Dünya Ekonomik Forumu’nda; Kadın Sağlığı için Yeni Küresel İttifak…

Dünya Ekonomik Forumu’nda; Kadın Sağlığı için Yeni Küresel İttifak…

Kadın Sağlığı için Yeni Küresel İttifak, Küresel Ekonominin 2040’a Kadar Yıllık 1 Trilyon Dolar Artmasına Yardımcı Olabilir

Dünya Ekonomik Forumu Yıllık Toplantısı, 15-19 Ocak 2024 tarihlerinde İsviçre’nin Davos-Klosters kentinde gerçekleştiriliyor. “Güvenin Yeniden İnşası” teması altında dünyanın önde gelen liderlerini bir araya getiriyor. 

Yeni bir Dünya Ekonomik Forumu raporu, sağlık açığının kapatılmasının kadınların sağlığını iyileştireceğini, işgücüne daha aktif katılmalarını sağlayacağını ve kişi başına düşen GSYİH’de %1,7’lik bir artışa yol açacağını ortaya koyuyor.

  • Şu anda Forum’un yeni Kadın Sağlığı Küresel İttifakını 42 kuruluş destekliyor ve 55 milyon dolar dünya çapında kadın sağlığı sonuçlarını iyileştirme taahhüdünde bulunuyor.
  • Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz. Kadın Sağlığı için Küresel İttifak hakkında daha fazla bilgiyi burada

17 Ocak 2024 tarihinde yayınlanan yeni bir Dünya Ekonomik Forumu Raporu, kadınlar arasındaki sağlık açığının kapatılmasının daha fazla kadının daha sağlıklı, daha kaliteli yaşam sürmesine olanak tanıyacağını ve küresel ekonomiye benzeri görülmemiş bir destek sağlayacağını gösteriyor.

Kadınların Sağlık Açığını Kapatmak: McKinsey Sağlık Enstitüsü ile iş birliği içinde geliştirilen, Yaşamları ve Ekonomileri İyileştirmek için 1 Trilyon Dolarlık Fırsat, kadınları benzersiz veya orantısız bir şekilde etkileyen sağlık koşullarını analiz ediyor ve bugünkü sağlık açığını ve yarın bu açığı kapatmanın potansiyel ekonomik nimetini ölçüyor. Pek çok kadının işgücüne katılma ve kendilerinin ve ailelerinin geçimini sağlama becerisini sınırlayan eksikliklerin ele alınması, kadınların kötü sağlık koşullarında geçirdikleri süreyi neredeyse üçte iki oranında azaltabilir, sağlık sonuçlarını ve günlük yaşamlarını 2040 yılına kadar sürdürebilecek gelir için her yıl 1 trilyon dolar eklenerek 3,9 milyar insan iyileştirebilir.

Dünya Ekonomik Forumu Sağlık ve Sağlık Hizmetleri Merkezi Başkanı Shyam Bishen,

Dünya Ekonomik Forumu Sağlık ve Sağlık Hizmetleri Merkezi Başkanı Shyam Bishen, “Analizimiz, kadınların sağlık alanındaki eşitsizliği gidermenin ve kadın sağlığına yatırım yapmanın her ülke için bir öncelik olması gerektiğini gösteriyor” dedi. “Kadınların yaşam kalitesini artırmanın ötesinde, kadınların sağlık alanındaki yeniliklere erişimini sağlamak, ülkelerin toplumları ve ekonomileri için yapabilecekleri en iyi yatırımlardan biridir.”

Kritik olarak, daha iyi sağlık, ekonomik refahla ilişkilidir. Rapora göre kadınlar, erkeklere kıyasla hayatlarının ortalama yüzde 25 daha fazlasını sağlıksız geçiriyor. Kadınların dünya çapında karşılaştığı sağlık açığının kapatılması, kişi başına düşen GSYİH’de %1,7’lik bir artışa yol açabilir; bu çabalara yatırılan her 1 ABD Doları, potansiyel olarak 3 ABD Doları tutarındaki ekonomik büyümenin kilidini açabilir. Cinsiyete özel bakım hizmetlerine daha fazla erişim sağlanmasını teşvik ediyor ve sektör liderlerini yeni finansman modelleri ve yenilikçi iş politikaları oluşturmaya çağırıyor; geniş, çok sektörlü iş birliğinin bu hedeflere ulaşma yolunda önemli bir adım olduğu vurgulanıyor.

Bill & Melinda Gates Vakfı Cinsiyet Eşitliği Bölümü Başkanı Anita Zaidi, “Kadın sağlığına yatırım yapmak bireysel kadınların çok ötesine geçiyor. Bu, ailelere, topluluklara, toplumlara ve ekonomilere doğrudan bir yatırımdır”, “Kolektif geleceğimiz kadınların sağlık açığını kapatmaya bağlıdır” dedi.

Raporun bulgularına yanıt olarak ve kadın sağlığı açığını kapatmak amacıyla Dünya Ekonomik Forumu, kadın sağlığına yatırım yapmanın yalnızca milyarlarca kadını iyileştirmekle kalmayıp, kadın sağlığına yatırım yapmanın sadece kadın sağlığını iyileştirmeyeceğine dair kanıtlara odaklanan, çok sektörlü bir küresel platform olan Kadın Sağlığı için Küresel İttifakı’nı başlattı. Bireysel yaşamlar için değil, aynı zamanda toplumlar ve bir bütün olarak ekonomiler için devrim niteliğinde bir ekonomik nimet sağlar.

Hükümet liderleri ve özel sektör, eğlence sektörü ve hayırseverlik alanından temsilciler de dahil olmak üzere 42 kuruluş ittifaka katılmaya ilgi duyduğunu ifade etti. Birlikte, ittifakın üç sütundaki önceliklerini ilerletmek için yeni taahhütler verecekler: finansman, bilim ve yenilik ve gündem belirleme. Ana ortaklar, kadın sağlığı sonuçlarını iyileştirmek ve dünya çapında kadın sağlığı için yeni bir gelecek şekillendirmek amacıyla halihazırda 55 milyon dolarlık taahhütte bulunduklarını duyurdular.

Kadın sağlığına yönelik temel taahhütler şunları içerir:

Brezilya Sağlık Bakanı Nisia Trindade Lima, “Özellikle kadın sağlığı bağlamında kaliteli, uygun fiyatlı ve erişilebilir sağlık hizmetleri, kadınların refahını sağlamanın kritik bir yönüdür” dedi. “Bu, eşitlik ve bütüncül bakımın zorunluluklarını akılda tutarak, kadın sağlığına yatırım yapmak üzere sektörler arasında daha büyük bir seferberlik için kritik bir an” olduğunu ifade etti.

Kadın Sağlığı için Küresel İttifakı, kadın sağlığına yapılan yatırımları ilerletmek için dahil olması gereken paydaş çeşitliliğini temsil eden dünya liderlerinden oluşan etkili, çok sektörlü bir yönetim kurulu tarafından yönlendirilecektir.

Trindade Lima ve Zaidi ittifak kurulunun eş başkanları olarak görev yapacak.

Kurula ayrıca UNICEF İcra Direktörü Catherine Russell; Elisabeth Staudinger, Siemens Healthineers Yönetim Kurulu Üyesi, Fas Ekonomi ve Maliye Bakanı Nadia Fettah Alaoui; Nakhumicha S. Wafula, Kenya Sağlıktan Sorumlu Kabine Sekreteri; Shyam Bishen, Dünya Ekonomik Forumu Sağlık ve Sağlık Merkezi Başkanı; Per Falk, Ferring Pharmaceuticals Başkanı ve Ulusal Tıp Akademisi Başkanı Victor Dzau katıldılar.

İttifak, kadın sağlığına öncelik verilmesi, korunması ve geliştirilmesi ve sağlık açığının kapatılması konusunda giderek artan bir kararlılığın sinyalini veriyor. Tüm Dünya Ekonomik Forumu üyeleri sağlık ittifakına katılmaya davetlidir.

Kaynak: Dünya Ekonomik Forumu, Davos-Klosters, İsviçre, 17 Ocak 2024

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir