’da kararlı eylemde bulunmaya – sadece yapılacak doğru şey olduğu için değil, aynı zamanda kendi çıkarlarımıza uygun olduğu için” çağrısının altını çizdi ve raporda 10 önceliğin altını çizdi. “insanların sağlığını ve bizi ayakta tutan gezegeni” korumak en önemli amacımızdır.

Kaynak:

BM Haberleri, New York, 12 Ekim 2021

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir