DSÖ, Zengin ülkelere gençleri COVID-19’a karşı aşılamayı erteleyin.

DSÖ, Zengin ülkelere gençleri COVID-19’a karşı aşılamayı erteleyin.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü, 14 Mayıs 2021 Cuma günü yaptığı basın açıklamasında; Zengin ülkelere gençleri COVID-19’a karşı aşılamayı ertelemeleri ve bunun yerine COVAX Küresel Aşı Dayanışma Girişimine aşı bağışlamaları çağrısında bulundu.

DSÖ’nün iki haftada bir düzenlenen medya brifinginde konuşan DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, düşük gelirli ülkeler şu anda Dünya’nın yüzde 0,3’ünü aşıyı çok az aldığından, “aşı milliyetçiliğine” karşı uyarısını yineledi.

Dr. Tedros, “Aşı arzının çoğunu satın alan bir avuç zengin ülkede artık daha düşük risk grupları aşılanıyor” dedi.

“Bazı ülkelerin neden çocuklarını ve ergenlerini aşılamak istediğini anlıyorum, ancak şu anda onları yeniden düşünmeye ve bunun yerine aşıları COVAX’a bağışlamaya çağırıyorum .”

Dr. Tedros, düşük ve düşük-orta gelirli ülkelerde aşı tedarikinin, sağlık hizmetlerinde çalışanlarını aşılamak için bile yeterli olmadığını bildirdi.

“Çok az sayıda aşı, ölümcül bir solunum yolu virüsüyle savaşmak için etkili bir strateji değildir” dedi.

Bu yıl daha ölümcül olabilir

Dr. Tedros, Dünyada, 14 Mayıs 2021 tarihi itibariyle, dünya çapında 160,8 milyondan fazla COVID-19 vakası vardı ve 3,3 milyondan fazla insan yaşamından oldu. Bu salgının ikinci yılı için ilkinden çok daha ölümcül olma yolundayız” dedi.

Hindistan, birkaç eyalette endişe verici sayıda vaka, hastaneye yatma ve ölüm görmeye devam ederken, “son derece endişe verici” olmaya devam ediyor. Nepal, Sri Lanka, Vietnam, Kamboçya, Tayland ve Mısır da vakalarda ve hastaneye yatışlarda ani artışlarla uğraşan ülkeler arasında yer alıyor.

“Amerika kıtasındaki bazı ülkelerde hala yüksek sayıda vaka var ve bir bölge olarak Amerika kıtası, geçen haftaki tüm COVID-19 salgınında ki ölümlerinin % 40’ından fazlası ile karşılaştı. Afrika’daki bazı ülkelerde de ani artışlar var. ”

Yeni gelişmeler var

Dr. Tedros, salgından çıkmanın tek yolunun halk sağlığı önlemleri alınması ve aşılamanın yoğun şekilde yapılmasından geçtiğini vurguladı.

Aşı tedariki önemli bir sorun olmaya devam ederken, bu hafta çevredeki sorunları ele almak için yeni gelişmelere işaret etti.

Bazı ülkeler aşıları COVAX ile paylaşacaklarını duyurdu. Diğer önlemler arasında, aşı üretimini büyütmek için teknoloji transferlerine yönelik yeni anlaşmalar ve dünya liderlerinin ticaret engellerini kaldırmaya yönelik çağrıları yer alıyor.

Salgının maskesini düşürmek 

Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere bazı yetkililer, halka açık yerlerde maske takma konusundaki politikaları kaldırırken,

DSÖ, koronavirüs yayılmasını kontrol etmek için kapsamlı bir stratejinin parçası olarak bunların kullanılmasını önermeye devam ediyor.

DSÖ’nün COVID-19 Teknik Lideri Dr. Maria van Kerkhove, maskenin koruyucu görevinin temel faktörlere, özellikle herhangi bir alandaki virüs bulaşma yoğunluğuna bağlı olduğunu açıkladı.

“Bir ülkede ne kadar virüs dolaştığı ile ilgili. Yaygınlaşan aşılama ve aşı miktarı ile ilgili. Bir gazetecinin Perşembe günü yayınlanan ABD’deki güncellenmiş kılavuza ilişkin sorusuna yanıt vererek, ilgilenilen varyantlar, endişenin dolaşan varyantları hakkında ”dedi.

“Maske kullanımıyla ilişkili politikaları nasıl ayarlayacağımızı düşünürken tüm bunları aklımızda tutmalıyız” dedi.

Maskeleri karışımda tutun 

DSÖ Acil Hizmetler ve Salgınla Mücadele İcra Direktörü Dr. Michael Ryan ifadesini yineledi ve “aşı kapsamının yüksek olduğu durumlarda bile, çok fazla bulaşma varsa, maskenizi çıkarmazsınız” dedi.

Yüksek aşılama kapsamı aynı zamanda virüsün toplumda düşük bulaşma anlamına gelse de, “birçok ülkenin bulaşmanın tamamen bitmediği ve insanların tamamen aşılanmadığı bir durumla karşı karşıya olduğu bir noktadayız” dedi.

Dr. Ryan, yetkililer aşılamayı artırmak için çalıştıkları için halk sağlığı önlemlerini sürdürdükleri sürece, “Ülkeler, insanlara ‘maske giymek zorunda değilsin’ demeye başlamak için yüksek aşılama oranları seviyelerine geldiklerinde çok daha güçlü bir konumda olacaklar” ifadesinde bulundu.

Kaynak:

DSÖ Haberleri, Cenevre, 15 Mayıs 2021

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir