DSÖ, yetişkinlerde tütün kullanımını bırakmaya yönelik ilk klinik tedavi kılavuzunu yayınladı.

DSÖ, yetişkinlerde tütün kullanımını bırakmaya yönelik ilk klinik tedavi kılavuzunu yayınladı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), tütün bırakmaya ilişkin ilk kılavuzunda, sağlık hizmeti sağlayıcıları tarafından sağlanan davranışsal destek, dijital bırakma müdahaleleri ve farmakolojik tedaviler de dahil olmak üzere kapsamlı bir tütün bırakma müdahaleleri seti önermektedir.

Kılavuz, her türlü tütünü bırakmak isteyen 750 milyondan fazla tütün kullanıcısına yardım etmeye odaklanmaktadır. Öneriler, sigara, nargile, dumansız tütün ürünleri, purolar, kendi kendine sarılabilen tütün ve ısıtılmış tütün ürünleri (HTP’ler) dahil olmak üzere çeşitli tütün ürünlerini bırakmak isteyen tüm yetişkinler için geçerlidir.

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus “Bu kılavuz, bu tehlikeli ürünlere karşı küresel mücadelemizde önemli bir dönüm noktasını işaret ediyor” dedi. “Ülkelere, bireylerin tütünü bırakmalarını etkili bir şekilde desteklemek ve tütünle ilişkili hastalıkların küresel yükünü hafifletmek için gerekli araçları sağlıyor.”

Dünyadaki 1,25 milyar tütün kullanıcısının %60’ından fazlası -750 milyondan fazla insan- bırakmak istiyor, ancak %70’i etkili bırakma hizmetlerine erişemiyor. Bu boşluk, kaynak kısıtlamaları da dahil olmak üzere sağlık sistemlerinin karşılaştığı zorluklar nedeniyle var.

DSÖ Sağlık Geliştirme Direktörü Dr. Rüdiger Krech “İnsanların sigarayı bırakmaya çalışırken karşılaştıkları muazzam mücadele abartılamaz. Bu bağımlılığın üstesinden gelmek için gereken gücü ve bireylerin ve sevdiklerinin katlandığı acıyı derinden takdir etmeliyiz,” dedi. “Bu kılavuzlar, toplulukların ve hükümetlerin bu zorlu yolculukta olanlara mümkün olan en iyi desteği ve yardımı sağlamalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır.”

Tütün bağımlılığını bırakmak için etkili tedaviler

Farmakoterapiyi davranışsal müdahalelerle birleştirmek bırakma başarı oranlarını önemli ölçüde artırır. Ülkeler, özellikle düşük ve orta gelirli ülkelerde erişilebilirliği artırmak için bu tedavileri ücretsiz veya düşük maliyetle sağlamaya teşvik edilir.

DSÖ, tütün kullanımını bırakmada etkili tedaviler olarak vareniklin, Nikotin Replasman Terapisi (NRT), bupropion ve sitizini önermektedir.

2023’te DSÖ, önerilen tütün bırakma ilaçlarına küresel erişimi iyileştirmek için tütün kullanımından kaynaklanan bozukluklara karşı tıbbi ürünler için bir ön yeterlilik prosedürü başlattı. Nisan 2024’te Kenvue’nin nikotin sakızı ve bandı, DSÖ tarafından ön yeterlilik alan ilk NRT ürünleri oldu.

DSÖ, sağlık hizmeti ortamlarında rutin olarak sunulan kısa sağlık çalışanı danışmanlığı (30 saniyeden 3 dakikaya kadar) dahil olmak üzere davranışsal müdahaleleri, ilgilenen kullanıcılar için daha yoğun davranışsal destek (bireysel, grup veya telefon danışmanlığı) ile birlikte önermektedir. Ek olarak, kısa mesajlaşma, akıllı telefon uygulamaları ve internet programları gibi dijital müdahaleler yardımcı araçlar veya öz yönetim araçları olarak kullanılabilir.

DSÖ, sağlık hizmeti sağlayıcılarını, politika yapıcıları ve paydaşları, tütün kullanımını bırakmayı teşvik etmek ve dünya çapında ihtiyaç sahibi milyonlarca insanın sağlığını iyileştirmek için bu kılavuzu benimsemeye ve uygulamaya teşvik etmektedir.

DSÖ Basın Bülteni, Cenevre, 2 Temmuz 2024 

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir