DSÖ üye ülkeleri, salgın süreçlerine hazırlıkların müzakereleri konusunda anlaştı.

DSÖ üye ülkeleri, salgın süreçlerine hazırlıkların müzakereleri konusunda anlaştı.

DSÖ’ne üye 194 Devlet, Dünya Sağlık Asamblesi’ne onaylanmak üzere sunulacak bir planın taslağı ve müzakerelerin nasıl ilerleyeceği konusunda anlaştı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) üyesi ülkeler, gelecekte yaşanabilecek salgınları önleme, bu sürece hazırlık ve müdahale konularında küresel bir anlaşmaya ilişkin müzakerelerin nasıl ilerleyeceği konusunda anlaştı.

DSÖ’den yapılan yazılı açıklamaya göre, DSÖ’ye üye 194 Devlet’in katılımı ile oluşturulan “Hükümetlerarası Müzakere Organının” (INB) beşinci toplantısında pandemi anlaşması taslağıyla ilgili görüşler paylaşıldı.

Üye ülkeler, Mayıs 2024’teki Dünya Sağlık Asamblesi’ne onaylanmak üzere sunulacak bir planın taslağı ve müzakerelerin nasıl ilerleyeceği konusunda anlaştı.

Ülkelerin 22 Nisan 2023’e kadar ek yazılı teklifler gönderebilmesi ve bunların diğer tekliflerle taslak hazırlama grubuna sunulacak bir pakette derlenmesi kabul edildi. INB, 22 Mayıs 2023’e kadar tüm sunumlara dayalı olarak bir metin hazırlayacak.

INB Bürosu Eş Başkanı Hollandalı Roland Driece, “Dünya, Covid-19 salgını müdahalesindeki hataları tekrarlamamamıza yardımcı olacak bir anlaşmaya ihtiyaç olduğunun farkında. Bunun nasıl yapılacağına dair masada birçok yapıcı öneri var.” ifadesini kullandı.

Güney Afrika INB Bürosu Eş Başkanı Precious Matsoso ise, “Dünyanın her yerinden ülkeler, fikirlerini, endişelerini ve önerilerini tüm ülkelerin duyacağı ve değerlendireceği bir forumda tartışabildi.” değerlendirmesinde bulundu.

INB taslak grubunun müzakerelere devam etmek için haziran 2023’te yeniden toplanması öngörülüyor.

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir