Dünya Kan Bağışçıları Günü 2023

Dünya Kan Bağışçıları Günü 2023

Kan verin, plazma verin, hayatı paylaşın, sık sık paylaşın.

14 Haziran 2023’te kutlanan 2023 Dünya Kan Bağışçıları Günü kampanyasının sloganı “Kan ver, plazma ver, hayatı paylaş, sık sık paylaş.” Yaşam boyu transfüzyon desteğine ihtiyaç duyan hastalara odaklanır ve değerli kan veya plazma armağanı vererek her bir kişinin oynayabileceği rolün altını çizer.

Ayrıca, ihtiyacı olan tüm hastaların zamanında tedavi alabilmesi için dünyanın her yerinde her zaman bulunabilecek güvenli ve sürdürülebilir bir kan ve kan ürünleri tedariki oluşturmak için düzenli olarak kan veya plazma vermenin önemini vurgulamaktadır.

Hedefler şunlardır:

Kan bağışlayan kişileri kutlayın ve teşekkür edin ve daha fazla insanı yeni bağışçı olmaya teşvik edin;

Kan nakline bağımlı hastaların yaşam kalitesini dönüştürmek ve dünyanın tüm ülkelerinde güvenli bir kan tedariği oluşturmaya yardımcı olmak için sağlıklı insanları düzenli olarak, güvenli ve mümkün olduğunca sık kan bağışı yapmaya teşvik etmek;

Tüm popülasyonlar için güvenli kan ürünlerine evrensel erişimi sağlamada gönüllü, karşılıksız düzenli kan ve plazma bağışlarının kritik rollerini vurgulamak; Ve

Ulusal kan programlarına yatırım yapmak, bunları güçlendirmek ve sürdürmek için hükümetler ve kalkınma ortakları arasında ulusal, bölgesel ve küresel düzeylerde desteği seferber etmek.

Kan Bağışı için önemli mesajlar

 • Kan ihtiyacı evrenseldir, ancak kana erişim evrensel değildir. Düşük ve orta gelirli ülkelerde kan kıtlığı had safhadadır.
 • Bireylerin ve toplulukların güvenli ve kalite güvencesi olan kan ve kan ürünlerine erişimini sağlamak için tüm dünyada düzenli kan bağışlarına ihtiyaç vardır.
 • Her bir kan veya plazma bağışı hayat kurtaran değerli bir hediyedir; düzenli bağış, güvenli ve sürdürülebilir bir tedarik oluşturmanın anahtarıdır.
 • Nüfusun düzenli kan ve plazma bağışlarına geniş katılımı, herkesin ihtiyaç duyduğu anda kan ve plazma proteinlerine erişebilmesini sağlar.
 • Tüm kan ve plazma bağışçıları hastalar ve topluluklar için değerli bir koruma sağlar.
 • Kan ve plazma bağışçılarının güvenliğini ve esenliğini sağlamak kritik öneme sahiptir; düzenli bağış yapma taahhüdünün oluşturulmasına yardımcı olur.
 • Ömür boyu transfüzyon veya plazma protein tedavilerine ihtiyaç duyan insanlar adına kan ve plazma bağışçılarına özel teşekkürler. Sen verdiğin için yaşıyoruz. Teşekkür ederim!
 • Kan verin, plazma verin, hayatı paylaşın, sık sık paylaşın.

Kimler kan verebilir?

Çoğu insan sağlıklıysa kan verebilir. Kan bağışçısı olabilmek için yerine getirilmesi gereken bazı temel gereksinimler vardır. Aşağıda bazı temel uygunluk yönergeleri verilmiştir:

Yaş

18 ile 65 yaşları arasındaysanız.

 • Bazı ülkelerde ulusal mevzuat, gerekli fiziksel ve hematolojik kriterleri karşılamaları ve uygun onayın alınması koşuluyla 16-17 yaşındakilerin bağış yapmasına izin vermektedir.
 • Bazı ülkelerde sorumlu hekimin takdirine bağlı olarak 65 yaş üstü düzenli bağışçılar kabul edilebilir. Bazı ülkelerde üst yaş sınırı 60’tır.

Ağırlık

En az 50 kg ağırlığındaysanız.

 • Bazı ülkelerde, tam kan bağışı bağışçılarının 350 ml ± %10 bağış yapabilmesi için en az 45 kg olması gerekir.

Sağlık     

Bağış yaptığınız sırada sağlıklı olmalısınız.

Nezle, grip, boğaz ağrısı, uçuk, mide böceği veya başka bir enfeksiyonunuz varsa bağış yapamazsınız.

Yakın zamanda dövme veya piercing yaptırdıysanız, işlem tarihinden itibaren 6 ay boyunca bağışta bulunamazsınız. Piercing, yetkili bir sağlık uzmanı tarafından yapıldıysa ve herhangi bir iltihap tamamen geçtiyse, 12 saat sonra kan bağışında bulunabilirsiniz.

Küçük bir işlem için diş hekimine gittiyseniz, bağışta bulunmadan önce 24 saat beklemeniz gerekir; büyük işler için bir ay bekleyin.

Kan bağışı yapmamalısınız Kan bağışı için gereken minimum hemoglobin düzeyini karşılamıyorsanız:

 • Bağış yerinde bir test uygulanacaktır. Birçok ülkede eşik olarak hemoglobin düzeyi kadınlar için 12.0 g/dl’den ve erkekler için 13.0 g/dl’den az olmamalıdır.

Seyahat

Sıtma, dang humması ve Zika virüsü enfeksiyonları gibi sivrisinek kaynaklı enfeksiyonların endemik olduğu bölgelere seyahat, geçici bir ertelemeye neden olabilir.

Birçok ülke ayrıca, kan transfüzyonu yoluyla Creutzfeldt-Jakob Hastalığı (vCJD) varyantını bulaştırma riskini azaltmak için bir önlem olarak, belirli ülke veya bölgelerde tanımlanmış kümülatif maruz kalma süreleri boyunca seyahat veya ikamet geçmişi olan kan bağışçılarını erteleme politikasını uygulamıştır.

Davranışlar

Kan vermemelisiniz:

 • Son 12 ayda “riskli” cinsel aktivitede bulunduysanız
 • Aşağıdaki davranışlara sahip kişiler kalıcı olarak kan veremezler:
 • Hiç HIV (AIDS virüsü) için pozitif bir test yaptırdınız mı?
 • Hiç eğlence amaçlı uyuşturucu enjekte ettiniz mi?

Ulusal kan bağışçısı seçim yönergelerinde daha fazla davranış uygunluğu kriteri vardır. Kriterler farklı ülkelerde farklı olabilir.

Hamilelik ve emzirme

Gebeliği takiben erteleme süresi gebeliğin süresi kadar aylarca sürmelidir.

Emzirme döneminde kan bağışı yapılması önerilmez. Doğumdan sonra, erteleme süresi en az 9 aydır (hamilelikte olduğu gibi) ve bebeğiniz önemli ölçüde sütten kesildikten sonraki 3 aya kadardır (yani, bebekler beslenmesinin çoğunu katı yiyeceklerden veya biberonla beslemeden alıncaya kadar).

Bağış yapmaya uygunluk hakkında daha fazla bilgi

Kişiler belirli ülkelerde kan servisinde kan bağışında bulunduğunda ulusal uygunluk yönergelerine uyulmalıdır. Herhangi bir sağlık durumunun, ilaçların, mesleklerin veya seyahat geçmişinizin kan verme yeteneğinizi etkileyip etkilemediğini öğrenmek için lütfen ulusal/yerel kan hizmetlerinde ayrıntılı bilgi arayın.

Haber Bekir Metin

Kaynak:

Dünya Sağlık Örgütü, Cenevre, 13 Haziran 2023

https://www.who.int/campaigns/world-blood-donor-day/2023

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir