Dünya çapında Covid-19’a karşı aşı kampanyası başladı: Ülkelerde son durum?

Dünya çapında Covid-19’a karşı aşı kampanyası başladı: Ülkelerde son durum?

Başta Avrupa Birliği (AB) olmak üzere dünya çapında koronavirüse karşı ilk aşılar 27 Aralık 2020 tarihinden itibaren başladı. Genel olarak tüm ülkelerde aşılar önce yaşlı bakım merkezlerinde kalanlara ve sağlık personeline vuruluyor.

Peki dünya çapında bir buçuk milyonun üzerinde can alan salgına karşı aşı kampanyası hangi ülkelerde başladı?

Almanya

Almanya’da ilk aşı Magdeburg kenti yakınlarında bulunan Halberstadt beldesinde bir yaşlı bakım merkezinde kalan Edith Kwoizalla’ya yapıldı.

Başkent Berlin’de aşıların yapılacağı merkezlerden ilki açıldı. 6 aşı merkezinden biri olan ve Treptow ilçesindeki “Arena Berlin” salonunda açılan merkezin önünde, onlarca sağlık çalışanı aşı için sıraya girdi. Kimlik tespiti yapıldıktan sonra salona giren sağlık çalışanları aşılandı.

Almanya’da öncelikle yaşlı bakım merkezlerinde kalanlar ve sağlık personeline aşı yapılıyor.

Ayrıca Uğur Şahin ve eşi Özlem Türeci’nin geliştirdiği Biontech aşısının dünya ve Almanya için umut olduğunu ifade eden Sağlık Bakanı Jens Spahn, tüm vatandaşlara aşı ulaştırmak için çabaladıklarını kaydetti.

Belçika

Belçika’da BioNTec-Pfizer tarafından geliştirilen aşıya onay verilmesinin ardından ilk doz, aşının da üretildiği Puurs kasabasındaki bir bakımevinde kalan 96 yaşındaki Jos Hermans’a yapıldı.

Hermans, aşı olduktan sonra “Kendimi 30 yaş gençleşmiş hissediyorum” diyerek şaka yaptı.

Kaldığı bakımevinin en yaşlısı olan Hermans’a 3 hafta sonra aşının ikinci dozu yapılacak.

Belçika hükümeti, aşı kampanyasında önceliği bakımevinde kalan yaşlılara ve bakımevi çalışanlarına veriyor. Ardından da sağlık çalışanları ve 65 yaş üzerindekiler aşılanacak.

Fransa

Fransa’da ilk koronavirüs aşısı, ülkeye 19 bin 500 doz Pfizer-BioNTech aşısının ulaşmasının ardından Paris yakınlarındaki Sevran semtinde bulunan Rene-Muret Hastanesi’nde 78 yaşındaki bir kadına ve 65 yaşındaki doktora yapıldı.

Sevran’da ve ülkenin Dijon kentinde yaklaşık 20 kişiye aşı uygulanacak. Gelecek hafta Paris, Lyon, Lille ve Tours kentlerinde 23 hastanede yaşlılar ve sağlık çalışanları aşılanacak.

Hükümetin aşı stratejisi çerçevesinde ilk aşamada şubata kadar yaşlılar ve sağlık çalışanlarına aşı vurulacak. İkinci aşamada, şubattan ilkbahara kadar riskli grupta yer alanlar aşılanacak.

Üçüncü ve son aşamada ise ilkbahardan sonra halkın kalan kısmına aşı vurulacak. Hükümet, yaza kadar 15 milyon kişiyi aşılamayı hedefliyor.

İtalya

27 Aralık’ın “Avrupa Aşı Günü” olarak belirlenmesinin ardından İtalya da ilk Covid-19 aşılarının yapıldığı ülkelerden oldu.

Pfizer-BioNTech aşısı, ülkenin önde gelen bulaşıcı hastalıklar merkezi olan başkent Roma’daki Lazzaro Spallanzani Hastanesi’nde sağlık çalışanlarına uygulandı.

Farklı firmalardan toplamda 202,5 milyon doz aşı sipariş eden İtalya, ilk seferde 9 bin 750 doz temin etti.

İtalya, belirlediği program çerçevesinde ilk aşamada sağlık çalışanlarını, ardından yaşlıları, daha sonra da gençleri aşılamayı hedefliyor.

İsveç

Alman biyoteknoloji şirketi Pfizer/BioNTech aşısının 4 bin dozdan oluşan ilk partisinin geçtiğimiz gün ulaştığı İsveç’te, öncelikle yaşlı bakımevlerinde kalanlara aşı yapılmaya başlandı.

İlk aşı da Mjölby kentinde huzurevinde yaşayan 91 yaşındaki Gun-Britt Johnsson’a yapıldı.

İspanya

AB’nin Pfizer-BioNTech firmasıyla yaptığı anlaşma gereği İspanya’nın payına düşen Covid-19 aşısının ilk bölümünün ülkeye ulaşmasının ardından aşılar yapılmaya başlandı.

Başkent Madrid yakınlarındaki Guadalajara kentindeki bir bakımevinde kalan 96 yaşındaki Araceli Rosario Hidalgo resmi olarak İspanya’da ilk Covid-19 aşısı yapılan kişi oldu.

Salgından en fazla etkilenen ülkelerden biri olan İspanya’da polis, jandarma ve askerin koruması altında depolara nakledilen aşılardan öncelik bakımevlerindeki yaşlılar, sağlık çalışanları ve engelliler olacak.

Aşının dağıtımı için ölüm riski, hastalığa maruz kalma riski, sosyo-ekonomik etki riski, hastalık riski, yaş gibi kriterlere göre 18 grup oluşturuldu.

Yaza kadar İspanya’da 20 milyon kişiye Covid-19 aşısı yapılması hedefleniyor.

Vişegrad ülkeleri

Macaristan, Polonya, Çekya ve Slovakya’nın oluşturduğu Vişegrad ülkelerinde de aşılar yapılmaya başlandı.

Çekya’da Başbakan Andrej Babis, kameralar önünde ülkedeki ilk aşı yapılan kişiler arasında yer aldı. Slovakya Cumhurbaşkanı Zuzana Caputova da ülkesinde ilk aşı yaptıran isim oldu.

Polonya’da ilk aşı yapılanlar sağlık çalışanları oldu. İlk etapta 9 bin 750 doz aşının ulaştığı Macaristan’da 4 bin 875 sağlık çalışanına aşı uygulanacağı açıklandı.

Macaristan’da ilk aşamada yoğun bakım daha sonra ise acil servis çalışanları aşılanacak.

İsrail

Covid-19 ile mücadele kapsamında pazar akşamından itibaren iki haftalık karantinaya giren İsrail’de 20 Aralık’ta, Pfizer ve BioNTech’in geliştirdiği Covid-19 aşısının yapılmasına başlandı. Sağlık Bakanı Edelstein, ülkede son bir hafta içinde 280 bin kişiye aşı yapıldığını duyurdu.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ‘teşvik amacıyla’ canlı yayında Pfizer ve BioNTech’in geliştirdiği koronavirüs aşısını vurulmuştu.

İsrail yönetimi, Pfizer ve BioNTech’den 8 milyon doz Covid-19 aşısı alınması için anlaşmaya vardı.

ABD

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin (CDC) verilerine göre aşı kampanyasının başladığı 14 Aralık’tan bu yana 1 milyondan fazla kişi Covid-19 aşısının ilk dozunu yaptırtırdı.

ABD’de onaylanan iki aşıdan Pfizer/BioNTech ve Moderna’nın iki doz uygulanması gerekiyor.

Trump yönetimi ise yıl sonuna kadar 20 milyon Amerikalıya aşının ilk dozunun yapılmasını hedefliyordu.

Amerika Birleşik Devletleri’nin seçilmiş başkanı Joe Biden geçtiğimiz hafta Covid-19 aşısı vurularak, aşı olmaları için halka çağrı yapmıştı.

Latin Amerika

Güney Amerika ülkeleri Meksika, Şili ve Kosta Rika’da ise geçtiğimiz hafta koronavirüs aşı programı başlatıldı.

İlk aşı Meksika’da bir yoğun bakım hemşiresine yapıldı. Böylece 59 yaşındaki Maria Ramirez, Latin Amerika’da koronavirüs aşısı yapılan ilk kişi oldu.

Türkiye

Çinli Sinovac firması ile yapılan sözleşmeye göre şubat sonuna kadar 50 milyon dozun teslim alınacağı CoronoVac aşısının 3 milyon dozunun 28 Aralık 2020 tarihi itibarıyla Türkiye’ye ulaşması bekleniyordu.

Ancak Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Pekin’de görülen koronavirüs vakalarından dolayı sevkiyatın gecikeceğini duyurdu.

Koca sosyal medyada yaptığı açıklamada, “Pekin gümrüğünde görülen COVID-19 vakası sebebiyle gümrük hareketliliğine geçici olarak ara verilmiştir. Bu nedenle gümrük işlemlerinden sonra yola çıkması beklenen aşılarımızın gelişi bir iki gün ertelenmiştir” dedi.

Türkiye’de ilk aşamada sağlık çalışanları, 65 yaş üstü vatandaşlar ile yaşlı, engelli, koruma evlerinde kalanlar gibi toplu ve kalabalık yerlerde yaşayan yetişkinler aşılanacak.

Yunanistan ve Kıbrıs Cumhuriyeti

Yunanistan’ın başkenti Atina’daki 5 hastanede ilk aşılar yapıldı.

Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropulu, Başbakan Kiryakos Miçotakis, Meclis Başkanı Kostas Tasulas ile bir Covid-19 yoğun bakım sağlık çalışanı ve huzurevinde yaşayan bir yaşlıya aşılar uygulandı.

İlk teslimatın 9 bin 750 doz ile sınırlı kaldığı Yunanistan’da aşıların ilk etapta 4 bin 870 kişiye yapılacağı kaydedildi.

Kıbrıs Rum kesiminde de “Pfizer/BioNTech” Covid-19 aşılarının yapılmasına başlandı.

Rusya

Rusya’da ise kendi kaynaklarıyla geliştirdiği Covid-19 aşısı Sputnik V’in kitlesel uygulanmasına 5 Aralık’ta başkent Moskova’daki 70 klinikte başladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 2 Aralık’ta Covid-19 karşı toplu aşılamanın başlatılması talimatını vermişti.

Kaynakça.

Euronews Haber, AP, AFP ve AA, 28 Aralık 2020

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir