DSÖ, Mısır’ın Gazze Şeridi’nden hasta kabul etme kararını memnuniyetle karşıladı.

DSÖ, Mısır’ın Gazze Şeridi’nden hasta kabul etme kararını memnuniyetle karşıladı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Mısır’ın Gazze Şeridi’nden 81 yaralı ve hastayı, 01 Kasım 2023 tarihinde tedavi için kabul etme kararını memnuniyetle karşıladı.

DSÖ, sağlık personeline sürekli eğitim sağlayarak Mısır Sağlık ve Nüfus Bakanlığı’nı kapsamlı bir triyaj, stabilizasyon ve tıbbi tahliye sisteminin planlanması ve kurulması konusunda desteklemek için çalışmaktadır. DSÖ ayrıca hastalara psikolojik travma destek hizmetlerinin sunulmasını sağlamak için Mısır Kızılay Derneği ile birlikte çalışmaktadır.

DSÖ Uzmanları Al-Arish’i ziyaret etti, tıbbi tahliye tesislerini ziyaret etti ve ileri yaşam desteği eğitimi alan sağlık personeli ve ambulans sağlık görevlileriyle görüştü. Tam resüsitasyon ve yaşam destek yetenekleriyle donatılmış 65 ambulans bulunmaktadır. Ambulans ekiplerinin 13’ünde eğitimli acil durum doktorlarının yanı sıra ileri yaşam desteği eğitimi almış sağlık görevlileri de bulunuyor.

Al-Arish Hastanesi ilk sevk hastanesi olacak. Tam donanımlı resüsitasyon ve yoğun bakım tesislerinin yanı sıra büyük travma ve yanıklar da dahil olmak üzere ciddi yaralanmaları tedavi edecek çeşitli cerrahi ekiplere sahiptir. Mısır’daki ikinci basamak hastanelere ileriye yönelik sevk düzenlemeleri de mevcuttur.

Gazze Şeridi’nde binlerce insan daha ilaç, sağlık malzemeleri ve yakıt, su ve yiyecek gibi diğer yardımların yetersizliği nedeniyle acil ve temel sağlık hizmetlerine erişime ihtiyaç duymaya devam ediyor. Ciddi ihtiyaç sahipleri arasında binlerce ağır yaralı sivil (çoğu çocuk); hayatta kalabilmek için böbrek diyalizine ihtiyaç duyan 1000’den fazla kişi; 2000’den fazla hasta kanser tedavisi görüyor; 45.000 kardiyovasküler hastalığı olan kişi ve 60.000’den fazla diyabet hastası var. Bu hastaların Gazze’de sağlık hizmetlerine sürekli olarak erişebilmeleri gerekiyor. Hastaneler ve diğer sağlık tesisleri bombardımandan ve askeri kullanıma karşı korunmalıdır.

7 Ekim 2023’ten önce, Gazze’de ihtiyaç duyulan uzmanlaşmış sağlık hizmetlerinin bulunmaması nedeniyle her gün yaklaşık 100 hastanın Gazze Şeridi dışındaki özel sağlık hizmetlerine erişmesi gerekiyordu.

DSÖ, Gazze Şeridi’ne ve Gazze Şeridi boyunca yakıt, su, gıda ve tıbbi malzemeler de dahil olmak üzere insani yardıma acil ve hızlandırılmış erişim ve hastaların Gazze dışındaki sevk hizmetlerine erişimi için çağrıda bulunuyor. Son olarak DSÖ, daha fazla kayıp ve acının önlenmesi için insani ateşkes çağrısında bulunuyor.

Kaynak: DSÖ Doğu Akdeniz Bölge Ofisi, Kahire, 01 Kasım 2023

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir