DSÖ’den AstraZeneca’nın aşısına acil kullanım onayı verildi.

DSÖ’den AstraZeneca’nın aşısına acil kullanım onayı verildi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), AstraZeneca’nın koronavirüs aşısının acil kullanımına onay verildiğini duyurdu.

DSÖ’den 15 Şubat 2021 tarihinde yapılan açıklamada, AstraZeneca/Oxford tarafından geliştirilen koronavirüs aşısının 2 verisyonuna acil kullanım onayı verildiğini duyuruldu.

Aşıların, Güney Kore’deki AstraZeneca-SKBio ve Hindistan’daki Serum Enstitüsü tarafından üretileceği ifade edildi.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus ise yaptığı açıklamada, “Şu an DSÖ tarafından acil kullanım için listelenmiş üç Covid-19 aşısına sahibiz. “Aşıların hızlı dağıtımı için artık her şeye sahibiz. Ancak yine de üretimi büyütmemiz gerekiyor” dedi.

DSÖ, AstraZeneca aşılarının küresel olarak adil dağıtımının COVAX programı dâhilinde gerçekleşebileceğini de ifade etti.

DSÖ tarafından ilk acil kullanım onayı alan Pfizer-BioNTech aşısının yanı sıra AstraZeneca, aşısı da acil kullanım onayını resmi olarak alan ikinci aşı oldu.

Aşıların kullanımına başlanmasından beri zengin ülkeler ihtiyaçlarının üzerinde aşı stoklayıp yoksul ülkelerin aşıya erişimini engellemekle eleştiriliyor. İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri, ABD ve İngiltere’de aşılananların sayısı milyonlarla ifade edilirken, çoğu Afrikalı bazı ülkelerde tek doz aşı yapılabilmiş değil.

DSÖ yetkilisi Dr. Mariangela Simao konuyla ilgili, “Bugüne kadar aşıya erişimi olmayan ülkeler artık sağlık personellerini ve risk grubundaki vatandaşlarını aşılayabilecek” ifadelerini kullandı.

Yeni varyantlara karşı etkisi bilinmiyor

Pfizer-BioNTech aşısına göre muhafazası ve dağıtımı daha kolay olan AstraZeneca’nın aşısı 50’den fazla ülkede kullanılıyor. DSÖ bünyesindeki bağımsız uzmanlar geçen hafta söz konusu aşının, virüsün varyantının görüldüğü ülkeler de dâhil olmak üzere, 18 yaş üzeri kişiler için uygun olduğunu açıklamıştı. Afrika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri ise Güney Afrika varyantına rastlanan ülkelerin AstraZeneca aşısına temkinli yaklaşmasını ve diğer alternatiflerin değerlendirilmesini önermişti.

190’dan fazla ülkenin dahil olduğu Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı COVAX’ın aşı envanterinin çoğunluğunu AstraZeneca aşısı oluşturuyor.

5 haftadır düşüş eğiliminde

Dünya genelinde Covid-19 vakalarının ard arda 5 haftadır düşüş eğiliminde olduğunu belirten DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, geçtiğimiz haftanın (8-14 Şubat 2021) Ekim 2020 ayından bu yana bildirilen en düşük haftalık vaka sayısı olduğunu ifade etti.

Ghebreyesus, “Bu yıl şimdiye kadar haftalık olarak bildirilen vaka sayısı, 4 Ocak haftasında 5 milyondan fazla vakadan 8 Şubat haftasında 2,6 milyon vakaya, yani sadece 5 haftada neredeyse yarı yarıya düştü” dedi.

 

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir