Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Toplantısı Kopenhag’da 16 Eylül 2019 tarihinde başlayacak.

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Toplantısı Kopenhag’da 16 Eylül 2019 tarihinde başlayacak.

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Toplantısı, 16 Eylül 2019 Pazartesi günü, ”Halk Sağlığındaki Gelişmelerin” gözden geçirilmesiyle açılacak.

DSÖ Avrupa Bölgesine üye 53 Üye Devletinin sağlık bakanları ve üst düzey temsilcileri, paydaş ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte katılacağı DSÖ Avrupa Bölge Komitesi’nin 69. Toplantısı (RC69) 16-19 Eylül 2019 tarihleri arasında bir araya gelecekler.

Danimarka’nın Kopenhag kentinde gerçekleşecek RC69; Delegelere halk sağlığı kazanımlarını ve 2020 Avrupa Sağlık Politika Çerçevesinin, DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Dr. Zsuzsanna Jakab’ın 10 yıllık görev süresi boyunca Bölge genelinde nasıl ilerleme kaydettiğini ortaya koyacaktır.

Sağlıkta eşitlik, sağlık okuryazarlığı ve örgütsel ve teknolojik yeniliklerle temel sağlık hizmetlerinin hızlandırılması gibi öncelikli sağlık konuları da gündemde olacak. Ayrıca, bu yılki oturumda yeni DSÖ Avrupa Bölge Direktörünün seçilmesi de yer alacak.

Danimarka Kraliyet Prensesi Mary Elizabeth’in açılış konuşması (16 Eylül 2019, Kopenhag)

Toplantının Açılış konuşmalarını;

  • DSÖ Avrupa Bölgesi Bölge Direktörü Dr. Zsuzsanna Jakab (16 Eylül 2019 Pazartesi)
  • DSÖ Avrupa Bölge Toplantısı Hamisi olan Danimarka Kraliyet Prensesi Mary Elizabeth’in açılış konuşması (16 Eylül 2019 Pazartesi)
  • Gapminder Vakfı’nın Başkanı Ola Rosling’in açılış konuşması: “Gerçeğe Dayalı Bir Dünya Görüşü İçin” (16 Eylül Pazartesi)
  • DSÖ Genel Müdürü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus’un Konuşması (17 Eylül 2019, Salı)
  • Avrupa Komisyonu, Sağlık ve Gıda Güvenliği Genel Müdürü Anne Bucher tarafından yapılan açılış konuşması (18 Eylül 2019, Çarşamba)

Yeni DSÖ Avrupa Bölge Direktörünün Seçimi

DSÖ Avrupa Bölge Direktörü, RC69’da 17 Eylül 2019’daki özel bir toplantıda gizli oyla seçilecektir. Bölge Direktörü seçimi, Bölge Üyesi Ülkeler tarafından önerilen aday listesinden (6 adaydan biri de Türkiye’nin gösterdiği aday Dr. Nedret Emiroğlu’dur) seçilecektir. Seçilecek olan Avrupa Bölge Direktörü 5 yıllık bir süre görev yapacak.

DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Adayı (6 adaydan biri Dr. Nedret EMİROĞLU)

Dr. Nedret Emiroğlu’nun DSÖ Avrupa Bölge Direktörlüğüne Yolculuğu.

 

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir