Dünya, 2022 yılında bir milyon Covid-19 ölümüyle ‘trajik dönüm noktasına’ ulaştı.

Dünya, 2022 yılında bir milyon Covid-19 ölümüyle ‘trajik dönüm noktasına’ ulaştı.

Dünya, 2022 yılında bir milyon Covid-19 ölümüyle ‘trajik dönüm noktasına’ ulaştı.

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus’un, 25 Ağustos 2022 Perşembe günü Cenevre’de yaptığı açıklamada; Bu yıl şimdiye kadar bir milyon COVID-19 ölümü oldu – bu hastalığa karşı daha fazla insanın aşılanması gereken “trajik bir dönüm noktası” dedi.

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus’un konuşması;

24 Şubat-24 Ağustos 2022 tarihleri arasında önce Ukrayna’ya konusuna değineceğim. Ukrayna halkının sağlığı ve yaşamları üzerinde yıkıcı bir etkisi olan Rusya Federasyonu’nun işgalinden bu yana altı ay geçti.

Sağlık sistemi sarsılsa da çökmedi.

DSÖ, yalnızca Ukrayna halkının sağlığı için değil, aynı zamanda ülkenin dayanıklılığı ve toparlanması için de gerekli olan aksayan hizmetleri, yerinden edilen sağlık çalışanlarını ve yıkılan altyapıyı eski haline getirmek için Ukrayna Sağlık Bakanlığını desteklemeye devam etmektedir.

DSÖ, daha fazlası yolda olmak üzere 1300 metrik tondan fazla kritik tıbbi malzeme sağlanmasına yardımcı oldu.

Bunlar arasında tıbbi tesisler için güç jeneratörleri, ambulanslar ve oksijen kaynakları; travma ve acil ameliyatlar için malzemeler ve bulaşıcı olmayan hastalıkların tedavisine yardımcı olacak ilaçlar.

Ayrıca, 9000’den fazla sağlık çalışanına travma cerrahisi, toplu kayıplar, kimyasal maruziyet, epidemiyoloji ve laboratuvar teşhisi konularında eğitim verilmesine yardımcı olduk.

Akıl sağlığı bir başka önemli odak noktasıdır. Savaşla ilgili psikolojik sıkıntıdaki keskin artış göz önüne alındığında, sağlık çalışanlarına ve genel nüfusa ruh sağlığının nasıl korunacağı konusunda stres yönetimi eğitimi verilmektedir.

Ancak sağlığa yönelik saldırılar hız kesmeden devam ediyor. Son altı ayda DSÖ, en az 98 ölüm ve 134 yaralanma ile sağlığa yönelik 473 saldırıyı doğruladı.

Hiçbir sağlık sistemi, savaşın stresi altında halkına gerekli olan sağlığı sağlayamaz, bu yüzden Rusya Federasyonu’na bu savaşı bitirmesi için çağrıda bulunmaya devam ediyoruz.

==

Şimdi COVID-19’a bakalım

Foto: © UNICEF-Priyanka Paraşar-2022

Bu hafta (22-25 Ağustos 2022), bu yıl şimdiye kadar bildirilen 1 milyon ölümle ilgili trajik dönüm noktasını geçtik. (

Sadece 2022 yılı içerisinde 1 milyon insan COVID-19 ile öldüğünde, pandemiye iki buçuk yıla (toplam vaka sayısı 605 milyonu ve yaşamını yitirenlerin sayısı 6 milyon 486 bini geçti) girmişken ve bu ölümleri önlemek için gerekli tüm araçlara sahipken, COVID-19 ile yaşamayı öğrendiğimizi söyleyemeyiz. .

Bir kez daha, tüm hükümetlerden, tüm nüfus için % 70 aşı kapsamına giden yolda tüm sağlık çalışanlarını, yaşlıları ve en yüksek risk altındaki diğerlerini aşılama çabalarını güçlendirmelerini istiyoruz.

En düşük aşı oranlarına sahip bazı Afrika ülkelerinde, özellikle şimdi zemin oluşturduğunu görmek sevindirici.

Bu yılın Ocak ayında DSÖ, UNICEF ve ortakları, altısı hariç tümü Afrika’da olmak üzere % 10’un altında olan 34 ülkede aşı kapsamını hızlandırmak için COVID-19 Aşı Dağıtım Ortaklığını kurdu.

Sadece altı ay sonra, çoğu insani acil durumlarla karşı karşıya olan sadece 10 ülke hala % 10’dan daha az kapsama aşılanmaya sahip.

Birçok ülkenin sağlık çalışanlarının % 100’ünü ve yaşlıların % 100’ünü aşılama konusunda etkileyici ilerleme kaydetmesiyle birlikte, yüksek öncelikli grupların kapsamının geliştiğini görmek özellikle sevindirici.

Ancak, çok daha fazlasının yapılması gerekiyor. Düşük gelirli ülkelerdeki sağlık çalışanlarının üçte ikisi ve yaşlı yetişkinlerin dörtte üçü de dâhil olmak üzere, dünya nüfusunun üçte biri aşılanmamış durumda.

Tüm gelir seviyelerindeki ülkeler, en fazla risk altında olanları aşılamak, hayat kurtaran tedavilere erişimi sağlamak, test ve sıralamaya devam etmek ve bulaşmayı sınırlamak ve hayat kurtarmak için özel, orantılı politikalar belirlemek için daha fazlasını yapmalıdır.

Bu, gerçekten sürdürülebilir bir iyileşme sağlamanın en iyi yoludur.

===

Şimdi maymun çiçeği hastalığı durumu

Geçen hafta, yoğun bulaşma görmeye devam ettiğimiz Amerika’da yeni vakalar artmasına rağmen, haftalık bildirilen vaka sayısı küresel olarak % 20’den fazla düştü.

Salgının ilk aşamalarında, rapor edilen vakaların çoğu Avrupa’daydı ve daha küçük bir oran Amerika’daydı.

Avrupa’da rapor edilen vakaların % 40’ından azı ve Amerika’da % 60’ı ile bu durum şimdi tersine döndü.

Etkili halk sağlığı önlemleri, davranış değişikliği ve aşılama kombinasyonunun bulaşmayı önlemeye yardımcı olduğu Avrupa’da salgının yavaşladığına dair işaretler var.

Bununla birlikte, özellikle Latin Amerika’da, yetersiz farkındalık veya halk sağlığı önlemleri, salgının alevlerini körüklemek için aşılara erişim eksikliği ile birleşiyor.

Dün, bir aşı üreticisi Bavarian Nordic, Latin Amerika ve Karayipler’de aşıya erişimi desteklemek için DSÖ’nün Amerika Bölge Ofisi ile bir anlaşma imzaladı.

Bu anlaşma için Bavyera Nordic’e teşekkür ediyor ve bölgedeki salgının kontrol altına alınmasına yardımcı olacağını umuyoruz.

DSÖ, erişimi artırırken bile veri toplamayı sağlamak için tüm ülkeleri aşı etkinliği çalışmaları oluşturmaya teşvik etmeye devam etmektedir.

===

Geçen hafta (15-19 Ağustos 2022), DSÖ’nün salgınları önlemek ve kontrol altına almak, yetersiz beslenmeyi tedavi etmek ve temel sağlık hizmetleri ve ilaçları sağlamak için 124 milyon ABD doları tutarında bir çağrı başlattığı Büyük Afrika Boynuzu’ndaki kuraklık ve kıtlıktan bahsetmiştim.

Şu ana kadar ihtiyacımız olan fonların sadece % 12’sini aldık.

Etiyopya’nın Tigray Bölgesinde çatışmalar dün yeniden başladı.

Aktif çatışmanın yeniden başladığını görmek trajik ama gerçekte savaş hiç durmamıştı.

21 aydan fazla bir süredir, 6 milyon Tigray insanı, insanları yalnızca kurşun ya da bombalarla değil, bankacılığı, yakıtı, gıdayı, elektriği ve sağlık hizmetlerini silahlandırarak da öldüren boğucu bir kuşatma altında.

Bu nedenle, temel hizmetlerin yeniden başlatılması ve Etiyopya ve Eritre hükümetleri tarafından sistematik olarak uygulanan ablukaya son verilmesi çağrısında bulunuyoruz.

Tigray ve Büyük Boynuz’daki acil durumlar, Afrika’daki tek krizden çok uzak.

Sahel bölgesi dünyanın en büyük, en hızlı büyüyen ve en uzun süreli krizlerinden biriyle karşı karşıya.

Burkina Faso, Uzak Kuzey Kamerun, Çad, Mali, Nijer ve Kuzey-Doğu Nijerya’da 33 milyondan fazla insan muhtaç durumda ve çatışmalar, 40 yılın en kötü kuraklığı ve salgın hastalıklar nedeniyle 6.7 milyon yerinden edilmiş insan var.

Geçen yıl Sahel’de 3600’den fazla insan koleradan öldü ve Sarı Humma bulaşması son 20 yılın en yüksek seviyesinde.

COVID-19 nedeniyle aksayan bağışıklama kampanyaları, kızamık ve aşı kaynaklı çocuk felcinin bulaşmasının artmasına neden oldu.

DSÖ, Sahel’deki hayat kurtarma hizmetlerini karşılamak için Acil Durumlar İçin Acil Durum Fonu’ndan 8,3 milyon ABD doları serbest bıraktı, ancak bu, bu yıl ihtiyacımız olan yaklaşık 63 milyon ABD dolarının küçük bir kısmı.

Bağışçıları Sahel’i unutmamaya çağırmaya devam ediyoruz.

Kaynak:

DSÖ Cenevre

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir