Dünya Hepatit Günü’nde “Her Şey Karaciğer İçin”

Dünya Hepatit Günü’nde “Her Şey Karaciğer İçin”

Dünya Sağlık Örgütü ve Dünya Hepatit Birliği tarafından “Dünya Hepatit Günü” olarak belirlenen 28 Temmuz günü, bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de gün dolayısıyla düzenlenen etkinliklerle, kamuoyunun dikkati hepatit hastalıklarına çekilmesi amaçlanmaktadır.

Gilead Türkiye, Dünya Hepatit Günü’nde, karaciğer sağlığını iyileştirmeyi hedefleyen küresel bağış programı Gilead Her Şey Karaciğer İçin “ALL4LIVER 2023”’ü Türkiye’de de başlattığını açıkladı. 2030 yılına kadar viral hepatiti yok etmeyi hedefleyen bağış programına kâr amacı gütmeyen kuruluşlar, Gilead Bağış Portalı üzerinden başvurabilecek.

Viral hepatit, günümüzde hala küresel sağlık için önemli bir tehdit oluşturmaya devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü, 2017’de yayınladığı ilk küresel hepatit raporunda, 2015 yılında 1.34 milyon kişinin viral hepatit enfeksiyonuna bağlı sorunlardan hayatını kaybettiğini açıklamıştı. Buna bağlı olarak Dünya Sağlık Örgütü, viral hepatitin 2030 yılına kadar halk sağlığı tehdidi olarak ortadan kaldırılması çağrısında bulundu.

Gilead, ilk olarak 2021 yılında başlattığı Gilead ALL4LIVER bağış programıyla, Dünya Sağlık Örgütü’nün, 2030 yılına kadar hepatiti, halk sağlığı tehdidi olmaktan çıkartma hedefiyle gerçekleştirdiği çalışmaları hızlandırmayı amaçlıyor.  Bu kapsamda, ‘ihtiyaca odaklanarak sağlıklı toplumlar inşa etmek ve hep birlikte gelişmek’ teması ile tasarlanan küresel bağış programı ile viral hepatiti ortadan kaldırmaya odaklanan projeler desteklenecek.

Viral hepatit de dahil olmak üzere, karaciğer hastalıklarıyla mücadele eden bireylere yönelik tedaviler geliştiren Gilead, bu yılki bağış programı kapsamında; sağlık okuryazarlığının artırılması, test ve tedaviye erişimin iyileştirilmesi ve bölgesel sağlık politikalarında viral hepatit tedavisine öncelik veren projeleri destekleyerek viral hepatitin yok edilmesi amaçlanıyor.

Gilead Medikal Direktörü Dr. Serhan Sevgi

28 Temmuz Dünya Hepatit Günü’nde başlattıkları bağış kampanyasıyla ilgili Gilead Medikal Direktörü Dr. Serhan Sevgi, “Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan Türkiye Viral Hepatit Önleme ve Kontrol Programı çerçevesinde ülkemizde Viral Hepatitlere yönelik farkındalık, korunma, yüksek riski grupların taranması ve tedaviye erişim gibi konularda öncelikler belirlenmiş ve program yürürlüğe konmuştu. Gilead olarak Her Şey Karaciğer İçin “ALL4LIVER” programı ile tüm dünyada önemli bir sağlık sorunu olan viral hepatitlere çözüm bulma ve karaciğer hastalığı ile yaşayan herkese ülkemizde yürürlükte olan kontrol programı ile aynı doğrultuda daha sağlıklı bir gelecek sunmayı hedeflemekteyiz. Hep birlikte karaciğer sağlığında ilerleme kaydetmeyi ve 2030’da viral hepatiti ortadan kaldırma hedefini gerçeğe dönüştürmeyi amaçlıyoruz.” dedi. Dr. Serhan Sevgi, Gilead’ın 2007 yılından bu yana Türkiye’de yaşamı tehdit eden hastalıklara yönelik yenilikçi tedaviler sunduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Köklü mirasımızla sektör lideri olduğumuz hepatit alanında yerli üretimi önceliklendiriyor; toplumsal farkındalık yaratmak için çalışıyoruz. Bu çalışmalarımız neticesinde ilaca erişimin en kritik olduğu hastalıklardan biri olarak tanımlanan hepatitte yenilikçi ilaçlarımızı ülkemizde üretmeye başlamaktan dolayı gurur duyuyoruz. 2015 yılında hepatit B alanında klinik araştırmalar ve çalışmalar yürütmek üzere kurduğumuz 5 merkezin, 2023 yılı itibarıyla onkoloji, hematoloji ve HIV alanında araştırmalar yapan ve yürüten yeni merkezlerle birlikte 50’nin üzerine çıkması da ülkemiz adına büyük bir kazanım. 10 yıldır bilimsel fikirleri desteklemek amacıyla yürüttüğümüz Hayat Bulan Fikirler programımızla bugüne kadar HIV, hepatit B, hepatit C’yi de kapsayan alanlarda karşılıksız fon kapsamında 900 bin dolar tutarında destek sağladık. Gilead Türkiye olarak ülkemizdeki araştırmacıların ve sivil toplum kuruluşlarının yenilikçi fikirlerini hayata geçirmesine destek olmayı önemsiyoruz.”

ALL4LIVER Bağış Programı Hakkında

Gilead, viral hepatit ile mücadelede yerel toplulukları destekleyip güçlendirmek için tasarlanmış, iki yılda bir düzenlenen ALL4LIVER Bağış Programı’nı 2021 yılında başlattı. ALL4LIVER programı, DSÖ’nün viral hepatiti 2030 yılına kadar bir halk sağlığı tehdidi olarak ortadan kaldırma hedefine yönelik olarak yerel topluluklar tarafından başlatılan projeleri desteklemeyi amaçlıyor. Bu yılki program, sağlık okuryazarlığının artırılması, test ve tedaviye erişime yönelik tutumların iyileştirilmesi ve bölgedeki sağlık politikalarının gündeminde viral hepatitlere daha fazla öncelik verilmesini merkeze alan projeleri destekleyerek viral hepatitin eliminasyonu konularına odaklanıyor. Kâr amacı gütmeyen kuruluşlar, 30 Eylül 2023 tarihine kadar Gilead Bağış portalı üzerinden programa başvurabilir.

Gilead ALL4LIVER programı ve daha önce bağış almaya hak kazanan başvuru sahipleri hakkında daha fazla bilgiye www.gileadall4liver.com adresinden ulaşılabilir.

Gilead Hakkında

Gilead, henüz karşılanmamış tıbbi ihtiyaçlar alanında yenilikçi tedaviler keşfeden, geliştiren ve bunları hastaların kullanımına sunan araştırmaya dayalı bir biyofarmasötik ilaç şirketidir. Şirketin misyonu, tüm dünyada yaşamı tehdit eden hastalıklara yakalanmış hastaların bakımında gelişme sağlamaktır. Merkezi Foster City, Kaliforniya’da olan Gilead dünya genelinde 38 ülkede faaliyetlerini yürütmektedir. Gilead, 35 yıl ı aşkı süredir HIV/AIDS, hepatit B, hepatit C, enflamasyon, onkoloji ve sistemik mantar enfeksiyonları alanlarında yenilikçi tedaviler geliştirmeye odaklanarak bu hastalıkların yaşamı tehdit eden hastalıklar olmaktan çıkıp, yönetilebilir hastalıklara dönüştürülmesi yolundaki çabalara destek olmaktadır. Gilead, ilaca erişimin sınırlı veya olmadığı bölgeler de dahil olmak üzere, dünyanın her yerinde yaşamı tehdit eden hastalıklarla mücadele eden milyonlarca hastaya sunulan bakımı iyileştirmek için çalışmaktadır. Bu ülkelerle yürütülen ortak programlar sayesinde dünya genelinde 14 milyondan fazla kişinin Gilead’ın veya şirketin üretim ortaklarından birinin sağladığı tedaviye eriştiği tahmin edilmektedir. 

60 milyon dolarlık yerelleşme yatırımıyla portföyündeki en yeni Hepatit B tedavisini ve en yenilikçi HIV ilaçlarını Türkiye’de üretmeye başlayan Gilead, klinik çalışmalarla birlikte ülkemizde son 6 yılda 7.2 milyon dolar değerinde Ar-Ge desteği sağladı. Türkiye, yerel üretim yatırımlarıyla Almanya, Kanada ve İrlanda’dan sonra Gilead’ın yenilikçi tedavilerini ürettiği 4. üretim ülkesi oldu.

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir