DSÖ Türkiye Yeni Temsilcisi Dr. Batyr Berdyklychev, Türkiye’ye gelmekten memnun…

DSÖ Türkiye Yeni Temsilcisi Dr. Batyr Berdyklychev, Türkiye’ye gelmekten memnun…

DSÖ Avrupa Bölge Ofisi, 1959 yılında DSÖ teknik işbirliğinin odak noktası olarak Ankara’da bir Temsilcilik Ofisi kurdu. Bu Ofis daha sonra DSÖ Ülke Ofisine dönüştürüldü.

Bir DSÖ Ülke Ofisinin rolü, bütüncül bir sağlık sistemi yaklaşımı benimseyerek, ev sahibi ülkenin sürdürülebilir sağlık gelişimi için politika oluşturmayı destekleme taleplerine yanıt vermektir. Bu, rehberlik sağlamayı, teknik işbirliğini uygulamak için yerel ilişkiler kurmayı, standartlar ve anlaşmalar yapmayı ve kriz sırasında halk sağlığı önlemlerinin koordine edilmesini ve yerinde olmasını sağlamayı içerir.

DSÖ Türkiye Temsilciliği ve DSÖ Ülke Ofisinde 1959-2021 yılları arasında 12 kişi görev yapmıştır. İlk Temsilci 1959-1974 yılları arasında görev yapan Brezilya uyruklu Dr. Oliveira’dır. Son Temsilci de, 2 Kasım 2020 tarihinde bu göreve atanan Türkmenistan uyruklu  Dr. Batyr Berdyklychev’dir. DSÖ Türkiye Ülke Ofisi Başkanı olarak 2000-2004 yılları arasında görev yapan ilk Türk vatandaşı da Bekir Metin’dir.

1959 yılından günümüze DSÖ Türkiye Temsilciliğinde 1 Brezilyalı, 4 İtalyan, 3 Türk, 1 Nikaragualı, 1 Finlandiyalı, 1 Moldovalı görev yapmış, son olarak ta 1 Türkmenistanlı göreve gelmiştir.

DSÖ Türkiye Yeni Temsilcisi Dr. Batyr Berdyklychev ile Eski Temsilci Bekir Metin bir araya geldiler, Ankara, 27 Ocak 2021

DSÖ Türkiye Ülke Ofisi Başkanı olarak 2000-2004 yılları arasında görev yapan ilk Türk vatandaşı olarak, 2 Kasım 2020 tarihinde Ankara’da bulunan DSÖ Ülke Ofisindeki göreve başlayan Yeni Temsilcisi Dr. Batyr Berdyklychev’i, 27 Ocak 2021 tarihinde makamında bir nezaket ziyaretinde bulunarak Ülkemiz hoş geldin dedim.

Dr. Batyr Berdyklychev’in, 2000’li yıllarda DSÖ Temsilcisi olarak Türkmenistan’ın başkent Aşkabat’ta görev yaptığı dönem de Ben de 2000-2004 yılları arasında DSÖ Türkiye Ofisinde görev yapıyordum. DSÖ Avrupa Bölge Ofisi’nin ve Cenevre Genel Merkezinin uluslararası düzeyde yaptığı tüm ortak çalışmalarda 4 yıl boyunca birlikte tanışma ve çalışma imkânı bulmuştum. Kendisi çalışkan, bilgili, üretken ve Türkiye’yi de seven birisi olarak tanımıştım. Aradan 16 yıl geçmiş olmasına rağmen mümkün olduğunca az da olsa ilişkilerimizi sürdürme gayreti içerisinde olduk. Şimdi DSÖ Türkiye Temsilcisi olarak atandı. Umarım, büyük bir bilgi birikimine sahip olan adı geçenin Türkiye’miz için de çok verimli ürünler kazandıracağına inanıyorum.

DSÖ Türkiye Yeni Temsilcisi Dr. Batyr Berdyklychev ile Eski Temsilci Bekir Metin Ankara, 27 Ocak 2021

Dr. Batyr Berdyklychev ile 1995’li yıllardan günümüze, DSÖ’nün, Türkiye ve Türkmenistan Sağlık Bakanlıkları arasındaki ilişkilerin ve ayrıca Dr. Batyr’ın DSÖ Avrupa Bölge Ofisinde görev yaptığı 2003-2016 arası Bölgesel düzeyde Strateji Uzmanı unvanıyla ülkelerin stratejik sağlık ihtiyaçlarının değerlendirilmesi, ülke çalışma planlarının geliştirilmesi ve bu uygulamaların izlenmesinde sorumlu olarak çalıştığı yıllarda Türkiye’yi de takip etme imkanı bulmuştur.

Dr. Batyr Berdyklychev ile ortak noktalarımızın çok olması nedeniyle uzun bir sohbet etme imkanı buldum. Geçmişten bahsettik, Benim DSÖ’ndeki görevden 2004 yılında yarılmam nedeniyle ondan sonraki gelişmeleri konuştuk. Türkiye’de göreve başladığından buyana geçen üç ayda uyum sağlamaya çalıştığını, Türkiye’yi sevdiğini, çok yoğun bir tempoda çalıştığını, bu yoğunluk nedeniyle beni de çok geç kabul edebildiğini söyleyerek kusura bakmama mı ifade etti.

Ayrıca, DSÖ ile Türkiye arasında sürdürülen rutin işbirliği yanı sıra programlar, projeler, Covid-19 salgını nedeniyle ortaya çıkan çalışmalar konularında verimli bir konuşma yapıldı. Evli ve 2 çocuk babası olan Dr. Batyr Berdyklychev ile önümüzdeki günlerde daha detaylı bir söyleşiyi “Dünya Sağlık Haberleri” Web sitesi (www.healthworldnews.net) için yapacağımızı da kabul ederek, bu ziyaretten duyduğu memnuniyetini dile getirdi.  

Bu görüşme DSÖ Türkiye Eski Temsilcisi Bekir Metin tarafından 27 Ocak 2021 tarihinde yapılmıştır.

DSÖ Türkiye Ülke Ofisinde Kimler Görev Yaptı. Yeni Temsilci Dr. Batyr Berdyklychev kimdir?

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir