Dünya Sağlık Örgütü ‘nden Üçüncü Dalga Uyarısı

Dünya Sağlık Örgütü ‘nden Üçüncü Dalga Uyarısı

DSÖ’nün Covid-19 özel temsilcilerinden David Nabarro,nun  21 Kasım 2020 tarihinde Cenevre’de düzenlediği  basın toplantısınad; Avrupa ülkelerini koronavirüs pandemisinin üçüncü dalgasına karşı uyardı. Uzman, Avrupa’nın ilk dalgaya tepksinin “eksik” kaldığını söyledi.

Avrupa ülkeleri korona virüs pandemisinin ikinci dalgasını sıkılaştırılan önlemlerle atlatmaya çalışırken, Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) yeni bir uyarı geldi.

DSÖ’nün Covid-19 Özel Temsilcisi İngiliz uyruklu David Nabarro

Örgütün Covid-19 özel temsilcilerinden David Nabarro, Avrupa ülkelerini pandeminin üçüncü dalgasına karşı uyardı. Nabarro, “İlk dalgayı kontrol altına aldıktan sonra yaz aylarında gereken altyapıyı kurmayı ihmal ettiler” dedi. İsviçre medyasına açıklamalarda bulunan DSÖ yetkilisi, “Şimdi ikinci dalga ile karşı karşıyalar. Eğer şimdi de gerekli altyapı oluşturulmazsa gelecek yılın başında üçüncü dalga ile karşılaşacağız” diye uyardı.

Güney Kore gibi enfeksiyon vaka sayılarını kontrol altına almayı başarmış Asya ülkelerini örnek gösteren Nabarro, herkesi önlemleri uygulamaya çağırdı. Yetkili, “İnsanlar çok angaje durumda, virüsün yayılmasını zorlaştıracak şekilde hareket ediyorlar. Sosyal mesafelerini koruyor, maske takıyor, hasta olduklarında izole oluyor, ellerini ve yüzlerini yıkıyorlar. Risk gruplarını koruyorlar” diye konuştu.

DSÖ’nün Covid-19 özel temsilcilerinden Nabarro, Avrupa ülkelerinin hükümetlerine enfeksiyon sayıları düşük seviyede seyredene kadar önlemleri yürürlükten kaldırmama çağrısı yaptı ve “Sayılar düşene ve düşük seyredene kadar beklemek gerekiyor” dedi.

Avrupa’da yaz aylarında azalan enfeksiyon sayıları sonbaharla birlikte artışa geçti. Almanya ve Fransa’da cumartesi günü toplam vaka sayısı 33 bin dolayında olurken, İsviçre ve Avusturya’da günlük vaka sayıları binlerle ölçülüyor.

Türkiye ise son olarak günlük yeni hasta sayısının 5 bin 532 olduğunu duyururken, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca cumartesi günü (21.11.2020) yaptığı açıklamada Türkiye’de yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle ağır hasta sayısının dört ay içinde sekiz kat arttığını belirtti. Bakan, evde kalma çağrısını tekrarladı. Artan vaka sayıları nedeniyle Avrupa’nın birçok ülkesinde sıkı karantina önlemleri uygulanıyor.

Kaynakça:

Almanya Deutsche Welle Türkçe, 23 Kasım 2020

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir