DSÖ’nün, Al Ahli Arap Hastanesi’ne düzenlenen saldırı ve büyük çaplı kayıplarla ilgili açıklaması.

DSÖ’nün, Al Ahli Arap Hastanesi’ne düzenlenen saldırı ve büyük çaplı kayıplarla ilgili açıklaması.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Gazze’nin kuzeyindeki El Ahli Arap Hastanesi’ne 17 Ekim 2023 tarihinde düzenlenen saldırıyı şiddetle kınadıklarını belirtti. Saldırı sonucunda yüzlerce ölü ve yaralı olduğu bildirildi. DSÖ, sivillerin ve sağlık hizmetlerinin korunması ve tahliye emirlerinin geri alınması çağrısında bulundu.

DSÖ, İsrail’in Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Baptist Hastanesi’ne (El Ahli Arap), 17 Ekim 2023 tarihinde düzenlenen saldırıyı şiddetle kınıyor. Hastane, hastaların, sağlık çalışanlarının, bakım verenlerin ve ülke içinde yerinden edilmiş kişilerin barındığı bir yer olarak faaliyete geçmişti. İlk raporlar yüzlerce ölü ve yaralının olduğunu gösteriyor.

Hastane, Gazze Şeridi’nin kuzeyinde İsrail ordusunun tahliye emriyle karşı karşıya kalan 20 hastaneden biriydi. Mevcut güvensizlik, birçok hastanın kritik durumu ve ambulans, personel, sağlık sistemi yatak kapasitesi ve yerinden edilenler için alternatif barınak eksikliği göz önüne alındığında tahliye emrinin yerine getirilmesi imkansız hale geldi.

DSÖ, sivillerin ve sağlık hizmetlerinin derhal aktif olarak korunması çağrısında bulunuyor. Tahliye emirleri geri alınmalı. Uluslararası insancıl hukuka uyulmalıdır, bu da sağlık hizmetlerinin aktif olarak korunması ve asla hedef alınmaması gerektiği anlamına gelir.

Kaynak: DSÖ, Cenevre, 17 Ekim 2023 

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir