Dünya Emzirme Haftası vesilesiyle UNICEF-DSÖ ortak açıklaması

Dünya Emzirme Haftası vesilesiyle UNICEF-DSÖ ortak açıklaması

UNICEF İcra Direktörü Henrietta Fore ve DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus’un Dünya Emzirme Haftası vesilesiyle ortak açıklaması

NEW YORK/CENEVRE, 2 Ağustos 2021 – Bu yılın başında hükümetler, bağışçılar, sivil toplum ve özel sektör, Büyüme için Beslenme Eylem Yılı’nı başlatmak için biraraya geldiler. Eylem Yılı, dünyanın çocukların yetersiz beslenmesini ortadan kaldırmaya yönelik küresel taahhüdü ele alma biçimini dönüştürmek için tarihi bir fırsattır.

Emzirme, bu taahhüdü gerçekleştirmenin merkezinde yer alır.

Doğumun ilk bir saatinde emzirmeye başlanması, ardından altı ay boyunca sadece anne sütü ile beslenme ve iki yıla kadar veya daha fazla emzirmeye devam edilmesi, israf ve obezite de dâhil olmak üzere her türlü çocuk yetersiz beslenmesine karşı güçlü bir savunma hattı sunar. Emzirme aynı zamanda bebeklerin ilk aşısı olarak da işlev görür ve onları birçok yaygın çocukluk hastalığına karşı korur.

Son kırk yılda emzirme oranlarında ilerleme kaydedilmiş olsa da – dünya genelinde sadece anne sütüyle besleme yaygınlığında yüzde 50 artışla – COVID-19 pandemisi bu kazanımların kırılganlığını vurgulamaktadır.

Birçok ülkede pandemi, emzirme destek hizmetlerinde önemli aksamalara neden olurken, gıda güvensizliği ve yetersiz beslenme riskini de artırdı. Birkaç ülke, bebek maması üreticilerinin, emzirmenin COVID-19’u bulaştırabileceğine dair temelsiz korkuları harekete geçirerek ve ürünlerini emzirmeye daha güvenli bir alternatif olarak pazarlayarak bu riskleri artırdığını bildirdi.

Bu yılki Dünya Emzirme Haftası, “Emzirmeyi Korumak: Ortak Bir Sorumluluk” teması altında, anneler ve bebekler için emzirme dostu ortamlara öncelik vererek bu yılın başında verilen taahhütleri yeniden gözden geçirme zamanıdır.

  • Anneleri bebek maması endüstrisinin agresif pazarlama uygulamalarından korumak için oluşturulan Uluslararası Anne Sütü İkame Ürünlerinin Pazarlama Yasası’nın hükümetler, sağlık çalışanları ve endüstri tarafından tam olarak uygulanmasını sağlamak.
  • Sağlık çalışanlarının, Bebek Dostu Hastane Girişimi gibi küresel çabalar ve emzirme danışmanlığına ilişkin yönergeler dâhil olmak üzere, anneleri emzirmeye etkin bir şekilde desteklemek için ihtiyaç duydukları kaynaklara ve bilgilere sahip olmalarını sağlamak.
  • İşverenlerin kadınlara emzirmek için ihtiyaç duydukları zaman ve alana izin vermelerini sağlamak; daha uzun doğum iznine sahip ücretli ebeveyn izni dahil; işyerinde emzirmek için güvenli yerler; uygun fiyatlı ve kaliteli çocuk bakımına erişim; ve evrensel çocuk yardımları ve yeterli ücretler.

Eylül’deki BM Gıda Sistemleri Zirvesi ve Aralık’taki Büyüme için Tokyo Beslenme Zirvesi yaklaşırken, hükümetler, bağışçılar, sivil toplum ve özel sektörün tümü, küresel yetersiz beslenme kriziyle mücadele etmek için akıllı yatırımlar ve taahhütler yapma fırsatına sahip oluyorlar. Emzirmeyi teşvik etmek ve desteklemek, daha güçlü politikalar, programlar ve eylemler oluşturmak yoluyla işbirliği yapıyorlar.

Şimdi tutkularımızı-başarma hırsımızı düşürmenin zamanı değil. Şimdi yükselme ve başarmayı hedefleme zamanı. Büyüme için Beslenme Eylem Yılı’nı, her çocuğun besleyici, güvenli ve uygun fiyatlı gıda ve yeterli beslenme hakkının, emzirmeden başlayarak, yaşamın başlangıcından itibaren gerçekleştirilmesini sağlayarak başarılı kılmaya kararlıyız.

Bilgilendirme Notu:

Dünya Emzirme Haftası, anne sütüyle beslemenin tüm dünyada yaygınlaşması ve bebeklerin beslenmesinde gelişim sağlanması için 170 ülkede her yıl 1-7 Ağustos tarihlerinde kutlanmaktadır.

İlk kez 1992 yılında ‘Dünya Sağlık Örgütü’ ve ‘UNICEF’ tarafından ilan edilen bu haftanın amacı;  Tüm dünyada anne sütü ile beslenmeyi desteklemek ve yaygınlaştırmaktır. Anne sütü, yenidoğan bebeklerin ihtiyacı olan tüm besin öğelerini içermektedir. ‘Dünya Sağlık Örgütü’ ilk altı ayda sadece anne sütü ile iki yaşa kadar da tamamlayıcı beslenmeyle beraber anne sütünün alımını önermektedir

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir