DSÖ, küresel toplumu HIV için eşitlemeye çağırıyor

DSÖ, küresel toplumu HIV için eşitlemeye çağırıyor

1 Aralık 2022 Dünya AIDS Günü’nde Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), küresel liderleri ve vatandaşları, AIDS’i 2030 yılına kadar sona erdirme küresel hedefine ulaşmada ilerlemeyi engelleyen eşitsizlikleri cesurca tanımaya ve ele almaya çağırıyor.

DSÖ, 2022 Dünya AIDS Günü’nü anmak için küresel ortaklara ve topluluklara katılıyor – temel HIV hizmetlerinin en fazla risk altında olan ve ihtiyaç duyanlara, özellikle HIV ile yaşayan çocuklara, kilit nüfuslara ulaşmasını sağlama ihtiyacını vurgulayan bir mesaj olan “Eşitleştir” teması altında HIV ve ortaklarına duyuruda bulundu.

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Küresel dayanışma ve cesur liderlikle herkesin ihtiyaç duyduğu bakımı almasını sağlayabiliriz” dedi. Dünya AIDS Günü, bir halk sağlığı tehdidi olan AIDS’i 2030 yılına kadar sona erdirme konusundaki ortak taahhüdümüzü yeniden teyit etmek ve bu taahhüde yeniden odaklanmak için bir fırsattır.”

HIV, dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen önemli bir halk sağlığı sorunu olmaya devam etmektedir. Ancak tepkimiz geride kalma riskiyle karşı karşıya.

  • HIV ile yaşayan 38 milyon kişiden HIV taşıdığını bilen 5,9 milyon kişi tedavi görmüyor.
  • HIV ile yaşayan 4 milyon kişiye daha teşhis konmadı.
  • Genel olarak yetişkinlerin % 76’sı normal ve sağlıklı bir yaşam sürmelerine yardımcı olan antiretroviral tedavi alırken, 2021’de küresel olarak HIV ile yaşayan çocukların yalnızca % 52’si bu tedaviye erişiyordu.
  • Yeni HIV enfeksiyonlarının % 70’i, marjinalize edilen ve genellikle suç sayılan kişiler arasındadır.
  • Afrika’da genel olarak bulaşma azalırken, son 10 yılda kilit bir nüfus grubundaki erkeklerle seks yapan erkekler arasında önemli bir düşüş olmadı.

Çakışan MPOX (Maymun Çiçeği) ve HIV salgınları

Mevcut DSÖ verileri, MPOX (maymun çiçeği) olduğu doğrulanan insanlar arasında % 52 gibi yüksek bir oranın HIV ile yaşayan insanlar olduğunu göstermektedir. DSÖ’ye bildirilen küresel veriler, tedavi edilmemiş HIV ile MPOX ile yaşayan kişilerin, HIV olmayan kişilere göre daha ciddi hastalık riski altında göründüğünü göstermektedir.

MPOX’a verilen mevcut yanıt, bulaşmanın cinsel ağlarda ve marjinalize edilmiş popülasyonlarda hızla hareket edebildiğini göstermektedir. Ancak damgalamayı ele almak için toplum liderliğindeki tepkiler ve açık tutumlarla da önlenebilir ve sağlık ve esenlik geliştirilebilir ve hayatlar kurtarılabilir.

Önemli HIV popülasyonları için teslimat

Bu Dünya AIDS Günü’nde DSÖ, kilit nüfus ve çocukların HIV ve ilgili sağlık ihtiyaçlarına ulaşmak için DSÖ’nün 2022 rehberliğini uygulamak için yeni bir odaklanma önermektedir .

DSÖ HIV, Hepatit ve STI programları Direktörü Dr. Meg Doherty

DSÖ HIV, Hepatit ve STI programları Direktörü Dr. Meg Doherty, “Herkes için sağlık istiyorsak, kim olursa olsunlar veya nerede yaşarlarsa yaşasınlar, insanlar HIV hizmetlerinden mahrum bırakılmamalıdır” dedi. “AIDS’i sona erdirmek için, çocuklar arasında yeni enfeksiyonlara son vermemiz, onlara tedavi erişimi eksikliğini sona erdirmemiz ve her ülkedeki kilit nüfuslara yönelik yapısal engelleri, damgalamayı ve ayrımcılığı mümkün olan en kısa sürede sona erdirmemiz gerekiyor.”

2030’da küresel bir sağlık tehdidi olarak AIDS’i sona erdirme hedefine yalnızca sekiz yıl kala DSÖ, AIDS’i sona erdirme yoluna geri dönmemizi ve bununla birlikte son MPOX küresel salgını gibi yeni salgın hastalıkları sona erdirmemizi sağlamak için tüm sektörlerden küresel dayanışma ve cesur liderlik çağrısında bulunuyor.

Kaynak:

DSÖ Cenevre, Haber bülteni, 1 Aralık 2022 

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir