Dünya Sağlık Örgütü Evrensel Sağlık Sigortası Kapsamını Küresel Düzeyde Genişletti.

Dünya Sağlık Örgütü Evrensel Sağlık Sigortası Kapsamını Küresel Düzeyde Genişletti.

Evrensel Sağlık Sigortası için Parlamentolararası Birlik Kararı DSÖ’nü harekete geçirdi (Haber bülteni, 17.10.2019, Belgrad, Cenevre)

Bugün Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 2030 yılına kadar Evrensel Sağlık Sigortası Kapsamına (UHC) ulaşılmasına ilişkin yeni Parlamentolararası Birlik (IPU) Kararını memnuniyetle karşıladı.

Sırbistan’ın Belgrad kentinde IPU Meclisinde kabul edilen karar; New York’ta, bir ay önce Devlet Başkanlarının katılımı ile toplanan Birleşmiş Milletler, Evrensel Sağlık Sigortası Kapsamın tartıştı ve BM Siyasi Deklarasyonu çerçevesinde yürüneceği kabul edildi.

Evrensel Sağlık Sigortası Kapsamı, liderler ve topluluklar tarafından tartışıldı ve sağlığın hem bir insan hakkı olduğunu hem de ekonomik büyüme için gerekli olduğunu kabul ettiği için sürdürülebilir küresel kalkınma için bir dönüm noktası olarak görülüyor.

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus; “Evrensel sağlık sigortası politik bir karardır. Geçen ay, Dünya Liderleri bu seçimi yapmaya hazır olduklarını kabul ettiler. Şimdi bu taahhütleri sağlık sonuçlarına dönüştürmenin zamanı geldi” dedi.

Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus; “Parlamenterlerin bunu gerçekleştirmede oynayacak hayati bir rolü vardır. Çünkü Meclislerde yasaları kabul eden ve kaynak tahsis eden parlamentolardır. Hükümeti yaptığı taahhütlerden sorumlu tutan ve ülkelerin evrensel sağlık sigortasını hayata geçirmeğe ve uygulamaya dönüştürmelerine yardımcı olan ortaklıkları destekleyen meclislerdir” dedi.

Bugünkü Karar ile parlamentolara ve parlamenterlere, “sağlam bir evrensel sağlık sigortasına ulaşmak için mümkün olan bütün önlemleri alma” yolunda çağrıda bulundu.

BM Siyasi Deklarasyonu; güçlü temel sağlık hizmetleri sağlanmasının ve sağlık sistemlerinin güçlendirilmesinin önemini vurgulamaktadır. Ayrıca, küresel sağlık güvenliğinin sağlanmasında güçlü sağlık sistemlerinin ve hizmetlerinin rolünü ortaya koymaktadır. Sadece en savunmasız gruplar sağlık hizmeti alabildiği zaman, bir ülke halklarını koruyabilir ve salgınların salgınlara dönüşmemesini sağlayabilir. Kararda, Evrensel Sağlık Sigortası ile cinsel sağlık ve üreme sağlığı dâhil olmak üzere kadın, çocuk ve ergen sağlığı üzerinde güçlü bir odaklanma sağlandı.

Karar, DSÖ’nün IPU (Parlamentolararası Birlik) ve diğer ortaklarla birlikte kararın küresel, bölgesel ve ülke düzeyinde uygulanmasını desteklemek ve ilerlemeyi izlemek için çalışılması isteğiyle sona ermektedir.

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus; “Kararda, Parlamentolararası Birlik ve DSÖ arasındaki işbirliğinin gücü vurgulanıyor ve her ikisi de Ekim 2018’de imzalanan Mutabakat Metni üzerine inşa ediliyor” dedi.

Kaynakça:

Universal Health Coverage Passes Key Global Milestone.

 

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir