Dünya Sağlık Örgütü-Sivil Toplum Komisyonu kuruldu!

Dünya Sağlık Örgütü-Sivil Toplum Komisyonu kuruldu!

Yeni DSÖ Sivil Toplum Komisyonu, küresel sağlıkta ilerlemeyi hızlandırmada sivil toplum kuruluşlarının rolünü güçlendirecek…

Dünya Sağlık Örgütü, DSÖ Sivil Toplum Komisyonunu kurdu ve 24 Ağustos 2023 tarihinde Cenevre’de Yönlendirme Komitesi’nin açılış toplantısını gerçekleştirdi. Komisyon, ilk kez, sağlık öncelikleri ve ilgili konularda tavsiye ve önerileri sivil toplumdan DSÖ’ye daha yapılandırılmış ve sistematik bir şekilde aktarma olanağı sağlıyor. Sivil toplum kuruluşlarının (STK) halk sağlığında değişim yaratmadaki tarihsel rolü iyi bilinmektedir. DSÖ’nün STK’larla çalışma konusunda uzun süredir devam eden bir geleneği olmasına rağmen Komisyonun kurulması iş birliğini yeni bir düzeye taşıyor.

24 Ağustos 2023 tarihinde Cenevre’de yapılan toplantı, DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus tarafından açıldı ve Yönlendirme Komitesi üyelerini (Komisyona bağlı, sağlık ve diğer sektörlerde çalışan 22 farklı sivil toplum kuruluşundan oluşan) bir araya getirdi. Komisyonun tam üyeliği, önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Dinlemek ve yanıt vermek önemlidir  

Komisyonun görevi, DSÖ ve kendi aralarında diyaloğu güçlendirmek ve işbirliğini teşvik etmektir. Ayrıca, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin yanı sıra evrensel sağlık sigortasına (herkes için sağlık) ulaşılmasına yönelik bu katılımda DSÖ’nün her düzeyde (küresel, bölgesel ve ulusal) desteklenmesine yönelik tavsiyeler de sağlayacaktır. Komisyonun faaliyete geçmesi, Genel Direktörün, DSÖ ile halihazırda mevcut olanların ötesinde daha iyi ve daha anlamlı ilişkiler kurmanın yollarını keşfetmeye yönelik sivil toplum taleplerine verdiği yanıttır.

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Pek çok alandaki deneyimimizden, hizmet ettiğimiz toplulukların seslerini dinlemenin ve bunlara yanıt vermenin, karşılaştıkları sağlık sorunlarının doğru şekilde ele alınması için hayati önem taşıdığını biliyoruz” dedi. “Sizden öğrenebilmemiz ve fikirleriniz tarafından yönlendirilebilmemiz için bize tavsiyelerde bulunmak ve bizimle birlikte çalışmak üzere farklı altyapılardan sivil toplumu bir araya getirmek amacıyla DSÖ Sivil Toplum Komisyonu’nu kurduk.”

Yönlendirme Komitesinin Rolü 

Yönlendirme Komitesi, Komisyonun tamamı için genel stratejik yönlendirme sağlayacak ve ana çıktılarının geliştirilmesine öncülük edecektir. Aynı zamanda Genel Direktör ve üst düzey DSÖ liderliği ile düzenli katılım yoluyla sivil toplumdan gelen tavsiye ve tavsiyeleri de iletecektir.

Toplantı sırasında, DSÖ Genel Direktörü, Yönlendirme Komitesini tüm Komisyon üyelerine danışmaya ve öğrendiklerine göre öncelikleri belirlemeye teşvik etti. Ayrıca, DSÖ sivil toplum katılım stratejisinin geliştirilmesi ve DSÖ’nün gelecek üç yıllık planı gibi temel organizasyonel öncelikler konusunda rehberlik talebinde bulundu: 14. Genel Çalışma Programı Mayıs 2024’te Üye Devletler tarafından onaylanacak ve DSÖ’nün çalışmalarına rehberlik edecek.

Komisyona katılmak 

Şu ana kadar 350’den fazla Kuruluş Komisyonun bir parçası olmak için başvuruda bulundu.  24 Ağustos 2023’te DSÖ, şu ana kadar kabul edilen 120 kuruluşa bildirimde bulunmaya başlayacak. Diğerleri önümüzdeki haftalarda bilgilendirilecek. Katılımcıların bir listesi DSÖ web sitesinde bulunabilir ve düzenli olarak güncellenecektir.

Başvuru süreci açık kalacak ve Komisyona katılmak için başvuruda bulunmak isteyen kuruluşların bunu yapmaları teşvik edilmektedir.

“Bu, DSÖ ve çevredeki STK’lar arasında yakın işbirliği için tarihi bir fırsattır.” birçok kuruluşun aktif bir rol üstleneceğinden heyecan duyuyoruz” dedi. Sivil Toplum Yönlendirme Komitesi Eşbaşkanları Lisa Hilmi (CORE grubu) ve Ravi Ram (Medwise Solutions) “Gelişmeyi taahhüt eden tüm sivil toplum kuruluşlarını memnuniyetle karşılıyoruz. Küresel sağlık için DSÖ STK Komisyonuna katılacak ve onların katılımını sabırsızlıkla bekleyecek ve kritik sağlık sorunlarının ele alınmasında düşünce liderliği oluşturulacaktır.

Arka plan bilgisi 

Sivil Toplum Komisyonu Görev Tanımında yer alan kriterleri karşılayan kuruluşlar, DSÖ Sivil Toplum Komisyonuna katılmak için başvuruda bulunabilir. Başvuruya DSÖ’nün Sivil Toplum Komisyonu web sitesinden ulaşılabilir; Başvurular için herhangi bir son tarih bulunmamaktadır.

Editör Notu: Türkiye’deki özellikle sağlık alanında hizmet veren Sivil Toplum Kuruluşları bu yazıda ifade edilen konularda DSÖ ile yakın işbirliği içerisinde çalışabilirler.

Kaynak: DSÖ Haber Bülteni, Cenevre, 24 Ağustos 2023

Haber Bekir Metin, 27 Ağu. 2023

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir