DSÖ; Ukrayna’da ortaya çıkan sağlık krizinden derin endişe duyuyoruz..

DSÖ; Ukrayna’da ortaya çıkan sağlık krizinden derin endişe duyuyoruz..

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus: Ukrayna’da 24 Şubat 2022 tarihinde ortaya çıkan savaş durumu nedeniyle, ihtiyaç duyulan tıbbi malzemeleri satın almak için acil durum fonlarını harekete geçirdik.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), artan krizde Ukrayna halkının sağlığı için derinden endişe duyuyor. Sağlık sistemi, COVID-19’dan kansere, diyabete ve tüberküloza, ruh sağlığı sorunlarına, özellikle yaşlılar ve göçmenler gibi hassas gruplara kadar tüm sağlık sorunları için insanlara zorunlu bakım sağlamak için çalışmaya devam etmelidir.

Ukrayna’ya, 24 Şubat 2022 tarihinde başlatılan Rusya’nın saldırıları ve savaş nedeniyle DSÖ; Sağlık tesislerinin, çalışanların, hastaların, ulaşımın ve malzemelerin hedef alınmamasını sağlamak için tüm taraflar azami özen gösterilmelidir. DSÖ’nün sağlığa yönelik saldırıları belgeleme rolünün bir parçası olarak, bu tür olayları izlemeye ve raporlamaya devam edeceğiz.

Ayrıca insani yardımın ulaştırılması için sürekli ve güvenli erişim çağrısında bulunuyorum.

DSÖ, onlarca yıldır Ukrayna genelinde sağlık yetkilileriyle yakın işbirliği içinde çalışmaktadır. Ülkenin sağlık sisteminin kapasiteleri ve ihtiyaçları hakkında detaylı bilgiye sahibiz.

Bugün (25 Şubat 2022), acil tıbbi malzeme satın almak ve teslim etmek için DSÖ’nün Acil Durumlar için Acil Durum Fonu’ndan (CFE) 3,5 milyon ABD doları daha tahsis edildi. Bu insani sağlık desteğinin daha fazla ihtiyaç değerlendirmesini takiben artması bekleniyor. Bu yeni destek ile sağlık tesislerinde önceden konumlandırdığımız travma ve tıbbi malzemelerinin acil temini için kullanacaktır.

Dünya Sağlık Örgütü olarak; Ukrayna genelinde bu krizden etkilenen insanlara bakım ve destek sağlamaya devam edeceğiz.

Kaynak: DSÖ Cenevre, 25.02.2022

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir