Dünya Liderlerinin Elazığ Depremi dolayısıyla yayınladıkları mesajları

Dünya Liderlerinin Elazığ Depremi dolayısıyla yayınladıkları mesajları

Elazığ Depremi üzerinden 3 gün geçti (27.01.2020)

Elazığ ve Malatya’da, 24 Ocak 2020 Cuma akşamı saat tam 20.55’te meydana gelen ve merkezi Elazığ Sivrice olan 6.8 şiddetindeki depremle sarsıldı.

AFAD yetkililerinin yaptığı son açıklama (27 Ocak saat 12.00 itibariyle) ile Elazığ ve Malatya’da 1287 ağır hasarlı bina tespit etti. Hastanelere başvuran 1607 vatandaştan 1516’sı taburcu edildi. 45 kişi enkaz altından sağ kurtarılırken, ölü sayısı 41 (Elazığ’da 37 ve Malatya’da 4 kişi yaşamını kaybetti) ayrıca, 398 adet artçı deprem meydana geldiği,   açıklandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un bugün (27.1.2020) yaptığı açıklamada; “Elazığ merkez, Sivrice ve Maden’de 50 yıkık binamız mevcut. 308 ağır hasarlı, 150 de orta hasarlı binamız mevcut. Bu binalarımızdan 22 tanesi acil yıkılacak binalardan oluşuyor” dedi.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, depremde yaralanan ve tedavi görenlerle ilgili şunları söyledi: Toplam 1607 vatandaşımız hastanelere müracaat etti. Hastanelerde tedavileri devam eden 86 vatandaşımız var. 18 vatandaşımızın yoğun bakımda tedavilerine devam ediliyor. Durumu ağır olan vatandaşımız bulunmuyor.

Dünya Liderlerinden Elazığ depremi dolayısıyla başsağlığı mesajları

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Elazığ’da meydana gelen depremde hayatını kaybedenlerin, can ve mal kayıplarından derin üzüntü duyduğunu belirterek, Birleşmiş Milletlerin Türkiye ile dayanışma içinde olduğunu ve destek teklifinde bulunduğunu ifade etti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü ve Avrupa Bölge Ofisi Direktörü ile Türkiye Temsilciliği, Elazığ’da 24 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen 6.8 şiddetindeki deprem sonucu yaşamını kaybedenlere başsağlığı dilediler, can ve mal kayıplarından dolayı derin üzüntü duyduklarını belirterek, dayanışma ve destek tekliflerini bildirdiler. Ayrıca, Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile hızlı bir şekilde koordine olan DSÖ Türkiye Ülke Ofisi yetkilileri ilgili uzmanların Elazığ’a sevk edilmesi ve bölgedeki ihtiyaçların belirlenmesi için harekete geçti ve uzmanlarını depremin ilk günü sahaya gönderdi.

UNİCEF Türkiye Temsilciği, “Elazığ Depreminde sevdiklerini ve yakınlarını kaybeden ailelere en içten taziyelerimizi sunuyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Herhangi bir yardıma ihtiyaç duyulması halinde ortaklarımız AFAD ve Kızılay’ın çabalarını desteklemeye hazır olduğumuzu bildiririz” dedi.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, depreme ilişkin sosyal medya hesabı Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Düşüncelerimiz Türk halkı, kurbanların aileleri, yaralılar ve zarar görenler ile. Yakından takip ediyoruz. Türk halkı ile tam dayanışma içerisindeyiz.” ifadelerini kullandı. AB Komisyonunun Kriz Yönetiminden Sorumlu Üyesi Janez Lenarcic ise “Can kayıplarından dolayı üzgünüm ve umarım sayı artmaz. Acil Müdahale Koordinasyon Merkezi (ERCC) durumu yakından izliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonundan, depreme ilişkin sosyal medya hesabı Twitter’dan yapılan açıklamada, “AB Türkiye Delegasyonu olarak bugün gerçekleşen depremden etkilenen herkese geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Depremde yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diliyoruz. AB, Türkiye’nin yanındadır.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de temaslarda bulunan Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor ise Twitter hesabından, “Az önce Türkiye’den döndüm ve depremi öğrendim. (Depremden) etkilenen aileler ve kentlerle tam dayanışma ve sempati içerisindeyim. İlgili kurumlara başarılar diliyorum.” sözleriyle dayanışma mesajı verdi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Elazığ’daki yıkıcı depremin (24 Ocak 2020) çok sayıda can kaybına ve yıkıma neden olmasına son derece üzüldüğünü belirten Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yolladığı mektupta acil şifa dileklerini iletti. Mektubunda “Sayın Cumhurbaşkanı, Sevgili kardeşim. Bu, zor zamanda her türlü yardımı sağlamaya hazır olduğumuz belirtmek isterim. Hayatını kaybedenlerin ailelerine, yakınlarına ve Türk halkına, kendi ve Azerbaycan halkı adına taziye dileklerini iletiyor, yaralılara acil şifa diliyorum. Allah rahmet etsin” ifadeleri yer aldı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderdiği taziye mesajında, “İnsanların hayatlarından koparıldığını, birçoğunun evlerini kaybettiğini ve bütün vilayetin bu doğal felaketten etkilendiğini aktaran Merkel, “Alman hükümeti adında size taziye dileklerimi ve aynı zamanda aktif destek vermeye hazır olduğumuzu ifade ediyorum.” ifadelerini kullandı. Merkel, yarılara acil şifalar, hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı da deprem nedeniyle hayatını kaybedenler için başsağlığı mesajı yayımladı.  Bakanlığın Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Korkunç depremin ardından düşüncemiz Türkiye’deki dostlarımız ve müttefiklerimizle. Bu trajedide sevdiklerini kaybeden herkese başsağlığı diliyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Arnavutluk Dışişleri Bakan Vekili Gent Cakaj, “Elazığ’daki depremden dolayı derin endişe duyduk. Bu zor zamanlarda depremden etkilenen Türk kardeşlerimizin yanındayız. Dualarımız Türkiye ile.” ifadelerini kullandı. Ayrıca, Arnavutluk Savunma Bakanı Olta Xhaçka ise sosyal medyadaki paylaşımında, söz konusu trajik zamanda aklen ve kalben Türk halkının yanında olduklarını vurguladı.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Boşnak üyesi Sefik Dzaferovic, Sivrice’de meydana gelen deprem nedeniyle Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a taziye mesajı gönderdi.

Endonezya Dışişleri Bakanı Retno Marsudi, “Dualarımız bu zor durumda kurbanlar ve aileleri ile birlikte. Allah herkesi korusun.” mesajını Twitter hesabından paylaştı.

Estonya Dışişleri Bakanı Urmas Reinsalu, “Korkunç depremde sevdiklerini kaybeden herkese başsağlığı diliyorum. Bu zor zamanda Türk halkıyla beraberiz.” mesajını Twitter üzerinden iletti.

Finlandiya Dışişleri Bakanlığı da Twitter hesabından Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto’nun taziye mesajını paylaştı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Elazığ’da meydana gelen deprem nedeniyle destek mesajı yayımladı. Fransa Cumhurbaşkanı, “Düşüncelerim hayatını kaybedenler ve yakınlarıyla. Dayanışma içindeyiz ve destek vermeye hazırız.” ifadelerini kullandı.

Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili, Elazığ’da meydana gelen deprem nedeniyle taziye mesajı yayımladı.  Zurabişvili, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Türkiye’deki deprem korkunç bir trajedidir. Gürcistan bu zor dönemde Türk halkının yanında duruyor.” ifadelerini kullandı.

Irak Dışişleri Bakanı Muhammed Ali el-Hakim’in mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu’nu telefonla arayarak başsağlığı dilediği belirtildi. Irak’ın, Türkiye hükümetinin ve halkının acılarını paylaştığı aktarıldı.

Gazze’deki Hamas Hareketinden yapılan açıklamaya göre, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yolladığı mesajında depremde ölenler için Allah’tan rahmet, yaralananlar için acil şifa dileklerini iletti. Heniyye’nin, Türkiye’nin her türlü kötülükten korunması, istikrar ve güvenlik içinde olması için dua ettiği kaydedildi.

İtalya Dışişleri Bakanlığının Twitter hesabından yapılan paylaşımda, Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio’nun dün akşam Elazığ ve Malatya’da yaşanan deprem sonrasında Türk mevkidaşına, İtalya’nın taziyelerini ve desteğini belirttiği kaydedildi.

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, Twitter’dan paylaştığı mesajında, “Türkiye’yi vuran deprem hakkında trajik haberler. Etkilenen herkese en derin taziyelerimizi yolluyoruz.” ifadesini kullandı.

İspanya Dışişleri Bakanı Arancha Gonzalez, ayrıca sosyal medyadan “İspanya, deprem kurbanlarının aileleri ve arkadaşlarıyla yas tutuyor.” paylaşımında bulundu.

İsrail Dışişleri Bakanı Sözcüsü Lior Haiat, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Türk halkına başsağlığı dileklerini ilettiğini belirtti. Haiat, depremde yaralananların da en kısa zamanda iyileşmesini umduklarını kaydetti. Lior Haiat’ın mesajı, İsrail Dışişleri Bakanlığının Twitter sayfasında da paylaşıldı.

İran’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Farazmand, Twitter hesabından, “Dost ve kardeş Türkiye devlet ve halkına, özellikle Elazığ’daki kardeşlerimize başsağlığı diliyoruz. Yüce Allah’tan hayatlarını kaybedenlere rahmet ve aileleri için de sabır, yaralananlara da acil şifalar diliyoruz.” paylaşımında bulundu.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Elazığ’da meydana gelen depreme ilişkin taziye mesajı yayımladı. Başbakan Trudeau, sosyal medya platformu Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Türkiye’den yıkıcı haberler geldiğini” belirterek, “Kalplerimiz bugünkü depremde yaralanan veya sevdiklerini kaybeden herkesle beraber. Sizler bu gece dualarımızdasınız.” ifadelerini kullandı.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, mesajında, böyle bir zor zamanda acıları paylaştığını belirterek, “Tüm Kazakistanlılar ve kendi adıma kardeş Türk halkına başsağlığı diliyorum.” ifadesine yer verdi. Kazakistan’ın Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ise Türk halkının acılarını paylaştığını vurgulayarak, “Hayatını kaybedenlerin aile ve yakınlarına ve Türk halkına başsağlığı, yaralılara acil şifalar ve ailelerine kavuşmalarını diliyorum.” ifadesini kullandı.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Elazığ’da meydana gelen deprem dolayısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a başsağlığı mesajlarını iletti. Ceenbekov, Elazığ’da meydana gelen deprem sonucu can kaybının olduğunu derin üzüntü ile öğrendiğini belirterek, “Kırgızistan halkı adına ve kendi adıma size ve Türkiye halkına en derin başsağlığı diliyorum. Kurbanların ailelerinin acılarını paylaşıyorum. Yaralılara acil şifa diliyorum.” ifadelerine yer verildi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Başbakanı Ersin Tatar ve Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Elazığ’da meydana gelen deprem nedeniyle Türk halkına taziyelerini bildirdiler ve Türkiye’nin yanında olduklarını ilettiler

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı gönderdiği mesajla; “Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkenizde meydana gelen trajik deprem haberini büyük bir üzüntü ile öğrendiğimi ifade etmek istiyorum. Dualarımızla Türk halkının yanındayız. Size, Türk halkına ve özellikle depremde yaşamlarını yitirenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyorum” dedi.

Kosova Cumhurbaşkanı Thaçi ve Birinci Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Behgjet Pacolli, Elazığ’da meydana gelen depremde can kaybının olmaması temennisinde bulunarak, depremden etkilenen bölgelerde yardım sunmaya hazır olduklarını ifade etti.

Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, “Türkiye’deki depremde hayatını kaybedenlerin aileleri ve yakınlarını derin başsağlığı diliyorum. Türkiye ve Türk halkıyla dayanışma içindeyiz.” ifadelerini kullandı. Ayrıca, Kuzey Makedonya Başbakanı Oliver Spasovski de, Türkiye ve Türk halkına güçlü desteklerini sunarak,  “(Depremde) Hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diliyorum. Bölgedeki tüm vatandaşlar için dua ediyoruz. Yardım etmeye hazırız.”

Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics ise Twitter’dan yaptığı paylaşımda, depremde hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara ise acil şifalar diledi.

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Dışişleri Bakanı Muhammed Tahir Siyala, mesajında, mevkidaşı Mevlut Çavuşoğlu’na, hayatını kaybedenlerin ailelerine ve Türk halkına içten taziyelerini sunarak, şu ifadeyi kullandı: “Yüce ve Aziz Mevla’dan hayatını kaybedenleri engin rahmetiyle kuşatmasını, yaralılara acil şifalar vermesini dilerim. Bu fırsattan istifade ederek, zatıâlinize sağlık ve mutluluk, dost Türk halkına daha fazla ilerleme ve bolluk dileklerimi sunarım. İçten takdir ve saygılarımı kabul buyurunuz.”

Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius, Twitter’dan paylaştığı taziye mesajında, “Bu zor zamanda Türk halkıyla güçlü dayanışmamı ifade ediyorum.” ifadesini kullandı.

Macaristan Ulusal Meclis Başkanı Laszlo Köver, Elazığ’daki deprem nedeniyle TBMM Başkanı Mustafa Şentop’a taziye mesajı gönderdi.

Malezya Başbakan Yardımcısı Wan Azizah Wan İsmail, yayımladığı açıklamasında 24.01.2020 tarihinde Elazığ’da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremden ötürü derin üzüntülerini belirterek, “Malezya halkı, bu zor zamanında Türkiye halkının yanındadır ve her türlü yardımı yapmaya hazırdır.” ifadesini kullandı.

Meksika Hükümeti ile Bolivya, Ekvador, Kolombiya, Peru ve Şili’nin oluşturduğu AND Parlamentosu, depremde hayatını kaybedenler için Türkiye’ye taziye mesajı iletti.

Meksika Dışişleri Bakanlığının Twitter hesabından yapılan paylaşımda “Meksika hükümeti, depremde hayatını kaybedenler için Türk halkı ve hükümetine başsağlığı diliyor, Afetzedelerle dayanışma içinde olduğunu vurguluyor.” ifadeleri kullanıldı.

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon da Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, depremle ilgili büyük üzüntü duyduğunu kaydetti. “Moldova halkı adına, deprem esnasında hayatını kaybedenlerin ailelerine bu zor anlarda başsağlığı mesajını iletiyorum.” ifadelerini kullandı.

Pakistan Başbakanı İmran Han, deprem nedeniyle başsağlığı ve geçmiş olsun mesajı yayımladı. Han, Pakistan’ın Türkiye’ye her türlü desteği vereceğini belirterek, “Türkiye’de yaşanan depremde çok sayıda can kaybı yaşanması ve yaralı haberlerinden dolayı üzüntü içindeyiz. Dualarımız kardeş Türkiye halkı ve hükümetiyledir. Pakistan her zaman onların yanındadır ve böyle bir zamanda her türlü desteği vermeye hazırdır.” ifadesini kullandı.

Romanya Dışişleri Bakanı Bogdan Aurescu, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, can kayıplarından duyduğu derin üzüntüyü dile getirerek, başsağlığı dileklerini sundu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Elazığ’daki deprem nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a taziye mesajı gönderdi. Putin, Erdoğan’a, gönderdiği telgrafla Elazığ’daki depremde hayatını kaybedenler ve büyük çaplı yıkımlar nedeniyle başsağlığı diledi.

Somali Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Ahmed İsa Avad, Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu’nu telefonla arayarak, “Hayatını kaybedenlere başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Dualarımız zor günlerde her zaman Somali halkının yanında olan Türk halkına.” şeklinde konuştu.

Slovenya Dışişleri Bakanı Miro Cerar ve Paraguay Dışişleri Bakanı Antonio Rivas Palacios da sosyal medya hesapları üzerinden Türkiye’ye başsağlığı diledi.

Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safadi ve Nepal Dışişleri Bakanı Pradeep Gyawali de sosyal medya üzerinden Türkiye’ye taziyelerini sundu ve dayanışma mesajını paylaştı.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliğinden de depreme ilişkin Twitter’dan yayımlanan mesajda, “Elazığ merkezli depremden etkilenen herkese geçmiş olsun. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, depremin ardından Twitter hesabından paylaştığı mesajında, “Türkiye’yi vuran yıkıcı depremin ardından Başkan Erdoğan ve Türk halkı ile canı gönülden dayanışma içindeyiz. Arama ve kurtarma ekiplerimiz yardım etmeye hazır.” ifadelerini kullandı. Ayrıca, Dışişleri Bakanı Dendias, Türk mevkidaşı Çavuşoğlu’na depremle ilgili geçmiş olsun dileklerini ileterek yardıma hazır olduklarını bildirdi.

 

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir