Dünya Halk Sağlığı Kuruluşları Federasyonu (WFPHA)

Uluslararası bir sivil toplum hareketi olan ve Dünya Sağlık Örgütü ile birlikte yapılan, Dünya Halk Sağlığı Kongreleri, 1967 yılından kurulmuş olan Dünya Halk Sağlığı  kuruluşları Federasyonu (www.wfpha.org) öncülüğünde, 1975 yılından beri her üç yılda bir Federasyonuna üye ülkelerin ev sahipliğinde gerçekleştirilir. 1975-2017 yılları arasında 15 adet Dünya Halk Sağlığı Kongresi yapılmıştır.

Dünyanın dört bir yanından sağlık ve gelişim uzmanları Kongre’de fikirleri, deneyimleri ve araştırmaları paylaşmak için bir araya gelirler. Her Kongrenin bölgesi, WFPHA tarafından yürütülen bir teklif süreci ile belirlenir. Federasyon, Kongrelerin dünyanın farklı bölgeleri arasındaki yerini dolaştırmak için bilinçli bir çaba sarf eder. Böylece, belirli bir bölgedeki halk sağlığı profesyonelleri, WFPHA Kongresi’nde kendi bölgelerinde halk sağlığını vurgulama şansına sahip olurlar.

Dünya Halk Sağlığı Kongresi, Dünya Halk Sağlığı Kuruluşları Federasyonu’nun; Halk sağlığı profesyonellerini, araştırmacıları, politika belirleyicileri, akademisyenleri ve dünyanın dört bir yanından öğrencileri bir araya getirir.

WFPHA tarafından 1975-2017 yılları arasında gerçekleştirilen 13 adet Dünya Halk Sağlığı Kongresi gerçekleştirilmiştir. 16. Dünya Halk Sağlığı Kongresi, 12-17 Ekim 2020 tarihleri arasında İtalya’nın Roma kentinde yapılacaktır.


Dünya Halk Sağlığı Kongrelerinden 12.si, Kamu yararına çalışmalarda bulunan Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Derneğinin ev sahipliğinde ve T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde; 27 Nisan – 01 Mayıs 2009 tarihleri arasında İstanbul’da yapıldı. 12. Dünya Halk Sağlığı Kongresine 132 ülkeden 2380 kişi katılmış ve Kongre sonucunda 01 Mayıs 2009 tarihinde “İstanbul Halk Sağlığı Deklarasyonu” yayınlanmıştır.

İstanbul Halk Sağlığı Deklarasyonu

Istanbul Public Health Declaration

 

Kaynakça:

Dünya Halk Sağlığı Kuruluşları Federasyonu Deklarasyonları Dokümanı (Hazırlayan Bekir METİN, Mart 2009 Baskı)

Dünya Halk Sağlığı Kuruluşları Federasyonu Web sitesi

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir