DSÖ Türkiye Eski Temsilcisi Bekir Metin’in DSÖ Türkiye Ofisini Ziyareti

DSÖ Türkiye Eski Temsilcisi Bekir Metin’in DSÖ Türkiye Ofisini Ziyareti

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Türkiye Eski Temsilcisi ve uzun yıllar Sağlık Bakanlığı Dış İlişkiler Dairesi Başkanı olan Bekir Metin, 27 Ağustos 2019 tarihinde DSÖ Türkiye Temsilcisi Dr. Pavel Ursu’yu DSÖ Ankara Ofisinde ziyaret etti.

Görüşmede; 1948 yılında kurulan DSÖ’nün çalışmaları, dünya sağlığına katkıları, başardıkları, başaramadıkları, yayınlanan Dünya Sağlık Raporları, Türkiye ile olan ilişkileri, Türkiye’de 1959 yılında kurulan DSÖ Temsilciliği, burada görev yapan yabancı ve Türk temsilciler ile Türkiye’de yürütülen projeler konularında görüş alışverişinde bulunuldu.

Eski DSÖ Temsilcisi Bekir Metin, 45 yıllık iş yaşamı süresince sağlık sektöründe edindiği bilgi ve birikimi, 1992’den itibaren yazdığı DSÖ ile ilgili kitaplar, raporlar ve katıldığı DSÖ Genel Kurul toplantıları ile DSÖ Avrupa Bölge Ofisi toplantıları hakkında edindiği bilgi ve deneyimleri paylaştı.

2020 yılı içerisinde  “DSÖ Türkiye İlişkileri” kitabının ikinci güncellenmiş baskısını gerçekleştirmeyi düşündüğünü paylaştığında çok duygulanan Dr. Pavel Ursu bu konuda destek vereceğini, mümkünse kitabın basımının 7 Nisan 2020 Dünya Sağlık Gününe denk getirilmesi belirterek hem şahsı hem de DSÖ adına teşekkür etti.

DSÖ eski Temsilcisi Bekir Metin’in uzun süredir ziyaret etmediğini belirttiği DSÖ Türkiye Ofisini ziyaretinden duyduğu memnuniyeti belirterek; başta DSÖ olmak üzere Türkiye’de hizmet veren tüm Birleşmiş Milletler Kuruluşlarının tarihçesi ve bu kuruluşların Sağlık alanında yaptıkları ve halen sürdürdükleri çalışmaları anlatan yeni web sitesini (www.healthworldnews.net) kendilerine anlatmanın ve görüşülen DSÖ Türkiye Ofisi çalışanlarının Türkçe bir kaynaktan temel bilgiye ulaşılmasından duyulan memnuniyetlerini dile getirdiler.

Sağlık Bakanlığı Dış İlişkilerde, DSÖ’nde, Sağlık sektöründe hizmet veren sivil toplum kuruluşunda çalışmalar yapan ve yarım aşıra dayanan sağlık sektörünün özellikle uluslararası boyutunda deneyim sahibi olan Bekir Metin bu alanda hizmet vermekten memnuniyet duyduğunu da dile getirdi.

 

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir