Dünya Sağlık Örgütü: Covid-19 en büyük salgın değil, daha şiddetlisine karşı hazırlıklı olmalıyız.

Dünya Sağlık Örgütü: Covid-19 en büyük salgın değil, daha şiddetlisine karşı hazırlıklı olmalıyız.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dünyanın gelecekte koronavirüs salgınından daha da büyük bir salgınla karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulundu.

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, DSÖ’nün İsviçre’nin Cenevre kentindeki merkezinde video konferans yöntemiyle 2020’nin son basın toplantısını 29 Aralık 2020 tarihinde düzenledi.

Ghebreyesus geçen yıl bu hafta DSÖ’nün Vuhan’da yayımlanan bir bülten aracılığıyla şehirde “nedeni bilinmeyen zatürre” vakalarını öğrenmesinden bu yana bir yıl geçtiğini söyledi.

Covid-19 salgınında örgütün politikalarını savunan Ghebreyesus, “Küresel dayanışma oluşturmak için dünyanın dört bir yanından binlerce muhteşem bilim insanıyla çalıştık. Her gün yeni bir şeyler öğreniyoruz. Bazen iyi, bazen zorlayıcı, bazen tam anlamıyla şaşırtıcı ama hepsi faydalı.” dedi.

“Covid-19 en büyük salgın değil”

Basın toplantısında soruları cevaplayan DSÖ Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan, günümüz dünyasının bilim ve aşılar konusunda ileri bir safhada olduğunu vurguladı.

Ryan, Covid-19 salgınının şiddetli olduğunu ve küresel çapta hızla yayıldığını belirterek “Muhakkak ki bu salgın en büyük olanı değil. Bu virüs çok bulaşıcı, insanları öldürüyor ve pek çok kişiyi sevdiklerinden mahrum ediyor.” ifadelerini kullandı.

Covid-19 vaka sayısının dikkate alındığında salgındaki ölüm oranlarının ortaya çıkan diğer hastalıklara kıyasla düşük olduğunu vurgulayan Ryan, “Bu bir uyarı alarmıdır. Gelecekte daha da şiddetli olabilecek bir şeye karşı hazırlanmalıyız.” uyarısında bulundu.

DSÖ Genel Direktörü Tedros: Covid-19 pandemisi yaşanılacak krizlerin sonuncusu olmayacak.

DSÖ Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, 27 Aralık 2020 Pazar günü ilki düzenlenen Uluslararası Salgına Hazırlık Günü münasebetiyle bir video yayınlayan Tedros, “Tarih bize bunun son salgın olmadığını ve salgınların hayatın bir gerçeği olduğunu söylüyor” dedi.

DSÖ Genel Direktörü, hükümetler ve toplum tarafından desteklenen halk sağlığına daha iyi yatırımın “çocuklarımızın ve onların çocuklarının daha güvenli, daha dirençli ve daha sürdürülebilir bir dünya miras almasını sağlayabileceğini” söyledi.

“Herkes pandemiden ders çıkarmalı”

Yeni koronavirüsün son on iki ayda toplumsal ve ekonomik olarak dünyayı “alt üst ettiğini” söyleyen Tedros, bununla birlikte pandeminin bir “sürpriz” olmadığının altını çizerek dünyanın hazırlıksızlığına ilişkin yıllar boyunca çok sayıda uyarı yayınladıklarını belirtti.

“Pandeminin bize verdiği dersleri çok iyi öğrenmemiz gerek diyen DSÖ Genel Direktörü, bu derslerin sadece sağlık sektörünü değil “tüm devlet ve tüm toplumun hazırlık kapasitelerine yapılan yatırımı da içerdiğini söyledi.

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir