DSÖ: Obezite Avrupa’da salgına dönüştü, Türkiye ilk sırada…

DSÖ: Obezite Avrupa’da salgına dönüştü, Türkiye ilk sırada…

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Ofisinin 3 Mayıs 2022 Salı günü yayınladığı raporla obezite oranlarının, Avrupa genelinde “salgın” boyutlarına ulaştığını ve hala yükselmeye devam ettiğini açıkladı. Rapora göre DSÖ Avrupa Bölgesinde bulunan 53 ülke arasında obezite ‘salgın boyutuna’ ulaştı, aşırı kilo sorununun en yaygın olduğu ülke ise Türkiye oldu.

DSÖ Avrupa Bölge Raporunda; Obezitenin bölgede son 50 yılda yüzde 138 arttığını Avrupa’daki yetişkinlerin yüzde 59’unun (erkeklerde yüzde 63, kadınlarda yüzde 54) obez veya aşırı kilolu olduğu belirtilirken neredeyse her üç çocuktan birinin (erkek çocukların yüzde 29’u ve kızların yüzde 27’si) ya aşırı kilolu ya da obez olduğu açıklandı. Avrupa’da ölüm sebeplerinin başında yer alan aşırı kilo, yıllık 1 milyon 300 bin kişinin ölümüne neden olduğu belirtildi.

Avrupa’nın Amerika’dan sonra obezitenin en yaygın olduğu bölge olduğu belirtilen raporda, Obezitenin yılda en az 200 kanser vakası dışında kalp hastalığı ve tip 2 diyabet gibi hastalıklara yol açtığı hatırlatıldı.

Türkiye’de yetişkinlerin yüzde 66,8’i fazla kilolu

Rapora göre, obez veya fazla kilolu olan yetişkin sayısı göz önüne alındığında ilk sırada Türkiye bulunuyor. Rapordaki verilere göre Türkiye’de yetişkin nüfusun yüzde 66,8’i fazla kilolu, obez olarak nitelendirilenlerin oranı ise yüzde 32,1.

Türkiye’nin ardından, yetişkinlerde fazla kiloluların oranının en yüksek olduğu ülkeler sırasıyla Malta, İsrail ve İngiltere oldu. Fazla kilo sorununun en az görüldüğü ülkeler ise yüzde 45 ile Tacikistan, yüzde 48 ile Özbekistan ve Kırgızistan.

Pandemi, Obeziteyi daha da artırdı

Raporda, obezitenin yaygınlaşmasında Covid-19 pandemisinin de önemli rolü olduğuna dikkat çekildi. Uzmanlar pandeminin yol açtığı hareketsiz yaşam ve sağlıksız beslenme alışkanlıklarının kilo artışını hızlandırdığını, Avrupa’da giderek dijitalleşen yaşam tarzının da sorunu daha da ciddi gale getirdiğini vurguluyor.

DSÖ’nün Avrupa Direktörü Dr. Hans Kluge

DSÖ’nün Avrupa Direktörü Dr. Hans Kluge, obezitenin Avrupa’da artık salgın boyutuna ulaştığını ve durumun giderek daha vahim hale geldiğini belirtti. Dr. Kluge, “sağlığa yatırım yaparak ve uygun çevre koşulları oluşturarak” bu durumu tersine çevirebileceklerini söyledi.

DSÖ, Avrupa bölgesini oluşturan 53 ülkeden hiçbirinin 2025 yılına kadar obezite artışını durdurmaya yönelik hedeflerine ulaşma yolunda olmadığını vurguladı. DSÖ’nün önerdiği önlemler arasında vergilerin şekerli içeceklerde artırılması, sağlıklı gıdadaysa azaltılması, çocuklara sağlıksız gıda satışının sınırlanması yer alıyor.

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir