Dünya Sağlık Örgütü, 28 Temmuz’u Dünya Hepatit Günü olarak belirledi.

Dünya Sağlık Örgütü, 28 Temmuz’u Dünya Hepatit Günü olarak belirledi.

Bu hastalığa sahip olanların çoğunun haberi yok

Dünya Sağlık Örgütü, 28 Temmuz’u Dünya Hepatit Günü olarak belirledi. Hepatit, karaciğer hastalıklarının en önemli nedeni. Belirti vermiyor, geç dönemde ortaya çıkıyor ve milyonlarca kişide kronikleşerek ölüme neden oluyor. Oysa önlem almak da tedavisi de mümkün. CNN TÜRK Muhabiri Cansel Kiraz, detayları Türk Karaciğer Vakfı Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çakaloğlu ile konuştu.

325 Milyonun Yüzde 80’i Farkında Değil

Hepatit, uzun yıllar sessizce ilerliyor, siroz hatta karaciğer kanseri ile ortaya çıkıyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, dünyada 325 milyon hepatit B ve hepatit C’li hasta var. Fakat hastaların yüzde 80’i virüsün varlığından habersiz. CNN TÜRK’e konuşan Türk Karaciğer Vakfı Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çakaloğlu, “Türkiye’de de 2,5 milyon kişi habersiz yaşıyor. Nasıl tanı koyabiliriz? Hepatit B ve C enfeksiyonu kapan kişide hastalığın sarılıkla, yani bizim hekime gitmemize neden olan belirtiyle ortaya çıkması 5’te 1 ihtimal. Bir insanın kendisinde hepatit B ve C’nin olup olmadığını anlaması için yaptırması gereken şey, bir kere benim hepatit testlerimi yapın doktor bey doktor hanım diyecek. Böylece testler yapıldığı zaman hepatit geçirmiş mi geçirmemiş mi ortaya çıkacak” dedi.

Hepatit B’nin En Etkili Yolu Aşı

Sosyal güvence altına alınan ilaçlarla hepatit C, yüzde yüze yakın oranda tedavi edilebiliyor. Hepatit B’den korunmanın da en etkili yolu aşı. Onun da tedavisi mümkün. Dünya Sağlık Örgütü’nün hedefi ise 2030 yılına kadar bu hastalığı ortadan kaldırmak. Prof. Dr. Yılmaz Çakaloğlu, “Kişilerin en az yüzde 90’ına tanı konulması, tanı konulanların yüzde 80’inin tedavi edilmesi, hepatit B ve C’ye bağlı ölümlerin yüzde 65 oranında engellenmesini gerçekleştirebilirsek, 7 milyon insan hayatta kalacak demektir” şeklinde konuştu.

“Enfeksiyonlu Kişiler Tehdit Değil”

Türk Karaciğer Vakfı Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çakaloğlu, hepatitli hastalara yaklaşım konusuna da dikkat çekti ve şunları söyledi:

Hepatit B veya C enfeksiyonu olan kişiler hiçbir şekilde diğer kişiler için bir tehdit değildir. Bu kişilere iki önerimiz var bizim. Diş fırçası, tırnak makası gibi delici, kesici eşyaları başkaları ile paylaşmamaları. Bir arada yaşamak sarılıp yanaktan öpmekle bulaşması mümkün değildir.

Kaynakça:

Dünya Hepatit Günü (CNN TÜRK, 27.7.2019)

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir