DSÖ, “Şekersiz Tatlandırıcıların” kullanılmamasını tavsiye ediyor.

DSÖ, “Şekersiz Tatlandırıcıların” kullanılmamasını tavsiye ediyor.

DSÖ yeni yayınladığı kılavuzda kilo kontrolü için şekersiz tatlandırıcıların kullanılmamasını tavsiye ediyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), vücut ağırlığını kontrol etmek veya bulaşıcı olmayan hastalık (NCDs) riskini azaltmak için şekersiz tatlandırıcıların (NSS) kullanımına karşı tavsiyede bulunan şekersiz tatlandırıcılar (NSS) hakkında yeni bir kılavuzu 12 Mayıs 2023 tarihinde  yayınladı.

Tavsiye, NSS kullanımının yetişkinlerde veya çocuklarda vücut yağını azaltmada herhangi bir uzun vadeli fayda sağlamadığını öne süren mevcut kanıtların sistematik bir incelemesinin bulgularına dayanmaktadır. Gözden geçirmenin sonuçları ayrıca, NSS’nin uzun süreli kullanımının yetişkinlerde tip 2 diyabet, kardiyovasküler hastalıklar ve ölüm riskinde artış gibi potansiyel istenmeyen etkileri olabileceğini düşündürmektedir.

DSÖ Beslenme ve Gıda Güvenliği Direktörü Francesco Branca

DSÖ Beslenme ve Gıda Güvenliği Direktörü Francesco. Branca “Normal olarak kullandığımız şekerleri NSS (şekersiz tatlandırıcılar) ile değiştirmek uzun vadede kilo kontrolüne yardımcı olmuyor. İnsanlar, normal şeker alımını azaltmak için meyve gibi doğal olarak oluşan şekerler veya şekersiz yiyecek ve içecekler tüketmek gibi başka yollar düşünmelidir” diyor. Francesco, “NSS temel diyet faktörleri değildir ve besin değeri yoktur. İnsanlar, sağlıklarını iyileştirmek için yaşamın erken dönemlerinden başlayarak diyet içerisinde şekeri tamamen azaltmalıdır.”

Önerilecek yol ve yöntem, önceden diyabeti olan kişiler hariç tüm insanlar için geçerlidir ve üretilmiş yiyecek ve içeceklerde bulunan şekerler olarak sınıflandırılmayan veya yiyeceklere eklenmek üzere tek başına satılan tüm sentetik ve doğal olarak oluşan veya değiştirilmiş besleyici olmayan tatlandırıcıları içerir. Tüketiciler tarafından yaygın olarak kullanılan içecekler NSS (şekersiz tatlandırıcılar), asesülfam K, aspartam, advantam, siklamatlar, neotam, sakarin, sukraloz, stevia ve stevia türevlerini içerir.

Kullanıcılara önerimiz diş macunu, cilt kremi ve ilaçlar gibi NSS (şekersiz tatlandırıcı) içeren kişisel bakım ve hijyen ürünleri veya kalori içeren şekerler veya şeker türevleri olan ve bu nedenle dikkate alınmayan düşük kalorili şekerler ve şeker alkolleri (polioller) için geçerli değildir.

NSS (şekersiz tatlandırıcılar) kullananlardan elde edilen kanıtlar ile hastalık sonuçları arasında gözlemlenen bağlantı, çalışma katılımcılarının temel özellikleri ve karmaşık NSS kullanım kalıpları ile karıştırılabileceğinden DSÖ olarak önerimiz, DSÖ’nün kılavuz geliştirme süreçlerine uygun olarak değerlendirilmiştir. Bu, bu tavsiyeye dayanan politika kararlarının, örneğin farklı yaş gruplarındaki tüketimin boyutuyla bağlantılı olarak, belirli ülke bağlamlarında kapsamlı tartışmalar gerektirebileceğine işaret eder.

DSÖ’nün NSS (şekersiz tatlandırıcılar) kılavuzu, dünya çapında yaşam boyu sağlıklı beslenme alışkanlıkları oluşturmayı, diyet kalitesini iyileştirmeyi ve bulaşıcı olmayan hastalık riskini azaltmayı amaçlayan sağlıklı beslenmeye ilişkin mevcut ve yakında çıkacak kılavuzların bir parçasıdır.

Kaynak:

DSÖ Yayınlar Bölümü, Cenevre, 16 Mayıs 2023, Gayri resmi çeviri: Bekir Metin

(Use of non-sugar sweeteners: WHO guideline)

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir