Dünya Liderleri, Covid-19’a karşı mücadelede birleşiyor!

Dünya Liderleri, Covid-19’a karşı mücadelede birleşiyor!

Covid-19 salgının küresel ekonomiye zarar verdiği ve sağlık hizmetlerinde onlarca yıllık ilerlemeyi durdurma noktasına getirdiği ve hizmetlerde gerilemeye neden olduğu görülmektedir.

“Sağlık: Siyasi Bir Seçim – Şimdi Harekete Geçin,” Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ile işbirliği içinde üretilen bir dizi başlığın en sonuncusu. Kilit aktörleri pandemiye ve diğer yakın ve uzun vadeli tehditlere yanıtlarında birleşmeye çağırmaktadır.

Health: A Political Choice – Act Now, Together

Bu konuda hazırlanan yayın, Birleşmiş Milletlerin kuruluşunun 75. Yılı kutlamalarına denk düşecek şekilde, 25-27 Ekim 2020 tarihleri arasında sanal ortamda gerçekleşecek “Dünya Sağlık Zirvesi” tüm Dünya tarafından ücretsiz görüntülenebilir bir programla etkileşimli bir konferans olarak kamuoyuna açılacaktır.

Covid-19 salgını, benzeri görülmemiş bir küresel aksaklık ve zorluklar getirdi. Evrensel sağlık kapsamındaki mevcut boşlukları vurguladı ve genişletti ve fiyat etiketi olmadan herkes için yüksek kaliteli temel sağlık hizmetlerine olan acil ihtiyacı ortaya çıkardı.

“Sağlık: Siyasi Bir Seçim – Şimdi Harekete Geçin”, Birlikte dünya liderlerini Covid-19 salgını ve halk sağlığına ve küresel ekonomiye yönelik diğer yakın ve uzun vadeli tehditlere yanıtlarında birleşmeye çağırıyor. DSÖ ile işbirliği içinde üretilen bir dizi başlığın en sonuncusudur ve bunlardan ilki – “Sağlık: Siyasi Bir Seçim-Evrensel Sağlık Kapsamı” olarak adlandırılmıştır.

Bu yılın prestijli yazar kadrosunda BM Genel Sekreter Yardımcısı Amina J. Mohammed, DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus ve Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa yer alıyor.

Yayın beş temel alana odaklanıyor:

  1. Yeni bir sosyal sözleşme ve herkes için ilerleme arayışı ile tanımlanan kapsayıcı ekonomi,
  2. Sağlıklı bir yaşam için temel gereksinimler,
  3. Adil yatırımlar ve Evrensel Sağlık Sigortasını gerçeğe dönüştürmek,
  4. Dijital çağda sağlık ve teknoloji insan hakları gündemini yeniden şekillendirmeye nasıl yardımcı olabilir?
  5. Küresel sağlığa uzun vadeli bakış

Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Sağlık’ın, siyasi ve ekonomik bir seçim olduğu daha önce bu dönem kadar net olmamıştı. Son 20 yılda, ülkeler terörist saldırılara karşı büyük yatırımlar yapmışlardı, ancak koronavirüsün bu yılki saldırısına hazırlıksız yakalandık. Covid-19 salgınında görüldü ki terörden çok daha ölümcül, yıkıcı ve maliyetli bir durum ortaya çıkmıştı.

“Bu son salgın olmayacak. Ama bir sonraki geldiğinde, dünya hazır olmalı. Bu nedenle, her ülkenin daha iyi inşa etme taahhüdünün bir kısmı, daha sağlıklı ve daha güvenli bir geleceğe yatırım olarak halk sağlığına yönelik olmalıdır.”

Videoyu buradan indirebilirsiniz https://we.tl/t-tSP8H2o0mS

Health: A Political Choice – Act Now, Together, Dünya Sağlık Örgütü ile işbirliği içinde hazırlanan Küresel Yönetişim Projesi’nin resmi bir yayınıdır.

Sağlığı Görüntüleyin: Politik Bir Seçim – Şimdi Harekete Geçin, Birlikte çevrimiçi  https://bit.ly/HAPC2020

Kaynakça:

DSÖ Cenevre Merkezi Medya-İletişim

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir