DSÖ, Türkiye ve Suriye depremlerden etkilenen 400.000 kişi için sağlık malzemeleri gönderdi.

DSÖ, Türkiye ve Suriye depremlerden etkilenen 400.000 kişi için sağlık malzemeleri gönderdi.

Türkiye ve Suriye Arap Cumhuriyeti’ni (6 Şubat 2023) etkileyen yıkıcı depremlere yanıt olarak Dünya Sağlık Örgütü, devam eden müdahale çabalarını desteklemek için her iki ülkeye tedaviler dahil olmak üzere 72 metrik ton travma ve acil ameliyat malzemesi teslim etti.

İlk charter uçuşu 9 Şubat 2023 tarihinde 37 metrik ton hayat kurtarıcı malzemeyle Türkiye’ye hareket etti ve bugün ikinci uçuşun 35 metrik tonluk malzemeyi Suriye Arap Cumhuriyeti’ne teslim etmesi planlanıyor.

Toplamda, her iki uçuştan elde edilen bu hayat kurtarıcı malzemeler, her iki ülkede 100.000 kişinin tedavi ve bakımının yanı sıra 120.000 acil cerrahi müdahale için kullanılacaktır.

Üçüncü bir uçuşun 12 Şubat’ta Suriye Arap Cumhuriyeti’ne ulaşması planlanıyor ve 300.000 kişiye daha ulaşmak için 37 metrik ton acil sağlık malzemesi taşıması bekleniyor.

Travma ve acil ameliyat malzemeleri, bir deprem sırasında meydana gelen yaralanmaların yanı sıra, insanlar soğuğa maruz kaldıkları ve birçoğu dışarıda veya içeride sığındıkları için önümüzdeki günlerde ve haftalarda artması beklenen zatürree gibi hastalıkları tedavi etmek için tasarlanmıştır. Geçici barınma ekipmanları, malzemeler ayrıca, DSÖ’nün 6 Şubat 2023  Pazartesi günü Suriye’de önceden konumlandırılmış tıbbi ve cerrahi malzemeleri ülkenin kuzeybatısındaki depremden kurtulanları tedavi eden 16 hastaneye derhal serbest bırakmasının ardından geldi.

DSÖ, Acil Durumlar için Acil Durum Fonundan 16 milyon ABD Dolarından fazlasını serbest bıraktı; bu kiralık uçuşlar da dahil olmak üzere, afetten sonraki saatler içindeki 3 milyon ABD Doları dahil. Toplam değeri 826.000 ABD Doları olan bu 110 metrik tonluk malzeme, Birleşik Arap Emirlikleri, Dubai’deki Uluslararası İnsani Şehir (IHC) içinde bulunan DSÖ Küresel Lojistik Merkezinden gönderiliyor. IHC tarafından bağışlanan uçuşlar, bu yıkıcı olaydan etkilenenler için hayati bir bağlantı sağlıyor.

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Bu hayat kurtaran sağlık malzemeleri, her iki ülkede de yaralıların tedavisi ve bu trajediden etkilenen herkese acil bakım sağlanması için kritik öneme sahip” dedi. “Hayatta kalanlar donma koşullarıyla, devam eden artçı şoklarla ve barınak, yiyecek, su, ısı ve tıbbi bakıma çok sınırlı erişimle karşı karşıya. Hayat kurtarmak için zamana karşı yarışıyoruz” dedi.

24 saat çalışan Global Logistics Hub, büyük bir halk sağlığı felaketi çağrısına yanıt vermek için hemen 110 metrik ton sevkiyatı seferber etti. DSÖ, bu malzemeleri en çok ihtiyaç duyanlara hızlı bir şekilde ulaştırmak için IHC, Dubai Hükümeti ve Birleşik Arap Emirlikleri Hükümeti ile destek ve ortaklıkları için minnettardır.

DSÖ Türkiye ve Suriye’deki Depremlerin Ardından ‘3.Seviye Acil Durum’ İlan Etti

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge, DSÖ’nün 8 Şubat 2023 tarihi itibariyle, Türkiye ve Suriye’deki depremlerin ardından en yüksek seviye olan “3. Seviye Acil Durum” ilan ettiğini açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge, DSÖ’nün 8 Şubat 2023 tarihi itibariyle Türkiye ve Suriye’deki depremlerin ardından en yüksek seviye olan “3. Seviye Acil Durum” ilan ettiğini açıkladı.

DSÖ Avrupa Bölgesi Direktörü Dr. Hans Kluge, DSÖ’nün dün Türkiye ve Suriye’de büyük yıkıma ve can kaybına yol açan depremler nedeniyle en yüksek seviye olan “3.Seviye Acil Durum” ilan ettiğini açıkladı. DSÖ Türkiye, Kluge’un dün İngiltere merkezli bir yayın kuruluşuna verdiği demeci sosyal medya hesabından, “Dünya Sağlık Örgütü Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge, Türkiye ve Suriye’deki depremin ‘Üçüncü derece acil durum’ ilan edildiğini duyurdu” açıklamasıyla paylaştı.

Kaynak: DSÖ Cenevre Merkezi ve Kopenhag, 10 Şubat 2023

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir