Dünya Sağlık Örgütü, Gazze tahliye kararının derhal geri alınmasını talep ediyor.

Dünya Sağlık Örgütü, Gazze tahliye kararının derhal geri alınmasını talep ediyor.

DSÖ, sağlığı korumak ve acıyı azaltmak için Gazze tahliye kararının derhal geri alınmasını talep ediyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 13 Ekim 2023 tarihinde, İsrail’e, Gazze Vadisi’nin kuzeyinde yaşayan 1 milyondan fazla insanın tahliyesine yönelik emirleri derhal iptal etmesi yönünde, Birleşmiş Milletlere üye devletlerin büyük çoğunluğunun acil çağrıda bulunmasını istiyor. Gazze’den kitlesel bir tahliye, geride kalan veya kitlesel hareketin içinde kalan hastalar, sağlık çalışanları ve diğer siviller için felaket olur, yönünde açıklamada bulundu.

İsrail’in sürdürdüğü hava saldırıları ve kapalı sınır kapıları nedeniyle sivillerin gidecek güvenli bir yeri yok. Gazze nüfusunun neredeyse yarısı 18 yaşın altındadır. Güvenli gıda, temiz su ve sağlık hizmetlerinin azalması ve yeterli barınma olmaması nedeniyle yaşlılar da dahil olmak üzere çocuklar ve yetişkinlerin tümü yüksek hastalık riskiyle karşı karşıya kalacak.

Filistin Sağlık Bakanlığı, DSÖ’ye, hastanedeki savunmasız hastaların hayatlarını tehlikeye atmadan tahliye edilmesinin imkânsız olduğunu bildirdi. Savunmasız hastalar, kritik şekilde yaralanan veya yaşam desteğine bağımlı olanları var. Onları bu kaosun ortasında bırakmak, hayatlarını doğrudan riske atıyor.

Gazze’nin kuzeyinde faaliyete devam eden iki Sağlık Bakanlığı Hastanesi, aşırı derecede ciddi kalabalık nedeniyle toplam 760 yataklı kapasitelerini büyük ölçüde aştı. Yaralı ve diğer rahatsızlıkları nedeniyle hastanelerde tedavi gören binlerce hastadan yüzlercesi ağır yaralı ve 100’den fazlası kritik bakıma ihtiyaç duyuyor. Bunlar hastaların en hastalarıdır. Yaralı veya diğer sağlık ihtiyaçları olan binlerce kişi de herhangi bir tedavi ve bakıma erişemiyor.

Sıkışık zaman dilimi, karmaşık nakliye lojistiği, hasarlı yollar ve hepsinden önemlisi nakliye sırasında destekleyici bakımın olmayışı bunların taşınmasını zorlaştırmaktadır.

Ayrıca, Gazze’nin güneyindeki Sağlık Bakanlığı’na ait dört hastane halihazırda kapasiteye ulaşmış veya kapasiteyi aşmış durumda ve ilave hastaları tedavi etmek için gereken yoğun bakım kapasitesi ve malzemesinden yoksun durumda.

Tıbbi malzeme eksikliği halihazırda hastaları tehlikeye atıyor ve sağlık çalışanlarını engelliyor. DSÖ’nün Gazze’ye önceden konumlandırdığı malzemelerin büyük bölümü tükendi.

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, 9 Ekim 2023 tarihinde Mısır Devlet Başkanı Abdel Fattah El-Sisi ile bir araya geldi. Sisi, DSÖ’nün sağlık ve diğer insani malzemelerin Refah sınır kapısı üzerinden Gazze’ye ulaştırılmasını kolaylaştırma yönündeki talebini kabul etti.

DSÖ, tıbbi malzemeleri Dubai’deki lojistik merkezinde hazırladı ve iniş izni alınır alınmaz bunları Refah’tan sadece 20 dakika uzaklıktaki Mısır’ın Areesh kentine göndermeye hazır. Malzemeler, çeşitli yara ve hastalıklara sahip 300.000’den fazla hastanın bakımı için yeterli olacaktır.

DSÖ, bunların Refah yoluyla da dahil olmak üzere Gazze’deki sağlık tesislerine güvenli bir şekilde ulaştırılması için acilen bir insani koridorun oluşturulmasını talep etmektedir.

DSÖ, hayat kurtaran malzemelere ve yakıt, su ve gıda dağıtımına insani yardım erişimi talebini yineliyor; sivillerin, sağlık çalışanlarının ve sağlık altyapısının uluslararası hukuk kapsamında korunması ve nihayetinde düşmanlıkların ve şiddetin sona ermesi için çağrısını sürdürüyor.

Kaynak: DSÖ Basın Açıklaması, Cenevre, 13 Ekim 2023

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir